HaberlerListelerSinema

Mutlaka İzlenmesi Gereken 7 Film

1. Schindler’in Listesi

Schindler'in Listesi

1993 yapımı olan film 2. Dünya savaşı dönemini konu alıyor. Ünlü yazar Thomas Keneally’in kitabından esinlenerek hazırlanan film, Polonya’da fabrika kuran Alman bir iş adamının Hitler Almanya’sına inat edercesine 1100 Yahudi’yi kurtarmasını ekrana taşıyor. Steven Spielberg yapıtı olan film, aynı zamanda kendisine Oscar kazandırmıştır. 12 dalda Oscar adayı olan film, tam 7 dalda ödül almıştır.

2. Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir

Yine 2. Dünya savaşını konu alan film, sürükleyici anlatımıyla mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde yer alıyor. Aşkın, maceranın ve iyilikseverliğin bir arada işlendiği film, döneminin en iyi filmleri arasında olup 3 dalda Oscar ödülü almıştır.

3. Piyanist

Piyanist

Roman Polanski tarafından uyarlanan ve tam üç Oscar alan film, 2. Dünya savaşı esnasında yaşanmış gerçek bir dram hikayesini ele alıyor. Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlatan kitabından esinlenerek hazırlanmış filmde, Polonya’lı bir piyanistin Nazi kaplarına gitmemek için kaçarak varoş semtlerde sürdüğü yaşantıyı konu almaktadır.

4. Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde yer alan Çizgili Pijamalı Çocuk, 2. Dünya savaşı esnasında Nazi toplama kampında görevli bir Alman askerinin çocuğuyla, toplama kampındaki Yahudi bir çocuğun arkadaşlığını sürükleyici bir şekilde işliyor.

Çocukların tel örgülerin arkasından kurdukları dostlukla, çocukların millet ayrımı yapmadan saf ve temiz arkadaşlıklar kuracaklarının en iyi örnekleri arasında yer alıyor.

5. 12 Kızgın Adam

12 Kızgın Adam

Babasını öldürdüğü iddiasıyla cinayetle suçlanan Latin Amerikalı bir gencin, mahkemede karşılaştığı ırkçılığı ele alan bir filmdir. Çevredeki insanların şahitlik etmesine rağmen, gencin zayıf savunması onu handikapa düşürmektedir. 12 jüri üyesinden sadece bir tanesinin suçsuz olduğu yönünde oy kullanmasına rağmen, 11 jüri üyesi onun suçlu olduğunu düşünmektedir.

6. Agora

Agora

Mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde yer verdiğimiz Agora, çöküş dönemi yaşayan Roma İmparatorluğu’nda günahkar ve iffet yoksunu olduğu şeklinde suçlamalara maruzkalan bir kadının, insanların önünde linç edilmesini konu almaktadır.

7. Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli

Genç ve oldukça başarılı birbankacı olan Andy Dufresne, karısının sevgilisini ve karısını öldürmekten yargılanarak, ömür boyu hapis cezası almıştır. Hapishanede tecavüz ve işkenceler tavan yapmış olsa da, Andy hayata bağlılığını sürdürmektedir. Onun iyiliksever ve hayatla barışık olması, hapishanedeki insanları etkilemeye başlamıştır. Onun bu çabaları sonucunda, hapishanede büyük değişiklikler yaşanır. Tam 7 dalda Oscar adayı olan film mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu