EğitimFaydalı BilgilerListeler

K12 Nedir ve K12 ile Neler Yapılabilir?

K12 nedir başlıklı yazımızda, k12‘ nin ne olduğunu ve veliler için ne işe yaradığını siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

K12 Nedir?

K12 bilgi sistemi ; yöneticiler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin tek bir çatı altında toplandığı bir sistemdir. Velilerin öğrencileri takibi açısından oldukça yararlı bir sistemdir. Özellikle çalışan anne ve babaların bilgisayar, tablet veya telefonlarından çocuklarının eğitimi ile ilgili bilgi edinmelerini kolaylaştırmaktadır.

K12 Nedir?

Okulların velilere verdiği kullanıcı adı ve şifreler ile sisteme giriş yapılır ve yazımızın devamında bahsettiğimiz öğrenci bilgilerine ulaşılır.

K12 bilgi sistemi, ülkemiz de dahil olmak üzere, ABD, Kanada ve Avustralya’da bulunan ilk ve orta dereceli eğitim kurumları tarafından kullanılmaktadır.

K12’nin Açılımı

K→Kindergarten kelimesinin ilk harfidir. Kindergarten; 4-6 yaş aralığında, anaokulu ile birlikte eğitim hayatına başlayan çocukları ifade eder.

12→4+4+4 eğitim sistemimizi ifade eder.

Sonuç olarak öğrencinin anaokulu başlangıcı ile lise mezuniyeti arasındaki dönemi kapsar. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm devlet okulları ve kolejler bu alan adını kullanırlar.

K12 Ne İşe Yarar?

Veli olarak ;

  • Öğrencinin devamsızlıklarını görebilirsiniz. Aynı zamanda öğretmen, velinin cep telefonuna SMS ile öğrencinin ders devamsızlığını mesaj gönderebilmektedir.
  • Öğrencinin katıldığı etütleri görebilirsiniz.
  • Öğrencinin aldığı dersleri görebilirsiniz.
  • Sınav tarihlerini ve sınav sonuçlarını bu sistemden takip edebilirsiniz.
  • Öğrencinin sağlık durumunu kontrol edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, öğrencinin o gün içmesini istediğiniz ilacını öğretmene teslim ettiniz diyelim. Öğretmen öğrenciye ilacını içirdikten sonra size bir bilgi mesajı atabilir veya siz sistemden takip edebilirsiniz.

K12 Ne İşe Yarar?

  • Öğrenci servis bilgisini takip edebilirsiniz. Servis güzergahı, öğrencinin evden saat kaçta alınacağı, kaçta evde bırakılacağı gibi bilgiler.
  • Öğrenci klüp derslerini takip edebilirsiniz.
  • Öğrenciye verilen ödevleri görebilirsiniz. Aynı zamanda öğrencinin ödevini yapıp yapmadığını ve ödev notlarını da bu modülden takip edebilirsiniz.
  • Öğretmene mesaj gönderebilir ve öğretmenden gelen mesajları görebilirsiniz.
  • Takvim modülünde etkinlik tarihlerini görebilirsiniz.

Görüldüğü üzere K12, velilerin öğrencileri hakkında bir çok bilgiye ulaşabildikleri ve aynı zamanda öğretmenleri ile iletişime geçebildikleri bir sistemdir.

Eğer sizler bir eğitim kurumu iseniz konu ile ilgili  www.meb.k12.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu