Faydalı BilgilerListeler

Deprem ve Astronomi İlişkisi nedir? Etkileri Nelerdir?

Deprem ve astronomi arasında ilişki var mıdır? Astronomi depremleri önceden bilebilir mi? Bu soruların hepsinin cevabı yazımızda.

Anadolu coğrafyasının bilginlerinden biri olan Thales, astronomi hesaplarına dayanan Güneş tutulmalarını hesaplayan ve bu tutulmaların doğal depremler ile olan bağlantısını bulan ilk bilgin kişi sanılmaktadır. Aristo‘nun ismi de Mezopotamya bölgesinde bulunan yeğeninden, burada var olan rasathanelerde saptanan Güneş ve Ay tutulmalarının kayıtlarını istemesi şeklinde geçmektedir.

Thales’in Önceden Haber Verdiği Deprem.

Deprem ve astronomi Thales‘in güneşin tutulma olayına bağladığı kehanetlerinin önemli derecede bir rol oynadığı düşünülenler arasındadır. Thales‘e göre, tutulan kayıtları ve yaşadığı zamanın astronomi olaylarını incelemiş ve Anadolu’da meydana gelen büyük bir deprem doğal afetini önceden haber vermiştir.

Ay ve Güneş Tutulması Hesaplamalarına Göre Depremlerin Oluşumları Nasıl Olur?

Ay ve Güneş Tutulması Hesaplamalarına Göre Depremlerin Oluşumları Nasıl Olur?

Bu Hesaplamalara göre bir tam Ay tutulmasının hemen akabinde 23.5 ay sonra bir tam Güneş tutulması olayı meydana gelmektedir. Aynı bölge üzerinde tam Güneş tutulmasının tekrardan oluşup meydana gelmesi için bu oluşan tutulmanın ardından yaklaşık 54 sene gibi bir uzun sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu sebeple her 3’üncü tutulma, yani aralarında oluşan 54 yıllık bir zaman süresi bulunan iki Güneş tutulması genelde az farklı enlem ve boylam çeşitlerine rastlayacaktır.

Kuzey yarım kürede içerisinde başlayan bir güneş tutulma devresi, Güney yarımkürede kısmi tutulmalar ile birlikte sona erer. Tutulmanın etkili olduğu bölgelerde büyük bir çekim gücünün oluşması ve yeryüzü katmanlarının çok zayıf olan yerlerinde ani depremlerin oluşması kaçınılmaz bir durumdur.

Ay Gezegeninin Depremlerin Oluşumundaki Rolü;

Çok önemli bir zarar teşkil edebilecek bir depremin oluşması ve ortaya çıkması için Ay gezegeninin bu evrede gerçek bir tetikleme yapması gerekir. Bunun için Ay, öncelikle Zodyak(gökküresinde, tutulumun geçtiği ve üzerinde Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık adlarını taşıyan 12 burcun eşit aralıklarla yer aldığı kuşak.)’ın enerji yoğunlaşma noktaları veya “Kozmik Güç Noktaları” ismi verilen sabit burçlardan birinde olması gerekir. Bu Sabit burçlar ise; Boğa, Aslan, Akrep ve Kova burçlarıdır.

Ay Gezegeninin Depremlerin Oluşumundaki Rolü

Ay, Tüm Gezegenler İle Sert Açılar Yaparsa Ne Olur?

Bu durumda tetikleme burçlarından geçen Ay gezegeninin, diğer burçlardaki gezegenler ile “Görünüm Rotasyonu” ismi verilen 30 derecelik yolculuk esnasında yapacağı açılar çok önem arz etmektedir. Eğer ki Ay, bütün gezegenler ile sert açılar yapıyor ise, ortaya büyük tahribata neden olacak bir depremin çıkmasına neden olabilir.

Örnek; sabit burçlar arasından Boğa burcuna giren Ay, 30 derece süren kuşaktaki rotasyonunda bazı gezegenler ile olumlu açılar, bazıları ile sert açılar yapar ise bu esnada tetikleme görevi gerçekleşememektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu