Yaşam - insan

Hayatta Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Başarıya giden yolda çaba sarfetmek mutlak ve değişmez kuraldır. Peki başarılı olmak için neler yapmalıyız? nasıl normal hayatımızdan iş hayatına her konuda başarılı olabiliriz ? işte bu soruların cevabını sizler için araştırdık ve uzmanlar tarafından başarılı bir insan olmak için yapılması gerekenleri sıraladık. Başarılı olmanın 10 altın kuralı.

10. Yenilikçi Olun

YENİLİKÇİ OLUN

Seksenler ve doksanlı yıllarda Madonna. David Bowie. Lady Gaga. Bu sanatçılaın ortak noktası nedir? Kimsenin yapmadığı şeyi yaptılar. Ayağa kalktılar ve şöyle dediler: “bu benim.  beğen veya beğenme. ”Bu insanlar başarıyı herkesi memnun etmeye çalışırken kazanmadı. Yeni, şaşırtıcı, hatta tür değiştiren bir şey yatıkları için başardılar.

9. Söylenenleri Takmayın

Söylenenleri Takmayın

Dikkat edebileceğiniz en önemli tavsiyelerden biri şudur: herkesi yok sayın. Sen harikasın çünkü diğerlerinden farklısın. Çevrenizdeki çoğunluk X diyorsa, sen Y demekten çekinme. Steve Jobs’un çoğunluğa boyun eğdiğini düşünmeniz gerekiyor mu? Digg adında bir siteyi hatırlayabilirsiniz. Devasaydı. Facebook’tan önce Facebook’du (popülerlik açısından). Daha sonra girişim sermayesi aldılar ve finansörlerinin tavsiyelerini dikkate alarak siteyi değiştirdiler. Sonuç: Değişikliklerden önce Digg 164 milyon dolar değerinde idi. Digg, 2010’da 500.000 dolara satıldı…

8. Severek Yap

Severek Yap

Birçok kişi şu anda dört saat çalışmayı savunuyor. Unut gitsin. Geçen altı yıl boyunca, yatma zamanına kadar uyandığım andan itibaren çalıştım. Bu abartı değil. Şu an 7 de ve bu sabah saat 5’ten beri  çalışıyorum. İnsanların bloglarının popüler olmadığı konusunda şikayet ettikleri zamanı ve zamanı tekrar görüyorsunuz, ancak her gün bir makale yayınlıyorlar. Uzun saatler çalışmak zorunda olmadığımı hissetmeye başladığımda, günlük listelerimizi üçe katettim, böylece daha fazla işim vardı. Bu bir yük değil – bu bir zevktir. Pek fazla insan günde on dört saat harcadıklarını ve sevdikleri bir şey yaptıklarını söyleyemez. Ben yataktan atlamak ve bilgisayara geçmek için can atıyorum çünkü başarmaya başladım . Tutkuluysanız ve yaptığınızı seviyorsanız, başarılı olursunuz.

7. Taklit Etme Özgün ol

Taklit Etme Özgün ol

Dünya da bir çok örneği var bir şey popüler olduğu zaman hemen arkasından yüzlerce taklidi çıkıyor ve neredeyse tamamı tutunamadan unutulup gidiyor. Fakat çoğu insana saçma gelen çoğu özgün fikir başarıyı yakalıyor ve büyük adımlarla ilerliyor. Bundan 10 yıl önce size bir program olacak ve siz oraya sürekli fotoğraflarınızı yükleyeceksiniz başkalarıda bunları görecek deseydi ne nasıl neden başkaları benim fotoğraflarımı görsün ki ya da neden her fotoğraflarımı böyle bir yere atmakla uğraşayım derdim fakat şuan instagram dünyanın en büyük platfromlarından biri. Özgün olun.

6. Başarısız Olmaktan Korkmayın

Başarısız Olmaktan Korkmayın

Başarısızlık korkusu, muhtemelen çoğunuzun başarılı olmasını engelleyen bir şeydir. Eğer başarısız olacağınızı düşünüyorsanız, başlama ihtimaliniz bile yok. Bu, halihazırda meşgul olduğunuz faaliyetler için de geçerlidir. İlk başladığımda, Tamamen farklı konularda beş blog yazdım. Bir hafta sonra hiçbiri başarılı değildi. Bu noktada çoğu insan başarısız olduğunu düşünmekten vazgeçerdi.  Diğer blogları kapattım ve tüm dikkatimi sadece bir blog üzerine odakladım. Başarısızlık korkusunun beni durdurmasına izin vermiş olsaydım, şu an bunu okuyamazdınız ve günlerimi en çok sevdiğim şeyleri yapmak yerine arkadaşlarla paylaşmak yerine, diğer insanlar için yazılım programlaması yapmaya devam ediyordum.

5. Hedef Kitleyi Düşünün

Hedef Kitleyi Düşünün

Eğer iş hayatında daha fazla para kazanmak uğruna müşteri kaybetmeyi göze alıyorsanız zamanla unutulup gitmeye mahkumsunuzdur. Müşterilerinizin herşeyden önemli olduğu ilkesini kabul edin ve uygulayın. Eğer onları memnun etmek için bazı fedakarlıklar yapıyorsanız bunun karşılığı güven ve daha fazla müşteri olarak size dönecekti bu da işinizi büyütme konusunda en büyük adımdır.

4. Küçük Detayları Boşverme

Küçük Detayları Boşverme

Hepimiz büyük düşünmeye eğilimliyiz. Fakat bu eğilim aslında başarımızı engelleyebilir. Bir kitap yazmak veya bir ürün ya da işinizdeki bir sonraki büyük atmak istiyorsanız istiyorsanız, çok özel bir hayran kitlesinin küçük bir kitlesini çekmeye odaklanın. Fikriniz sadece birkaçına hitap ediyorsa, ertelenmeyin. Bu kadar az işe yararsanız, tutkunuzu başkalarıyla paylaşarak sizi ödüllendirir. 100.000 gereksiz müşteridense 1000 gerçek müşteriye sahip olmak çok daha iyi. Ünlü mücevher mağazası Tiffany. özel bir marka idi. Onlar özel ve küçüktü. Ama büyümeye karar verdiler. Orta fiyat mücevher pazarına yönelik yeni bir ürün serisi başlattılar ve sonuç iflasın yakınındaydı. Şimdi orijinal hallerine geri döndüler ve tekrar toparlanıp eski konumlarına geldiler.

3. İlk Ol

ilk olun

Bu zorlaşıyor, itiraf edeceğim, ama hiç kimse daha önce görmediyse,  fikirlerinizi hayata geçirmek zor iştir. Bir şeyleri ilk yapan siz olun ve zaten başarı için yolu yarılamışsınızdır. Seth Godin, kitaplarını şiddetle tavsiye ettiğim harika bir yazar. Kitaplarından birinde Hindistan’da elektriksiz bir köyün lideri hakkında konuşuyor. Lider – çok yaşlı bir adam – ilk güneş enerjili feneri (herkes gazyağı lambalarını kullanıyordu) satın aldı. Ön avlusu lambaları izleyen tüm köylülerle dolup taşıdıktan ve ne kadar süre dayanacağını tartıştıktan aylar sonra. Kasabasında bir kahramandı -Fenerde herkesin gözü vardı. Nihayetinde herkes aynı fenere sahipti ama sizce satın alan ikinci adamın insanlarla dolu bir avlusu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır! O ikinci oldu.

2. Olağanüstü Olun

Olağanüstü Olun

Hayatınızın her alanında: Dikkatli olun. Ne yapıyorsanız yapın ama mükemmel yapın. Zor iş gibi görünebilir, ama sonunda herkesin taktir ettiği biri olacaksın. Ve çoğu zaman dikkat çekici bir şey yapmak zor olmak zorunda değil.

1. Hemen şimdi başla

Hemen şimdi başla

Şu anda tüm bu fikirleri uygulamaya koymaya başlayabilirsiniz. Beklemek için bahanen yok. Cumartesi günü bu yüzden başlama olasılığınız daha yüksek olacak, yazmak istediğiniz kitabı başlatın. Her zaman yaratmak istediğin blogu yarat. Akşam yemeğinizi olağanüstü yapın: masayı hazırlayın ve evde yüksek sınıf bir restoran deneyimi yaşayın. Tek gereken, hayatınızı tamamen dönüştürmek için biraz değişim ve yeni bir düşünme biçimidir.Taklit Etme Özgün ol

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu