ListelerYeme - İçme

Cevizli Deniz Börülcesi Tarifi

Merhabalar bayanlar ve baylar, deniz börülcesi ıspanakgiller familyasından bir bitki türü olup, adında anlaşılacağı gibi denize yakın yerlerde yetişen bir bitki türüdür. Tuzlu, ekşi fakat lezzetli bir bitkidir. İyotlu topraklarda yetiştiğinden, guatr hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca iyi bir idrar sökücü ve ödem atıcı olduğundan zayıflamak içinde kullanılır. Antioksidanlar açısından zengin oluşu ve lifli yapısı sebebi ile mide, bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bu sağlıklı ve yararlı sebzenin salatasının yapılışından size bahsetmek isterim.

MALZEMELER

  • 1 demet deniz börülcesi
  • Yarım adet limon
  • 2 diş sarımsak
  • Ceviz
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

deniz börülcesi nasıl pişirilir

HAZIRLANIŞI

Deniz börülceleri bağ halinde satılmaktadır, çamurlu olan kök kısımlarını kesip çöpe atıyoruz. Kalan kısımları bol su ile yıkamalıyız. Boş bir tencereye kaynamış su koyup, börülceleri içine koyuyoruz. Börülceler yumuşayıncaya kadar (10-15 dakika)haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra hem soğumaları, hem de yeşil renklerini kaybetmemeleri için soğuk sudan geçiriyoruz. Börülcelerin orta kısımlarında sert dallar olduğundan, bitkiyi bu dallardan ayırmamız gerekiyor. Sert kısımlarından tutarak, yeşil kısımlarını ayırıyoruz. Havanda iyice ezdiğimiz sarımsağı zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırıp sosumuzu hazırlıyoruz. Servis tabağına koyduğumuz yeşil kısımların üzerine sosumuzu gezdirerek döküyoruz. Salatamız servise hazırdır. Börülceler kendiliğinden tuzlu olduklarından dolayı tuz kullanmıyoruz fakat dilerseniz az miktarda tuz kullanabilirsiniz. Fakat salatamıza kesinlikle sarımsak koymalıyız lezzet vermesi açısından bu şart. Son olarak servis aşamasında üzerine kırılmış ceviz içlerini iyice ezip, serpip servis ediyoruz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu