HaberlerListelerSağlık

Bel soğukluğu belirtileri, tedavisi, bel soğukluğunun nedenleri

Bel Soğukluğu Nedir

Bel Soğukluğu Nedir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan bel soğukluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Tıpta Gonore ismiyle bilinen bel soğukluğuna Neisseria Gonorrhoeae bakterisi neden olmaktadır. Gonore bakterisi kadınlarda ve erkeklerde bel soğukluğu gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Gonore bakterisi genellikle; göz, boğaz, idrar yolu, vajina, anüs ve kadınlarda rahim ve rahim ağzına yerleşen bir bakteridir. Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu; doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşabilir. Erkeklerde idrar kanalında iltihaplanmaya, kadınlarda ise rahim ağzı bölgesinde iltihaplanmaya neden olan bel soğukluğu yaygın görülen bir enfeksiyon tipidir. İlk etapta fark edilir bir belirti göstermeyen bel soğukluğunda korunmanın en iyi yolu korunaklı cinsel ilişki yaşamak, ve çok eşli olmamaktır. Bel soğukluğuna neden olan gonore bakterisinin vücuda bulaştıktan sonra kuluçka dönemi; 3 ve 5 gün arasındadır. Bazen bu süre 30 günü bulabilir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu çeşitli belirtiler gösterir. Erkeklerde görülen belirtiler arasında; cinsel ilişkiden yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Bakteri bulaştıktan sona cinsel organda yanma hissi oluşur. Ardından akıntılar görülebilir. Akıntı ile birlikte kızarıklık ve şişme oluşması da bel soğukluğu belirtileri arasındadır. Erkeklerde görülen bu belirtiler vakit kaybetmeden muayene olmayı gerektirir. Doktorun yapacağı muayenede test ve tetkikler sonrasında belirtilere neden olan bakterinin bulaşıp bulaşmadığı tespit edilir. Gonore bakterisinin varlığı idrar testi ile kolayca anlaşılır. Kadınlarda ise vajina içine yerleştirilen ilaçlı pamuk ile anlaşılmaktadır.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri; Bel soğukluğu kadınlarda sinsi şekilde ilerler. İlk etapta belirti göstermeyebilir. Kadınlarda en sık görülen belirti; idrar yaparken yanma ve vajinal akıntıdır. Vajinal akıntı; sarı ve yeşil renkte olup kokuludur. Ancak vajinal akıntının nedeni sadece bel soğukluğu değildir. Bu nedenle bel soğukluğuna neden olan bakterinin anlaşılması için idrar testi yapılmalıdır. Kadınlarda bel soğukluğunda görülen bir diğer belirti ise; adet düzensizliğidir. Kadınlarda adet döngüsü bozulur ve ara kanamalar görülebilir. Bel soğukluğuna neden olan gonore bakterisi; kadınlarda bartholin bezlerinin iltihaplanmasına neden olur. Bu bezlerin iltihaplanması ağrı ve şişliklere neden olur. İltihaplanma yayılabilir ve dış gebeliği tetikleyebilir. Kadınlar cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve acı duyabilir. Gonore bakterisi vajinal kaslarda iltihaplanmaya neden olduğu için cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanabilir.

Kadınlarda genital bölgede kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir. Bel soğukluğu belirtileri arasında; yüksek ateş, mide bulantısı, kasık ağısı, halsizlik ve alt karın bölgesinde ağrı görülebilir. Kadınlar bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsa ve belirtiler 2 günden daha fazla sürdüyse vakit kaybetmeden jinekolog muayenesi olmalıdır.

Bel Soğukluğun Nedenleri

Bel Soğukluğun Nedenleri

Bel soğukluğuna neden olan Neisseria Gonorrhoeae bakterisidir. Kısaca Gonore bakterisi olarak bilinen bu bakteri korumasız cinsel ilişki, oral ya da anal seks ile bulaşabilir. Vajinal  ilişkiyle de bulaşan bakteriden en çok korumasız cinsel ilişki yaşayan ya da birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşayan kişiler risk altındadır.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Doğrudan cinsel ilişki ile bulaşan bel soğukluğu hastalığının tanısı konduktan sonra birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Bel soğukluğunda uygulanan tedaviler, hem yetişkinlerde, doğumla anneden çocuğa geçebileceği için bebeklerde ve cinsel ilişki yaşanan partner olmak üzere uygulanır. Bel soğukluğunda erken teşhisin tedavinin başarısını arttırdığı unutulmamalıdır.

Yetişkinlerde Bel Soğukluğu Tedavisi; Bel soğukluğuna yakalanan yetişkinlerde tedavi; Gonore bakterisine yönelik antibiyotik tedavisidir. Antibiyotik tedavisi, Enjeksiyon ya da ilaç olarak alınır. Yetişkinlerde antibiyotik tedavisi büyük oranda başarı sağlar. Düzenli alınan antibiyotik tedavisi doktor kontrolünde uygulanır ve birden kesilmemelidir. Bakterinin durumu ve tekrar üreyip üremeyeceği dikkate alınarak antibiyotik tedavisi devam edebilir ya da dozunda değişiklik yapılabilir.

Partnerde Bel Soğukluğu Tedavisi; Bel soğukluğu tedavisinde bakteriye karşı eşlerinde tedavi edilmesi gerekir. Bireyin eşinde gonore bakterisi olmasa bile bel soğukluğuna karşı test ve tanılar yapılmalıdır. Bel soğukluğu tedavisi aynı şekilde uygulanmalıdır. Bu bakteriye karşı direnç kazanması için doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Bebeklerde Bel Soğukluğu Tedavisi; Bel soğukluğuna neden olan bakterinin anneden bebeğe geçme olasılığı vardır. Böyle durumlarda bebeği bu bakteriye karşı korumak için doğumdan sonra bebeklerde tedavi uygulanır. Bel soğukluğu bakterisi bebeklerde enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyona karşı bebeklere de antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bel soğukluğu tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Belirtiler önemsenmeyip doktora başvurulmaması ya da geç muayene olunması durumunda istenmeyen durumlar oluşabilir. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu hastalığı kadınlarda pelvik iltihaplanmasına neden olarak kısırlığa yol açabilir. Erkeklerde tedavi edilmeyen be soğukluğu hastalığı; kısırlığa neden olabilir. Bakteri diğer eklem ve organlara yayılabilir. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu bakteri nedeniyle vücudun bağışıklık sistemini düşürür. AIDS riskinin artmasına neden olur.

Bel soğukluğu hastalığından korunmak için; Korumasız cinsel ilişki yaşanmamalıdır( Kondom). Eğer ilk kez cinsel ilişkiye girilecekse partnere daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirip geçilmediği sorulmalıdır. Birden fazla ve farklı kişilerle cinsel ilişki yaşamaktan uzak durulmalı. Genital hijyene önem verilmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu