ListelerSağlık

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde makalemizde bulabilirsiniz.

Gıda Zehirlenmesi:Virüsler, bakteri, parazir veya toksinlerin yeraldığı yiyeceklerin, suyun tüketilmesi sonucundda meydana gelen gıda zehirlenmesi bir çok kişiyi aynı anda etkileyeileceği gibi, aynı besini tüketen kişilerden bir veya bir kaçınıda etkileyebilir. Dünyada hemen yerde görülebilen bu rahatsızlık herkeste aynı etkiyi göstermese de zehirlenmeye neden olacağın mikroorganizmanın çeşidine göre farklılık gösterebiliyor bu nedenle çoğu besin zehirlenmesi hafif geçmektedir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri yemekten 2 ila 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkma süresi zehirlenmenin sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

En sık görülen belirtileri;

 • İshal
 • Kusma
 • Mide krampları
 • Ateş
 • Ürperti
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
Besin zehirlenmesi bulguları görülmesi bazı durumlarda 1 ila 3 gün arası bulabilir. Bulguların yemekten 2 saat yada 3 gün sonra görülmesi bakterinin cinsine, zehirlenen kişinin genel sağlığına ve bozulmuş gıdadan ne kadar yediğine bağlıdır. Kişi tarafından bozulmuş gıdalar tüketilirse bir süre sonra mide bulantısı başlar. Bunun yanında giderek şiddetlenen mide krampları kişiyi sıkıntıya sokar ve zaman geçtikçe kişide ishal ile kusma görülür.
Dışkıda kan olabilir. Bu durumda kişinin vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Kişide kusma genellikle 1 yada 2 gün devam eder fakat bazen uzun müddet sürebilir. İshalde 2 ila 3 gün devam eder. 1 hafta boyunca mide krampları ve genellikle mide rahatsızlığı sürer. Zehirlenmelerin çoğunda belirtiler 1 ila 2 gün içinde hafifler fakat kusma 2 günden uzun sürüyorsa ve kanla beraber geliyorsa, kişi çift görme yaşıyorsa, dışkıda kan varsa, konuşma güçlüğü varsa kesinlikle kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna götürmek gerekir.
Gıda Zehirlenmesi Risk Faktörleri

Risk Faktörleri

Bakterilerin üremesini kolaylaştıran risk faktörlerinin başında midenin asidinin azalması gelir ancak şu bilinmelidir ki tüm bakteriler vücuda zararlı değildir. Vücut için önemli olan bakteriler vardır. Gereksiz antibiyotik kullanımı bu bakterileri yok eder. Bu nedenle kullanılan her ilaç doktor kontrolünde olması gerekir. Mide asidini azaltan ilaçlar kullanıldığı zaman da gereksiz yere almamaya dikkat edilmelidir. Bir kalabalıkta aynı besini yiyen ancak orada bulunan herkesin zehirlenmemesinin nedeni budur. Diğer risk faktörleri ise;

 • Bakteri ile temas eden tavuk ve et ürünleri
 • Dondurulmuş gıdaların soğuk zincirin bozulmasından sonra tüketilmesi
 • Dolap dışında uzun süre kalan süt ve süt ürünlerinin tüketimini yapmak
 • Çiğ balık ve istiridye
 • İyice yıkanmayan meyve ve sebze
 • Bozulmuş yumurta
 • Kaynağı bilinmeyen sular
 • Kırmızı etin ve kümes hayvanlarının etlerini iyi pişirmemek
 • Pastörize edilmeyen süt ürünleri ve meyve suları
 • Bir saatten uzun bir süre dışarıda bekletilen pişmiş yemekler

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Öncellikle sürekli besin zehirlenmesi çeşitlerinin genelinde 24 ila 48 saat içinde zehirlenmenin sebep olduğu belirtiler hafiflemektedir fakat şu bilinmelidir ki belirtiler hafiflemiyorsa aksine şiddetleniyorsa, dışkıda kan görülüyorsa, 5 günden uzun ishal sürdüyse ancak çocuklarda 2 gün sürüyorsa, ateş, baş dönmesi ve 2 günden fazla kusma sürdüyse zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Tedavinin temel amacı bu rahatsızlığın belirtilerini kontrol altına almaktır. Bu rahatsızlığı kişi yaşıyorsa mutlaka su miktarını artırması gerekir ve kişinin dinlenmesi fayda sağlayacaktır. İshal sebebiyle içilen su hemen vücuttan atılması durumda damar yolu ile serum tedavisi gerekebilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu