EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı Bilgiler

Dünyanın En Popüler 25 Sporu

Binlerce yıldır insanlar spor izlemeyi ve oynamayı severdi. Yunanistan'daki eski olimpiyat oyunlarından Super Bowl'a spor, insan tecrübesinin önemli bir parçasıdır. Ancak, var olan tüm sporların arasından en popüler hangileri? İşte dünyanın en popüler 25 sporu.

Binlerce yıldır insanlar spor izlemeyi ve oynamayı severdi. Yunanistan’daki eski olimpiyat oyunlarından Super Bowl’a spor, insan tecrübesinin önemli bir parçasıdır. Ancak, var olan tüm sporların arasından en popüler hangileri? İşte dünyanın en popüler 25 sporu.

1. Güreş

Güreş

Güreş ve WWE türü değil, 15000 yıl öncesine dayanan en eski spor dallarından biridir. Lise ve üniversite ortamlarında tüm dünyada popülerdir. 1896’da, güreş Olimpiyat oyunlarında “temel spor” olarak seçildi.

2. Su topu

Su topu

Su Polosu İngiltere’de icat edildi ve birçok farklı spor unsurunu bir spor dalında birleştirdi. Tüm dünyada popülerlik kazanmış ve 1900’lü yıllarda Olimpik bir spor haline gelmiştir.

3. Masa Tenisi

Masa Tenisi

Uluslararası Masa Tenisi Derneği 1925’te Berlin’de kurulmuş olmasına rağmen, spor gerçekten Çin’de ve diğer Asya ülkelerinde gerçekleşti. 1988’de resmi bir Olimpik spor oldu.

4. İrlanda hokeyi

İrlanda hokeyi

3000 yıl önce İrlanda’da başlayan Hurling, Gaelic Football ile birçok özelliği paylaşıyor ve dünyadaki en hızlı oyun sporlarından biridir. Avcılık, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşan ülkelerde öncelikle popülerdir.

5. Kayak yapma

Kayak yapma

Başlangıçta, kayak bir spor değil, dağlarda bir ulaşım şekli idi. Olimpiyatlar 1936’da sporu kabul ettikten sonra, gerçekten başarılı çıktı ve oyunlarda rekabetçi ve popüler bir segment oldu.

6. Badminton

Badminton

İlk badminton kulübü 1877’de başlatıldı, ancak oyun 1930’lara kadar popülaritesini kaybetmedi. Dünyanın en hızlı raketbolu sporu olarak kabul ediliyor ve hızı 200 mph’ye (321 km / s) ulaşıyor. Popülerliğine rağmen, ilk ortaya çıkışını 1992’ye kadar Olimpiyatlarda yapmadı.

7. Çim Hokeyi

Çim Hokeyi

Başlangıçta “Shinty” olarak adlandırılan alan hokeyi, klasik Yunanistan dönemi zamanlarına dayanıyor; ancak günümüzde İskoçya’da popülerleşti. 2012’de Olimpiyatlar’da en çok izlenen üçüncü spor oldu.

8. MMA

MMA

Karışık Dövüş Sanatları, dünyanın dört bir yanındaki Taekwondo, Jiu-Jitsu, Judo, Kickboxing ve diğer dövüş sanatları stillerinde köklü olmakla birlikte, 1993 yılında nihai mücadele şampiyonu bulmak için ABD’ye getirildi. Stillerin çoğunda Olimpik spor vardır

9. Bowling

Bowling

Başlangıçta eski Mısır’daki bir spordan türetilen bowling, Birleşik Devletler’e gelmeden önce Almanya’da popülerdi ve önemli bir sansasyon haline geldi.

10. Hentbol

Hentbol

İlk uluslararası hentbol oyunu 1925’te Almanya ve Belçika arasında gerçekleşti ve futbolun arkasında Avrupa’da ikinci büyük spor olarak kabul edildi.

11. Atletizm

Atletizm

Tabii ki birçok sporun olduğu gibi, Track and Field da köklerini Olimpiyat oyunlarına döndürür. Şu anda dünya çapında birçok insanın özellikle Olimpiyatlarda birbirlerine karşı yarıştığı çok popüler bir spor.

12. hokey benzeri top oyunu

hokey benzeri top oyunu

Lacrosse, Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen sporlardan biridir ve Avrupa, Avustralya ve diğer ülkelerde dünya çapında oynanır.

13. Bisiklet sürmek

Bisiklet sürmek

Kurulduğu günden bu yana, bisiklet sürekli yenilenmesi ile popülaritesini artırmıştır. İlk Tur de France 1903’te gerçekleşti ve bugün dünya nüfusunun yarısı yaklaşık 188 ülke olan televizyonda izliyor.

14. Amerikan futbolu

Amerikan futbolu

Amerikan Futbolu çoğunlukla Birleşik Devletler’de bir olgu. Ancak, rugby ve futbol gibi İngilizce spor unsurlarından kaynaklanmaktadır. Bir ülkede popüler olmakla birlikte, Super Bowl her yıl milyonlarca insan tarafından izlenmektedir.

15. Formula 1

Formula 1

Formula 1 yarışçıları 230 mph (370 kph) hıza ulaşabilir, bu nedenle sporlarına başlangıç ​​noktası olarak eski Yunanistan’ı işaret etmeleri pek olası değildir. Her iki durumda da, 1906’daki ilk Grand Prix’ten başlayarak, Formula 1 yarışları zamanla popülerlik kazanmış ve uluslararası bir spor haline gelmiştir.

16. Beyzbol

Beyzbol

Beyzbol, Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler olan ve diğer ülkelere de yayılmış olan başka bir Amerikan fenomendir. İlk dünya serisi 1903’te oldu ve o zamandan beri büyük bir spor haline geldi.

17. Boks

Boks

Başlangıçta, boks kuralları içermiyordu ve çıplak eklemleri dövüşüyordu, burada kimse ölmeyi planlıyordu, ancak zaman ilerledikçe daha fazla kural ve koruma uygulandı. Yine de, boks, bazı ülkelerde yasaklanmış şiddetli bir spor olmaya devam ediyor. Buna rağmen hala geniş kitleler çekiyor.

18. Ragbi

Ragbi

İngiltere’de doğan ragbi, özellikle şiddet kullanan bir spordur ancak aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen ve Amerika Birleşik Devletleri’ndendir.

19. Voleybol

Voleybol

1895’te icat edilen ilk voleybol dünya şampiyonaları 1949 yılına kadar tutulmadı ve daha sonra 1964’te Olimpik bir spor olarak tanıtıldı. Futbolun yanında dünyanın en popüler sporlarından biri olarak kabul edildi.

20. Buz Hokeyi

Buz Hokeyi

Orijinal hokey binlerce yıl önce türetilmiş olabilir ancak modern buz hokeyi Kanada’da başladı. İlk kapalı hokey oyunu Montreal’de 1875 yılında oynandı. 1900’lü yıllara gelindiğinde oyun son derece popüler hale geldi ve artık uluslararası bir sansasyon

21. Tenis

Tenis

İngiltere’den gelen Birleşik Devletler, erken saatlerde tenis oynamış ve sporu oynayan yaklaşık 17 milyon Amerikalıyla sporu savunmuştur. Popülerlik kazanıp akarken, dünya çapında milyonlarca dolarlık bir spor halini almaya devam ediyor.

22. Golf

Golf

İskoçya, golf icadı için en iyi iddia sahibidir. Kurulduğu günden bu yana, dünya genelinde insanlarla ödül için rekabet eden, milyonlarca dolarlık bir uluslararası fenomen olarak büyüdü.

23. Kriket

Kriket

İngiltere’de ortaya çıkan Cricket şimdi Hindistan, Kamboçya, Pakistan ve diğer ülkelerdeki uluslararası popüler bir spordur. Ayrıca yaklaşık 2.5 milyar kişi bunu izleyen üçüncü en çok izlenen spor.

24. Basketbol

Basketbol

Basketbol, ​​200’den fazla ülkeyle oynayan ve birbirlerine karşı yarışan dünyanın dört bir yanındaki büyük bir spordur. 300 milyondan fazla insan oynamaktan hoşlanıyor. Topu toplama ve atış yapmanın nispeten kolay olması sebebiyle, basketbolun bu kadar büyük bir spor haline geldiğini merak etmiyoruz.

25. Futbol

Futbol

Futbol ya da futbolun muazzam popülaritesi oldukça yaygın bir bilgidir. Basketbola çok benzer, nispeten ucuzdur ve bir alanı bir top etrafında tekmelemek kolaydır ve onun da eğlencesi. Dünya Kupası yüzlerce ülkeyi birbirleriyle rekabet edebilmek için bir araya getirdi.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu