Kimdir?Listeler

Dünyayı Değiştirecek Adam Elon Musk

SpaceX şirketinin CEO ve CTO’su, Tesla Motors şirketinin CEO’su, Solar City şirketinin yönetim kurulu başkanı ve PayPal’in kurucusu… Aynı zamanda bir girişimci, bir mucit, yenilikçi bir birey ve bir mühendis Elon Musk. Fikirleri ve ortaya koydukları ile dünyayı değiştirecek ve 21. yüzyılın girişimcisi sayılabilecek Elon Musk’ın başarıları, fikirleri ve ortaya koyduğu çalışmalara değineceğiz.

Elon Reeve Musk 1971’de Güney Afrika / Pretoria’da doğdu. 12 yaşında teknoloji konusunda ne kadar yetenekli ve iddialı olduğunu ortaya koydu. Blastar isimli bir oyun yazan ve bu oyunu PC and Office Technology adlı bir teknoloji dergisine yaklaşık 500 USD rakama satan Musk, ilk girişimcilik deneyimini yaşamış oldu. Pennsylvania Üniversitesi ekonomi ve fizik dallarında lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra Stanford Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine başladı, iki gün sonra buradaki eğitimini bıraktı (yıl 1995), işte bu hayatının dönüm noktası oldu…

elon musk hayatı hakkında bilgiler

Kimbal Musk (kardeşi) ile birlikte Zip2 şirketiyle çevrim içi içerik yayınlama çalışmaları yaptı. Yaptığı bu çalışma epey ses getirdi ve 1999 yılında Zip2’yi 307 milyon USD ye AltaVistaya satmıştır. Bu Musk’un elde ettiği büyük bir işletme başarısı olmuştur ve finansal servet sahibi olmasının önünü açmıştır. Yine 1999 yılında finansal altyapı sistemlerine merak salarak bugünün PayPal şirketinin temellerini atmıştır ve 2002 yılında eBay’a 1.5 milyar dolar gibi muazzam bir rakama satışını gerçekleştirmiştir.

Elon Musk’ın hayalleri arasında uzay çalışmaları, elektrikli ve otonom sürüş sahibi araçlar ve kendi enerjini kendi üreten evler olduğundan dolayı tüm düşündüğü fikirler hem dünyayı değiştirecek hemde insanların yaşam tarzını değiştirecek çok sıra dışı fikirlerdi.

2002 yılında edindiği serveti kullanarak, uzay taşımacılığı ve roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten SpaceX’i kurdu. Geleceğin burada olduğunu öngördüğü alanlardan biriydi şu anda da şirketinin uzay turizmi ve uzay seyahati alanında çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz.

2003 yılında, kendi markasını taşıyan ilk seri üretim elektrikli otomobil üreticisi olarak konumlandırdığı Tesla Motors şirketini kurdu. Hayalleri arasında dünyayı petrol yükünden kurtarmak vardı ve bunun için girişimde bulunmuş oldu. Günümüzde elektrikli otomobil deyince akla ilk gelen şirket Tesla Motors’dur. Ürettiği araçlar çeşitli tasarım ödülleri almıştır, şu anda menzil, hız ve modelleri ile rakiplerinin erişemediği bir konumdadır. Ayrıca şirket bu projelerinin yanına otonom sürüş (otomatik pilot) teknolojilerini de dahil etmeye başlamıştır yine bir ilke imza atmaktadır.

elon musk şirketleri

2007 yılında güneş panelleri sistemi ile güneş enerjisi kullanımını hayata taşıyan SolarCity şirketini kurdu, şu anda çalışmaları ile çok gün yüzünde olmayan şirket dünyanın gelişen enerji ihtiyacı ile birlikte adından sıkça söz ettireceğe benziyor, çalışmaları arasında bir binanın dizaynını bozmadan verimli güneş panelleri kullanılarak, binanın tüm enerji ihtiyacının güneşten karşılanması üzerine çalışmalar yürüttüğünü söylersek bu şirketin hangi noktalara konumladığını en iyi biçimde anlatmış olacaktır.

Hayalleri gerçeğe dönüştürmesi açısından büyük başarılara imza atmış, 38.2 milyar dolarlık servete sahip, dünyayı bir adım ileriye taşıyacak büyük fikirlere kafa yormuş tarihe yön verecek bir adamı, Elon Reeve Musk anlatmaya çalıştık. Umarız pek çok girişimci ve fikir sahibi içinde aynı başarılar gerçekleşir ve dünyamız hayallerin ötesinde bir geleceğe doğru ilerler…

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu