EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerListeler

Modası Hiçbir Zaman Geçmeyen Adidas Ayakkabılarının Hikayeleri

Adidas’ta her şey ayakkabıyla başladı. Geçmişten günümüze Adidas’ın modası hiç geçmeyen ayakkabılarının hikayelerini sizler için derledik.

Adidas’ta her şey ayakkabıyla başladı. Onları giyen sporcular rekorlar kırdılar, şampiyon oldular ve Adidas dünyanın en saygı duyulan markalarından biri haline geldi. Peki ya Adidas ayakkabılarının hikayelerini biliyor musunuz?
Geçmişten günümüze Adidas’ın modası hiç geçmeyen ayakkabılarının hikayelerini sizler için derledik.

Her şey 1949’da Adi Dassler’in Almanya Nünberg yakınlarındaki Fürth’de adidas markasının ticaret siciline kaydını yaptırmasıyla başladı.

Adidas Samba

Adidas Samba

1950’lerde buzlu zeminler için geliştirilen Samba, dünyanın en çok tercih edilen ayakkabılarından biri oldu. Belirgin parmak koruyucusu, tabanda ve arkada daha az dikiş, topukta deri kaplama, yastıklama yapılmış iç taban ile Samba yalnızca en dikkat çekici futbol ayakkabısı değil, aynı zamanda günlük giyilebilecek modern bir ayakkabı haline geldi.

Chile

Chile

Model, 1962 Dünya Kupası’nda oynanan 32 maçın hepsinde giyilmesinin ardından, ev sahibi ülke Şili’nin adını aldı: Chile. Tasarım o döneme kadar yapılmış tüm ayakkabılardan farklı ve hassas Aşil tendonunu koruma odaklıydı. Özel topuk yapısı ise bir ilkti.

Superstar

Superstar

1969’da satışa çıkan Superstar ilk konçsuz, deri basketbol ayakkabısıydı. Ön kısmındaki özel kısım nedeniyle milyonlar tarafından ”shell toe”(kabuk parmak) olarak tanındı. Superstar, basketbol sahalarına girdikten sonraki birkaç yıl içinde liglerdeki basketbol oyuncularının %75’i onu giymeye başladı.

Gazelle

Gazelle

1968 yılında yeni bir kültürel ve sportif fenomenle tanıştık. ”adidas gazelle” tasarımın oldukça basitti, düz bir taban ve yumuşak bir deri, koşu ve futboldan esinlenen ayakkabının ortaya çıkışındaki amaçelbette atlet ve oyuncuların performansını arttırmaktı. Ancak aynı zamanda bu kadar stilize edilmiş olması herhalde beklenmiyordu üzerine sayısız model ve tasarım geliştirilmesi bu yüzden olmalı.

Muhammed Ali için üretilen Ali -Shuffle

Muhammed Ali için üretilen Ali -Shuffle

1970 aralık ayında New York Madison Square’de Ali, ARjantinli boksör Oscar Bonavena ile dövüşüyordu. Ali karşılaşmadan yalnızca 24 saat önce adidas’tan ona özel bir ayakkabı yapmasını istedi. Ali, zarif kadın dansçıların giydiği püsküllü kıyafetlerden esinlenen bir ayakkabı hayal ediyordu. Adidas çözümü kırmızı püsküllü, 3 bantlı eşsiz bir ayakkabı yapmakta buldu. Karşılaşmadan sonra şehirde en çok konuşulan konu, Adi-Shuffle adı verilen bu ayakkabı oldu.

Campus

Campus

1970 başlarında ”tournament” adı altında üretilmeye başlayan campus, bugünkü ismine 80’li yıllarda kavuştu. Basketbol ayakkabısı olarak ortaya çıkan campus’e müzikten kaykaya çok farklı mecralar sahip çıktı. ”Hip-Hop”un favorisi campus’e de görev verilen her alanda tarz ikonu olmak düştü.

Stan Smith

Stan Smith

Adidas ilk tenis ayakkabısını, ünlü Fransız tenisçi Robert Haillet ile birlikte tasarladı. Bu ayakkabı, bilekleri sararak oyuncunun performansına katkıda bulunurken aynı zamanda acı verici sakatlıkları da önlemeyi amaçlıyordu. Ayakkabı adını 1971’de 1 numaraları seri başı olan Stan Smith’den aldı. Sonrasında bu ayakkabı oyuncular arasında fenomen oldu ve Stan karşıtları bile bu ayakkabıyı giydi.

Top Ten

Top Ten

70’lerin sonunda Top Ten, ileri teknoloji basketbol ayakkabısı olarak parkeleri kasıp kavurmaya başladı. Çabucak hem NBA, hem de Avrupa basketbol liglerinde oynayan oyuncuların vazgeçilmezi haline geldi. Zamanla sokak tarzının da favorisi haline gelen ayakkabı herkesin ayağında oldu.

Superstar Run-DMC

Superstar Run-DMC

1986’da Run-DMC ”my adidas” isimli bir şarkı yaptı. Adidas’ın Superstar ayakkabıları için şarkı yapmak, Run DMC üyelerinden Dr. Dees’in , Queens’te yaşayan insanların Leejeanlar, adidas ayakkabılar ve altın kolyelerle yeni bir tarz oluşturduğunu faretmesiyle ortaya çıktı. Bu şarkı sayesinde hem ayakkabı hayatın ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettirdiler hem de moda dünyasındaki yerini belirlemiş oldular.

Originally posted 2021-11-19 09:57:02.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu