Faydalı BilgilerListelerSağlık

Lösemiye İyi Gelen 15 Bitki

Lösemi günümüzün en zorlu hastalıklardan birisi, bu yazımızda lösemiye iyi gelen bitkilerden 15 tanesini sıraladık. Detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lösemi, en çok lenf sistemi ve kemik iliğinde görülen ve kan hücrelerinin normalin üzerinde çoğalmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Genellikle çocuklarda görülen löseminin belirtileri; kilo kaybı, ağrılar, kolay ve sık görülen kanamalar, deride kırmızı noktalar, aşırı terleme ve kemiklerde ağrılardır.

Lösemi kemoterapi, radyasyon terapisi ve kök hücre nakli ile tedavi edilmeye çalışılan bir hastalıktır. Hastalık, ilk kez 1845 yılında tanımlanmıştır. Lösemi, dünyada en çok Danimarka’da görülür.

Bitkisel tedavi, bugün dünyada nüfusun yüzde 80’i tarafından tercih edilen, etkileri bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir tedavi biçimidir. Geçmişten günümüze, kanserden korunmak için kullanılan bitki ve meyveler, löseminin tedavisinde de oldukça etkilidir.

Kenaf (Hibiscus cannabinus) 

Lösemiye iyi gelen bitkilerin başında gelen kenaf bitkisi, hibiskus ailesinden, 4000 yıllık bir bitkidir. Köklerinin antik Afrika’ya dayandığı tahmin edilen bu bitki, Amerika’da kâğıt yapımında kullanılmaktadır.

Kenaf, birçok biyoaktif bileşenler içerir. Bu bileşenler, özellikle bitkinin çekirdeklerinden elde edilen yağda bol miktarda bulunur. Tanin, saponin, polifenol gibi bu bileşenler kanserli hücreleri yok etmektedir.

2012 yılında Tahir ve arkadaşlarının yapmış oldukları çalışmada (Kanserli Hücreler Üzerinde Kenaf Tohumunun Ekstraksiyon Yöntemlerinin Etkisi) bu bitkinin kanserli hücreleri yok ettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca yine aynı kişilerin fareler üzerinde yaptığı bir deneyde (Kenaf Tohumu Özü, Azoksimetan Verilmiş Farelerde Kanseri Yavaşlatıyor), kolon kanserine yol açan kimyasal maddelerin vücuttaki etkinliğini engelleyerek hastalığın ilerlemesini durdurduğu gözlenmiştir.

Deve Dikeni (Silybum marianum)

 

Bir Akdeniz bitkisi olan deve dikeni, özellikle karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bazı kanser türlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Lösemi hastaları üzerinde yapılmış çalışmalarda karaciğerin kemoterapiden zarar görmesini engelleyerek koruduğu görülmüştür.

Kırmızı Kore Ginsengi

Lösemiye iyi gelen bitkilerin başında gelen kırmızı Kore ginsengi, bağışıklık sistemini, vücuttaki hücreleri ve organları güçlendirmektedir. Lösemi tedavisinde kullanılan kırmızı Kore ginsengi, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemektedir. Bu bitkinin, 2008 yılında yapılmış bir çalışmada kanserli hücreleri bloke ederek löseminin ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal, kanserin her türünde etkili olan bitkilerden biridir. Lösemi tedavisinde de kullanılan zerdeçal, vücudu güçlendirir ve kanserin seyrini yavaşlatır.

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin, lösemi tedavisinde etkili bir maddedir. Maryland Üniversitesinin Tıp Merkezinde lösemi hastalarına günde 300 miligram zerdeçal verilmiş, hastaların ağrılarında azalma ve löseminin semptomlarında gerileme tespit edilmiştir.

Zeytin Yaprağı (Olea europaea)

Yüksek tansiyonu düşürür

Lösemiye iyi gelen bitkilerden biri de zeytin yaprağıdır. Zeytin yaprağının içerdiği kimyasal bileşenler, vücutta oluşan iltihabı giderir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zeytin yapraklarından elde edilen ekstreler lösemi tedavisinde kullanılmaktadır. 250 ile 500 miligram arasında zeytin yaprağı özü hastalara günde üç kez verilerek tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Zeytin yaprağı özü, kanserli hücrelerle savaşarak bağışıklık sistemini ayakta tutar. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyarak löseminin semptomlarını azaltır.

Meyan Kökü

Meyan kökü birçok kanser türünün tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Lösemiye iyi gelen bitkilerden biri olan meyan kökünün kanser hücrelerini yok ettiği çeşitli araştırmalarda kanıtlanmıştır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen bu bitki, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır.

Aloe Vera

aloe vera

Genellikle deri problemlerinin tedavisinde kullanılan Aloe Vera bitkisi, kanı temizleyen etkili maddeler içerir. Bilimsel araştırmalarda kan hücrelerini toksinlerden arındırdığı ve lösemi tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ahududu

Ahududu

Ahududu güçlü antioksidanlar içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta biriken zehirli maddeleri temizler. Kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek lösemi tedavisine yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay zararları ve yararları

Yeşil çay, kanserli hücrelerin yayılmasını önleyen bileşenler içerir. Lösemiye iyi gelen bitkilerden biri olan yeşil çay, zerdeçal ile birlikte tüketilirse löseminin semptomlarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Ginseng

ginseng-nedir-ginseng-faydalari-nelerdir

Ginseng, lösemi kanseri tedavisinde kullanılan başlıca bitkilerden biridir. İçeriğindeki bileşenler, kanserli hücrelerle savaşarak bu hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önlemektedir. Lösemiye karşı vücudu koruyan bileşenler içeren ginseng, lösemi hücrelerinin sayısını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Hedyotis Diffusa

Çin’de yetişen bir bitki olan hedyotis diffusa, Çin’in geleneksel tıbbında kanserli hücreleri yok etmek için kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Çin’de lösemi tedavisinde kullanılan başlıca bitki olan hedyotis diffusa, aynı zamanda vücudu zararlı bakteri ve virüslerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kara Böğürtlen

Böğürtlen

Yüksek oranda antioksidanlar içeren kara böğürtlen, kandaki hücreleri onararak kanserli hücreleri zayıflatır. Aynı zamanda kanı zararlı maddelerden temizleyerek kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak, alisin adı verilen bir bileşen içermektedir. Bu madde, kanserli hücrelerle savaşarak kanın temiz kalmasını sağlamaktadır. Lösemi hastalarına tedaviye yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilen sarımsak, vücuttaki zararlı bakterileri ve parazitleri etkisiz hale getirmektedir.

Simaoruba

Simaoruba, Amazon yağmur ormanlarında, Amerika, Meksika ve Küba’da yetişen bir ağaç türüdür. Yaprakları, dalları ve kabuğu lösemi tedavisinde kullanılmaktadır.

Lösemi tedavisi için; 8 adet kurutulmuş yaprağı, 10 cm uzunluğundaki dalları ve kabuğu 200 ml suda 10 dakika düşük ateşte kaynatıldıktan sonra gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah süzülerek sabah aç karnına ve gece yatmadan önce yudum yudum içilir.

Buğday Çimi

Lösemiye iyi gelen bitkilerden biri de buğday çimidir. Buğday çimleri yüksek oranda klorofil içermektedir. Klorofil, hücrelere oksijen taşıyarak kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

Lösemi tedavisi için, taze buğday çimlerinin suyu sıkılarak her gün iki kez, 2 yemek kaşığı içilmesi tavsiye edilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu