EğitimHaberlerListeler

Çocuklara bir karne daha geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nda Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile görüşme yaptı. Görüşmenin sonunda basın toplantısı verdi.

Çocukların sağlık takibinin iyileştirilmesi için “Sağlık Karnesi” uygulamasıyla ilgili olarak, koruyucu sağlık hizmetlerinin çok önemli olduğunu ve çocukların erken dönemde sağlık tespitlerini de bu uygulama ile beraber planlamak istediklerini belirtti.

 Bakan Koca, “Özellikle okul çağı döneminde ilk aşının nasıl olsa yapıldığı, devamının yapılmasına gerek olmadığı, yeterince koruyabildiği şekilde yanlış bir kanaat var. Bu çerçevede, koruyuculuğun azaldığı, okul çağı dönemindeki aşıların da yaptırılması gerektiğini hatırlatarak altınızı çizmek istiyorum.” dedi.

Sağlık taramalarının daha sistematik olması, diş, kalp ve göz taraması gibi aşı takviminin de okul çağı döneminde yer alacağı bir uygulama olacağını ifade eden Koca, Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber hareket edecek olan bir çalışma grubu bu uygulamanın netliğini kazandıracak dedi. 

Önümüzde ki eğitim döneminde devreye girmesi planlanan uygulamada, tarama periyotları ile ilgili kalp, diş, göz taramalarının aynı periyotlarla yapılmasına gerek olmayabileceği söylendi. Koca, bu periyotların nasıl olacağına oluşturulacak olan bilimsel çalışma ekibinin karar vereceğini söyledi.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu