Tarih

Preveze Deniz Savaşı (27–28 Eylül 1538) Nedenleri ve Sonuçları

Preveze Deniz savaşı (Kanuni Sultan Süleyman Han) 1538

Preveze Deniz Muharebesi Osmanlı ordusu ile Avrupa Haçlı donanması arasında olan bir deniz muharebesidir. 28 Eylül 1538 senesinde Osmanlı amirali Barbaros Hayrettin Paşa idaresindeki Osmanlı ordusu ile Andrea Doria kumandasındaki haçlı ordusu Yunan denizinde Preveze limanı açıklarında savaşmışlardır. Bu savaş dünya tarihine bir destan olarak geçmiştir.

Barbaros Hayrettin Paşa Osmanlı zamanında denizlerde Osmanlı adına hâkimiyet kazanmıştı. Bu hâkimiyeti Osmanlının elinden almak isteyen ispanya kralı ve Almanya imparatoru Osmanlıya karşı bir olup büyük haçlı ordusu donanmasını hazırladılar. Donanmanın başına da İtalyan büyük deniz amirali Andrea Dorya geldi. Bu donanmaya Venedik, papalık, Ceneviz, ispanya, malta ve Portekiz de savaş gemilerini vererek onlara destek verdiler. Haçlı ordusunu hazırladıkları savaş gemileri 600 civarında idi ve gemilerde 3 bin top ve 60 bin kadar da deniz savaşçısı bulunuyordu. Buna karşılık Osmanlı ordusunun donanmasında 800 kadar top, 122 çektiri ve 20 bin kadar da levendi bulunmaktaydı.

Preveze Deniz Savaşı tarihi

Haçlı ordusu daha savaşa girmeden gücünün büyüklüğüne güvenerek çoktan zafer havalarına girmişti. Çünkü hem gemileri hem de ordusu fazla idi. Osmanlının kendilerini yenmesine ihtimal bile vermiyorlardı. Barbaros Hayreddin paşa komutasındaki Osmanlı ordusu 24 Eylül günü Preveze Limanına demirledi ve iki ordu arasında bütün şiddeti ile savaş başladı. Haçlı ordusunun ön tarafında bulunan bütün gemileri Osmanlı ordusu tarafından ateşe verildi ve haçlı ordusunun ilerlemesi engellendi. Haçlı ordusu ikinci bir defa arkadan saldırmak istedi fakat bunu Turgut reis engelledi. Osmanlı ordusu haçlı ordusuna karşı zafer kazandı. Bu durumu hayretler içinde izleyen haçlı ordusu generali Andrea Dorya akşam karanlığında gemisinin ışıklarını söndürerek harp meydanından uzaklaştı.

Bu büyük deniz harbinin zaferi bütün dünyaya duyuldu. Padişaha bu zafer haberini Hayreddin paşanın oğlu Hasan Reis verdi. Preveze Deniz savaşından Sonra Almanya, İspanya ve Venedik devletleri Osmanlı devletine uzun bir süre karşı koyamadılar. Böylelikle Preveze Deniz savaşı Osmanlının zaferi ile neticelenmiş oldu ve tarihin unutulmayan savaşlarının içinde yerini aldı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu