Gezi RehberiListeler

Sadece 11 Milyar Dolara Yapılan Dünyanın En Büyük Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin’de 30 Eylül 2019 tarihinde açılacak olan Yeni Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı tam 144 adet futbol sahası büyüklüğünde ve aynı zamanda açıldığında dünyanın en büyük havaalanı olmak özelliğine sahip olacak. 

11 Milyar dolar harcanarak yapılan havalimanı yukarıdan bakıldığında sarı bir örümcek ağını andırıyor. Artık Çin’e giderseniz illa gezmeniz gereken yerlerden birisi diyebiliriz.

72 Milyon yolcu kapasitesi ile hizmet vermeye başlayacak havalimanının yüksek ve renkli cam tavanı mimari bir güzellik olarak ziyaretçilerin dikkatini çekecek.

Mimari özelliklere değinmişken, bu harika havalimanının tasarımı ise aslen Iraklı olan İngiliz vatandaşı mimar Zaha Hadid tarafından yapıldı.

11 milyar dolar harcanan ve sadece terminal binasının bile boyutu 700.000 m2 olan bu tesisin yapımı tam 4 yıl 3 ay sürdü.

Böylesine büyük ve lüks bir havalimanı 11 milyar dolara yapılırken, İstanbul’a yapılan ve Pekindeki havalimanından daha küçük olan yeni havalimanının maliyeti ise 22.5 milyar euro (yaklaşık 25.5 milyar dolar). Bu maliyet farkının neden olduğu konusunda pek bir fikrim yok açıkçası.pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu