Doğa - ÇevreListeler

Binlerce Kuşun Bir Araya Gelerek Oluşturdukları Şekillere İnanamayacaksınız

Bazen doğadaki şeyler, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, çevremizdeki dünyanın güzelliğini ve merak edilen yanlarını canlı bir şekilde gösteren mükemmel tesadüfler vardır.

Böyle bir olay, İspanya’nın kuzey doğusundaki Costa Brava üzerinde gerçekleşti; bir sürü Starling murmuration olarak bilinen şekli değiştiren bir buluta dönüşmeye başladı. Bu fenomen görüntü, yüzlerce, bazen binlerce veya daha fazla kuşun, hızla bazı şaşırtıcı şekillere dönüşebilen koordine edilmiş, tek bir organizma gibi görünen şeyleri hareket ettirdiği ve döndürdüğü gerçek bir gösteridir.

Hilzingen, Almanya’dan fotoğrafçı Daniel Biber, kuşlar dönmeye başlayıp bükülmeye başladıklarında oradaydı, büyük olasılıkla bir şahin ya da kartal gibi çevrede olan bir avcının onlara saldırmasının bir sonucudur. Avcıya tepki olarak, kuş bulutunun bükülüp kendilerini dev bir tek kuş haline getirdiğini, işkencecilerine “sizden büyüğüz” demek gibi, neredeyse doğaüstü bir tavır takındı.

Fotoğraflar, uluslararası bir fotoğraf yarışmasında Bay Biber’ı bir ödül kazandırmıştır, ancak daha sonra bu kadar benzersiz fotoğrafları çektiğinin farkında değildi. “Daha sonra bilgisayarda fotoğraf kontrol ettiğimde yalnızca sığırcık bu görüntüyü yaratmıştı ne oluştuğunu, anladım” diye belirtti Daily Mail. “Gösterilerinde gökyüzünde dev bir kuş yarattığını fark etmediğim sırada resim çekmeye çok konsantre oldum.”

Daha önce gösterilerini tam akışla yakalamayı deneyen ve başarısız olan Bay Biber için bu olay övgü alan bir sabır davasıydı. “‘Sığırcıkları fotoğraflamaya çalıştım, ancak umduğum kadar iyi olmamıştı” dedi. “‘Onları yakalamak için sonunda dört gün boyunca her gün bir noktaya kadar sürdüm. Onların ortaya çıkacaklarını düşündüğüm bir yer seçtim ve bunları sahneye koymak için eşleşen bir ön plan ve arka plan aldı. “

Bay Biber’ın inanılmaz çekimlerine göz atmak için aşağıya doğru ilerleyin ve eğer biraz amatör bir fotoğrafçı iseniz, yorumlarda kendi kuş fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz!


pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu