Doğa - ÇevreListeler

Gündüz Vaktinde Ay Neden Görülür?

Bazen gündüzleri gökyüzüne baktığımızda Ay'ı orada görebiliriz. Peki gündüzleri Ay neden gözükür? Bu sorunun cevabı içeriğimizde.

Gündüz vakti genelde gökyüzünde bulutlar ve güneş gözükmektedir, fakat bazı zamanlara gündüzleri de ay gökyüzünde görülebiliyor. Bu yazımızda gündüzleri Ay neden gözükür bunu araştırdık ve detaylarıyla sizlerle paylaşıyoruz.

Ay’ın Dünyamıza Yakın Konumda Olması ve Bazı Özellikleri;

Dünya’mızın uydusu olan Ay, gezegenimize çok yakın bir konumda bulunduğu için Dünya’dan gökyüzüne baktığımız zaman görüntü olarak evrende var olan yıldızlardan çok daha büyük bir yapıda olduğu görülmektedir. Eğer Ay bulunduğu konumuna göre Güneş’ten iyi derecede ışık alabilse idi, gündüz vakitlerinde gökyüzü içerisinde rahat bir şekilde görünebilirdi. Ay’ın yüzey tarafı bir asfalt yol yüzeyi şeklinde yansıtıcı özelliği bulunmaktadır. Koyu renklidir ama tam siyah renkli de değildir. Biz gökyüzüne doğru Ay’a baktığımız zaman onun sadece Güneş’ten alıp yansıttığı ışıkları görebiliyoruz. Ay gezegeni Güneş kadar ışık saçmasa da yine de gökyüzünde bulunan en aydınlık yıldızlardan 100.000 kat daha fazla ışık yansıtabilme özelliğine sahiptir.

İlgili Makaleler

Ay Sadece Gece Mi Görülebilir?

Ay Sadece Gece Mi Görülebilir?

Ay gezegeni sadece gece karanlığında görülebilir diye bir kaide yoktur. Gündüz vakitlerinde de kendi çizgisine bağlı olarak Ay gökyüzünde tepemiz olan konumda, bütün yıldızlar da aynen bu konumdadır. Ancak Güneş’in atmosfer tabakamıza yansıyan parlak ışınları Ay’ı ve yıldızları görmemize engel olmaktadır. Dünyamızın Atmosferi olmasaydı gökyüzü de gündüz vakitlerinde karanlık bir şekilde olacak, Güneş ile beraber yıldızları da görme imkanımız olacaktı.

Venüs Gezegeni Dünya’dan Görülebilir Mi?

Venüs Gezegeni Dünya’dan Görülebilir Mi?

Gündüz vakti içerisinde havanın aydınlık olması yıldızların da saçtığı ışığı yok etmektedir. Aslında parlak yıldızların yer aldığı bölgelerde gök kubbenin parlaklığı da buna bağlı olarak biraz daha farklılık gösterir. Ama bu farkı biz pekte algılayamayız. Ama Ay’ın var olduğu bölgede ışık etkeni yeterli derecede ışık saçıyor ise gece vaktinde olduğu gibi çok parlak görünmese de onu görebilme imkanımız olur. Hatta hava durumunun olumlu bir derecede olduğu bölgelerde hava aydınlıkken bile Venüs gezegenini bile görebiliriz.

Ay Gezegeni Güneşten Aldığı Işığı Yansıtan Büyük Bir Ayna Gibidir.

Güneş’i kocaman bir ampul veya lamba, Ay‘ı da büyük bir ayna şeklinde gözümüzde canlandırabiliriz. Bazı durumlarda ise bu büyük ampulün yansıttığı ışığı doğrudan göremesekte, aynanın bu ışığı alıp yansıttığını görür ve bilebiliriz. Bu durum ise, geceleri olan bir durumdur. Gece vakitlerinde Güneş’i görmemiz imkansızdır. Ancak, Dünya’mız Güneş’ten gelen ışığı iptal etmiş ve engellemiştir. Ay’ı ise diğer bir benzetme tabiri ile aynadan yansıttığı ışığı görebilme gibi bir durumumuz vardır. Ampulü ve aynayı beraber gördüğümüz vakit ise Ay’ın gündüz vakitlerinde görünmesi gibidir.

Ay’ın Karanlık Yüzü Nasıl Oluşmaktadır?

Ay’ın Karanlık Yüzü Nasıl Oluşmaktadır?

Genelde halk dilinde ‘Ay’ın karanlık yüzü‘ diye tabir edilen deyiş şekli yanlış bir deyimdir. Bu yaygınlaşan deyimin doğru şekli ‘Ay’ın arka yüzü’ deyiminin olması lazımdır. Ay‘ın Dünya gezegenimizin etrafındaki hareket ve dönüş süresi ile kendi ekseni etrafındaki dönüş süresi ortalama aynı hızda olduğu için, biz Ay’ın hep bir yüzünü görmekteyiz. Ama Ay bulunduğu konum itibarı ile Dünya ile Güneş’in orta kısmında iken bize dönük olan yüzü siyah ve karanlık, Güneş’e bakan arka kısmı ise parlak ve beyazdır.

Gündüzleri ay neden gözükür sorusuna cevap vermeye çalıştık, umarım yardımcı olabilmişizdir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu