İlginç BilgilerKimdir?Listeler

Bugün Var Olan 10 George Orwell Teknolojisi

George Orwell 1984 adlı kitabında bugünün teknolojisinin bazılarını çok erken olmasına rağmen tahmin etmişti. Bazılarına ise oldukça yaklaşmıştı.

George Orwell 1984 adlı kitabında bugünün teknolojisinin bazılarını çok erken olmasına rağmen tahmin etmişti. Bazılarına ise oldukça yaklaşmıştı. Bu listede paylaşılacak 10 bilimsel gelişme var. Her hareketimizi takip edebilen, zihinlerimizi okuyan ve beyinlerimizle giren araçlarla bizi sürekli olarak gözlemleyen bir güce sahip bu gelişmeleri George Orwell çok önceden tahmin edebilmişti.

Takıp Çıkarılabilir Hafıza

Manning ve Snowden gibi devlete bilgi uçuranlarının açıklamalarından sonra, çoğumuz söylediğimiz, yaptığımız veya internetten baktığımız her şeyin üçüncü kişilerce izlenebileceğini düşünüyoruz. Bu gerçeği kameralı dronlar, yüz tanıma yazılımları ve evlerdeki casuslarla (oyun konsolları ve TV’ler) birleştirin. Dünyada gerçekten güvenli halde kalan tek yer beyniniz oluyor. Ama bu gerçekte de öyle mi? Öyle gözükmüyor, çünkü konuşmamak için yemin etmek bile beyinlerimize takılı olan ve çıkarılabilir bir hafızaya kayıt oluyor. Evet, MIT bilim adamlarının çalışmaları sayesinde, düşüncelerinizin gerçekten kendinize ait olup olmadığını veya yapay olarak sonranda monte edilip edilmediğini bir süre sonra siz de bilemeyeceksiniz.

Bilim adamları, beyin hücrelerini açıp kapatıp, optogenetiği kullanarak doğru olmayan anıları farelere başarıyla yerleştirdiler. Temel olarak, ışık, belirli düşüncelerle ilgili olduğu bilinen belirli hücreleri tetikler. Araştırmacılar daha sonra, farenin gerçekten olmayan bir şeyin olduğuna inanması için bu anıları düzenleyebilir. Mesela fare odada hiç olumsuz bir deneyim yaşamamasına rağmen, odanın tehlikeli olduğunu düşünmesine neden olabilirler.

Takıp Çıkarılabilir Hafıza

Duvarların Arkasını Görme Gücü

Anlaşılan MIT’deki bilim adamları George Orwell teknolojisine hayranlık duyuyorlar. Çünkü anıları nasıl değiştireceklerini anlamanın yanı sıra, duvarları “görmenin” de bir yolunu da tasarladılar. Takma adı “Wi-Vi” olan bu teknolojide bir duvarın diğer tarafındaki hareketi algılamak için Wi-Fi sinyalleri, radyo dalgalarıyla etkileşime girer. Sonar veya radarda olduğu gibi, bir izlenim elde etmek için görünmeyen kablosuz sinyaller göndererek bu sinyallerin bir nesneye çarpmasını geri dönüş olarak alır. Durağan nesneler ve insanlar arasında ayrım yapmak için, Wi-Vi hareketli bir hedefe çarpmadıkça birbirlerini iptal eden iki sinyal gönderir. Böylece mobilyalar gibi cansız nesneler göz ardı edilirken, Wi-Vi monitörde insan hareketleri kolayca izlenir.

Filtreleme Kabarcıkları

İlk bakışta, düpedüz yararlı olmasa da filtre kabarcıkları iyi huylu görünüyor. Google ve diğer arama motorları bunları geçmiş internet etkinliğinize göre arama sonuçlarını filtrelemek için kullanır. Başka bir deyişle, siz ve bir arkadaşınız aynı terimleri kullanarak bir arama yapabilir ve tamamen farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Size verilen arama sonuçları Google tarafından hangilerini sevebileceğinize göre ayarlanmıştır.

Sizi İzleyen Televizyonlar

Bu yılın başlarında, Çinli üretici TCL, kimin izlediğini tespit etmek için ses ve video tanıma kullanan bir HDTV tanıttı. Teknoloji, Google TV platformunu kullanıyor ve izleyiciye göre özelleştirilmiş programlar ve reklamlar sunma amacında. Diğer şirketler, tüm ev ağınıza bağlanan ve televizyonda izlediklerinizle ilgili olarak bilgisayarınızda da ürünler veya reklamlar önerebilecek benzer TV’ler üretiyorlar.

İnterneti Temizle

Filtre kabarcıkları insanları bilgisiz tutmak için veya en azından alternatif düşünürlerden izole etmek için pasif bir yöntem olarak görünse de, internet temizliği bilginin özgür dağıtımını engellemenin en bariz yoludur. Internet’teki muazzam içerik akışını engellemenin bir yolu olmadığını düşünüyorsanız, İnternet temizlemenin büyük bir iş olduğu Çin’de neler olup bittiğine bir bakın.

2007’den bu yana, Çin’deki “İnternet krizi halkla ilişkiler şirketi” müşterileriyle ilgili olumsuz ya da tartışmalı yazıları anında internetten kaldırıyor. Hizmetler ucuz değil- bir arama terimini engellemek 160.000 dolara mal olabilir- ancak çaresiz şirketler ve kamuoyu şirketleri itibarlarını korumak ve gerçeği vatandaşlardan uzak tutmak için bedel ödemeye razılar.

Hacklenebilir Arabalar

Sürekli takip edilen bir arabada olmaktan daha korkutucu olan ne? Haber vermeden sizi ispiyonlayan bir aracınızın olması. Hayır, Kara Şimşek dizisinden bahsetmiyoruz. Dahili yazılımları olan yoldaki tüm modern araçlara atıfta bulunuyoruz. Yakın tarihli bir rapora göre, günümüzün araçlarında frenler, güç aktarma organları ve gaz gibi tüm yerleşik sistemlere sabitlenmiş bir yazılım var.

Birçoğunda ayrıca dahili navigasyon sistemleri ve akıllı telefon entegrasyonu var. Bu özellikler kolaylık ve ek güvenlik vaadi sunarken, gerçekte yaptıkları hırsızlığa, casusluğa ve siber saldırılara karşı aracı hedef hale getirmek. Temel olarak, doğru becerilere ve kaynaklara sahip biri bir arabaya girip kontrolleri ele geçirebilir.

Beyinin Parmak İzi

Plaka Tarayıcıları

Otomobil kullanıyorsanız aracınızın her gün çekilmiş fotoğraflarının konumuyla birlikte bulunduğu bir dosyanın olma ihtimali var. Düşük maliyetler sayesinde polisler her yerde bulunan plaka tarayıcıları kullanıyor ve milyonlarca dijital araç ve plaka kaydı biriktiriyor.

Kinect

Gizliliğe aykırı davranan akıllı TV’ler tarafından geride kalmaması gereken Microsoft, kendi Orwellian cihazına (Kinect) sahiptir. Kinect, birkaç yıldır birçok insanın oturma odalarındaki sessiz gözlemci olmuştur ve Xbox One’ın piyasaya sürülmesiyle bu ürpertici rolü de artmaktadır. Bu nedenle, eğlencenizin çoğu Xbox etrafında dönüyorsa, eylemlerinizin, sesinizin ve kalp atış hızınızın dahi sürekli olarak kaydedilmesine hazırlıklı olun.

Beyinin Parmak İzi

Adli bilim adamları beyin taraması biçiminde, beyninizde hangi bilgileri sakladığınızı keşfetmek için elektroensefalografinin (EEG) sisteminin nasıl kullanılacağını keşfettiler. Size görüntüler göstererek veya kelimelerle elektriksel beyin dalgalarınızı ölçerek çalışır. Şu anda duygusal durumunuzu tespit etmenin yanı sıra bir şey hakkında bilginiz olup olmadığını algılayabilir. Bu fikir komik gibi görünse de beyin-parmak izinin mahkemelerde kabul edilebilir olduğunu ve Terry Harrington cinayetinin mahkumiyetine karar vermek için kullanıldığını unutmayın.

İmplante Edilebilir Vücut Sensörleri

Hem ABD hem de İngiltere’deki bilim insanları, yaşamsal belirtilerinizi ve davranışlarınızı izleme ve verileri kablosuz olarak tıbbi personele iletme yeteneğine sahip implante edilebilir biyoçipler geliştiriyorlar. Bu biyoçipler vücuda implante edilir ve kan basıncı, kan şekeri düzeyleri ve kalp atışlarındaki dalgalanmaları tespit edebilir. Ayrıca, davranıştaki farklılıkları veya reçeteli ilaç alıp almadığınız gibi bir sağlık sorununu da fark ederler.

Yani bu yazıdan anlıyoruz ki George Orwell bayağı ileri görüşlü bir insanmış.

Hayatı için https://tr.wikipedia.org/wiki/George_Orwell adresini ziyaret edebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu