Gezi RehberiListeler

Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden

Gürcistan’ın en büyük liman şehrinden birisi ve ayrıca Azara Cumhuriyetinin de başkentidir. Batum turu yapmanız için 6 neden sıralıyoruz.

istanbul temizlik şirketi
Batum; Gürcistan’ın en büyük liman şehrinden birisi ve ayrıca Azara Cumhuriyetinin de başkentidir. Batum kentinin gelişmesi yaklaşık olarak orta çağlara kadar dayanmaktadır. Karadeniz havasını yansıtıyor olmasına rağmen kendine has bir havası vardır. Sakin ve huzurlu bir şehir olarak insanları ağırlamaya devam ediyor.

1. Pasaport Olmadan Giriş Yapabilme

Pasaport Olmadan Giriş Yapabilme

Batum’a pasaport gerektirmeden kişiler nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyor. İstanbul’dan direk olarak hiçbir sorun yaşamadan Batum’a giriş yapılabiliyor. Türkiye Gürcistan ile yaptığı anlaşma ile Batum ve Hopa’ya yapılan uçak seferleri tek bir hava alanından yapılıyor. Özel araba ile Batum’a giriş yapmak isteyenler içinde az bir miktarda giriş ücreti bulunuyor.

2. Batum Caddeleri

Batum Caddeleri

Batum; Karadeniz’in önemli tatil yerleri arasında yerini alıyor. Manolya ağaçlarının kapladığı ve heykellerin süslediği geniş caddeleri ile tam bir Avrupa şehri havasını yansıtıyor. Uzun ve geniş bulvarları, Arnavut kaldırımları ile döşeli yolları, uzun bisiklet yolları ile gezmesi zevkli bir şehirdir.

Tarih açısından da önemli bir yere sahip olan şehirde; Sovyet döneminden kalma bakımsız binalar ve heykeller yer alıyor. Arka sokaklara doğru yürüyüş yapıldığında sokakta oynayan çocuklar, eski bakkallar, apartmanlar arasında ip gerilerek dizilmiş çamaşırlar görülür. Şehir oldukça güvenli olduğundan yürüyerek keşfetme keyfini kişilere yaşatıyor.

3. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum da en çok beğenilen yerler arasında botanik bahçesi de yer alıyor. Batum şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta yer alıyor. Batum botanik parkı dünyanın en büyük botanik parkları arasında yerini almaktadır. Bu bahçe içerisinde beş binden fazla bitki ve ağaç türü vardır.

4. Batum’da Alışveriş

Batum’da Alışveriş

Elektronik ürünleri Türkiye’ye göre daha ucuz bulma imkanı vardır. Ayrıca Gürcistan da şarap üretimi yaygındır.

5. Batum Mutfağı

Batum Mutfağı

Batum da, baklava, ince belli bardakta çay, sokaklarda dönerciler ve türk restoranları bulmak mümkündür. Batum mutfağına has harço çorbası, haçapuri, badricani ve elarciyi denemekte farklılık yaratabilir.

6. Batum da Gece Hayatı

Batum da Gece Hayatı

Lüks otellerin kumarhaneleri, discoları ile bazı kişiler tarafından Batum günah şehri olarak biliniyor.

Batum Gece Hayatı

konumuzdan Batum gecelerinde gidebileceğiniz en güzel bar ve discoları öğrenebilirsiniz.

7. Batum ile ilgili diğer içerikler:

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu