EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

Hanya’yı Görmek İster Misiniz? Hanya Gezi Rehberi

Hanya'yı görmek lafını çok duymuşsunuzdur. Peki Hanya nerede? Nasıl gidilir? Hanya gezi rehberi detaylarıyla yazımızda.

Hanya gezi rehberi yazımızda önce Hanya’yı anlatarak başlamamız gerekiyor. Hanya, Girit adasında bulunan bir kenttir. Adanın kuzeyinde bulunur. Nüfusu 100 bin olup adanın 2. büyük şehridir. Şehir, tarihi olarak bir hayli eskidir. Minoan uygarlığına ait eserler yer almaktadır. Hanya, bulunduğu konum itibariyle tarihte çoğu kavim tarafından istilaya uğramıştır. Bu yüzden şehirde Bizans, Venedik, Arap ve Osmanlı etkileri görülmektedir. Küçük Hasap Paşa Camii, şehrin en önemli yapıları arasındadır. Hanya deniz feneri ve Venedik tersaneleri de şehirde simgeleşmiş yapılardır. Kasteli ve Tophane mahalleleri de gidip görülmesi gereken yerlerdir. Hanya gezi rehberi yazımızın detaylarına geçebiliriz.

Hanya'da Görülmesi gereken Müzeler ve Anıtlar

Hanya’da Görülmesi gereken Müzeler ve Anıtlar

Hanya Arkeolojik Müzesi: Cilalı taş devrinden İlk çağ Roma dönemine kadar olan eserler bu müzede bulunmaktadır. Bunun dışında Folklor Müzesi, Arşiv müzesi, denizcilik müzesi, Tipografi müzesi, Kimya müzesi, Savaş müzesi, Venizelos’un evi ve Belediye’nin sanat müzesi Hanya’da mutlaka görülmesi gereken yerledir. Bu özelliğiyle Hanya’ya müzeler şehri demek yanlış olmaz.

Mısır deniz feneri, Bizans surları, Sergi binası, Küçük Hasan’ın onuruna inşa edilen ve Yalı camii, Venedik tersaneleri de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Ayrıca Venedikliler tarafından inşa edilen ve liman güvenliğini sağlamak amacıyla askeri barakalar, depo ve komuta yeri içeren fırka da görülmesi gereken bir yerdir. Burası Hanya limanının kuzeybatısında bulunur.

Şehir içinde görülmesi gereken yerler

Şehir içinde görülmesi gereken yerler

Kum kapı: Venedik surlarının içinde sahile yakın bir konumdadır. Splantzia ise Türk Mahallesi olarak isim yapmış bir semttir.  Bu semtte Osmanlı dönemine ait eserler de bulunmaktadır. Ağa camii de burada yer almaktadır. Topanas ise Osmanlı zamanında gayrimüslim tebaanın yaşadığı bir semttir. Tophane olarak ta bilinir. Genelde trafiğe kapalı dar sokaklarla birlikte Venedik döneminden kalmış tarihi evler bulunur. Ovriaki ise Osmanlı zamanında Musevilerin yaşadığı semt olarak bilinir. Kondilaki en işlek caddesidir. Şehir içinde Hanya Pazarı, Girit Denizcilik Müzesi ve Belediye binası da ayrıca görülmesi gereken yerlerdir.

Plajlar ve Kanyonlar

Plajlar ve Kanyonlar

Sfakia, Platanias, Falasarna Plajı, Balos Lagünü, Gramvusa, Elafonisi Plajı ve Kavros Plajı en ünlü plajlar arasında yer alır. Kavros plajı 9 km uzunluğundadır. Plajın yakınlarında Kavros köyü de bulunur. Bu bölgede turizm oldukça gelişmiştir. Tarım ve Hayvancılık diğer ekonomik faaliyetler arasındadır. Hanya’da aşağı yukarı 60 civarında kanyon bulunmaktadır. İmbros Kanyonu, Agia İrini Kanyonu ve Samaria Kanyonu en popüler olanlarıdır.

Hanya’da hem popüler markaların hem de geleneksel ürünlerin satışının yapıldığı dükkânlar, mağazalar bulabilirsiniz. Turizmin getirdiği avantajla yazın bu dükkân ve mağazalarda satışlar yoğundur. Kışın ise yerlilerin katkısıyla piyasa genel olarak canlılığını yitirmemektedir.

Şehirde yamaç paraşütü de oldukça itibar görmektedir. Özellikle yabancı turistlerin çok sevdiği bir aktivitedir. Nea Hora, Omalos, Askifu, Kurnaz gölü, Varipetro, Paleohora, Elafonisi ve Kavros yamaç paraşütü yapılan yerler arasında bulunur. Nea Hora, Hanya merkezine 2 km mesafe uzakta bulunur.

Hanya gezilecek müzeler

Originally posted 2021-11-19 09:55:09.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu