Gezi RehberiListeler

Prag’da Gezilecek Yerler

Neden Prag’ı Görmelisiniz?

Barok binalar, Bohemya sanatı veya birinci sınıf bira olsun,insanların Prag’a gelmesinin pek çok nedeni var. Sıcak yaz ayları, Naplavka Riverbank’ın Vltava’daki kuğuları izleyen güneşlenicilerle kaplı olduğu şehir için en yoğun aylar. Sonbahar, Prag’ın birçok parkına muhteşem yeşillik getiriyor ve Aralık ayında Noel pazarları kalabalıklaşıyor. Prag turu fiyatlarının uygun olduğu zamanlar ise  ocak ve mart ayları arasındadır. İşte size Prag’ı görmeniz için nedenler listesi…

Dünyanın En Büyük Kale Kompleksi’ni Görmek İçin

Dünyanın En Büyük Kale Kompleksi’ni Görmek İçin

Geçmişi Dokuzuncu yüzyıla kadar dayanan Prag Kalesi, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyadaki en büyük kale kompleksi olarak tanınmakta ve etkileyici 70.000 metrekarelik (17 dönüm) kaplamaktadır. Kale kompleksi, gotik St Vitus Katedrali, birkaç savunma kulesi, birkaç müze ve kiliseyi, başkanlık sarayını ve bir zamanlar kraliyet kuyumcularını barındıran 16. yüzyıldan kalma bir cadde olan Golden Lane’i içeren birçok binadan oluşuyor.

Praglı yazar Franz Kafka’nın Nerede Yaşadığını Görmek İçin

Praglı yazar Franz Kafka'nın Nerede Yaşadığını Görmek İçin

Franz Kafka, Prag’ın en ünlü ismidir. Almanca konuşulan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Kafka, hayattaki en büyük tutkusu yazmak olmasına rağmen, bir sigorta şirketinde çalışan bir avukattı. Kitapları, asırlık Prag’ın fantastik ve gerçeklerinin bir karışımıdır ve birçoğunda şehrin izlerini görebilirsiniz. Doğduğu ev artık yokken, Kafka’nın son dinlenme yeri Yeni Yahudi Mezarlığı’nda ziyaret edilebilir.

Çarpıcı Mimari Şaheserlere Hayran Olmak İçin

Çarpıcı Mimari Şaheserlere Hayran Olmak İçin

Prag, II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmediğinden, en etkileyici tarihi binalarının çoğu günümüzde bozulmadan kalmaktadır. Prag’ın binalarına 17. ve 18. yüzyıllarda da dokunulmaz kalmıştı. Sonuç olarak, şehir, Avrupa’da başka bir yerde bulunması zor olan Barok, Gotik ve Rönesans mimarisinin nefes kesici bir karışımıdır. Prag’ın Eski Şehir Meydanı’ndaki Meryem Ana Tin kilisesi, Gotik mimarisinin muhteşem bir örneğidir; Prag Kalesi’nin arazisindeki Schwarzenberg Sarayı ise Rönesans tasarımının mükemmel bir örneğidir. Kübizm ve Neoklasisizm örnekleri, Belediye Evi gibi yerlerde Art Nouveau dokunuşlarıyla da doludur. Prag’ın en etkileyici tarihi binalarının çoğu günümüzde bozulmadan kaldı.

Avrupa’nın En Eski Köprüsü’nden Geçmek İçin

Avrupa’nın En Eski Köprüsü’nden Geçmek İçin

Avrupa’da halen kullanılan en eski köprülerden biri olan Charles Köprüsü 1357 ve 1402 yılları arasında inşa edilmiştir. Şimdi sadece yaya köprüsü sellerden ve otuz Yıl Savaşları’ndan günümüze kalmıştır ve bugün Prag’ın en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Köprü, azizleri temsil eden 30 heykelle süslenmiştir. Charles Köprüsü, halen kullanımda olan Avrupa’nın en eski köprülerinden biridir.

Avrupa’nın En Ucuz Başkentlerinden Birinde Keyif Yapmak İçin

Avrupa'nın En Ucuz Başkentlerinden Birinde Keyif Yapmak İçin

Prag, Avrupa’nın en ucuz başkentlerinden biri olarak biliniyor. Sınırsız aylık bir ulaşım bileti (otobüs, tramvay ve metro hatlarının herhangi bir kombinasyonunu kullanmak için kullanabilirsiniz) sizi sadece 20 € olarak ayarlayacaktır, iyi bir restoranda iki kişilik akşam yemeği (aperatifler, ana yemekler ve içecekler dahil) 30 ya da daha az. Standart bir Prag barında, bir bira sizi bir şişe sudan daha az bir miktar, yaklaşık 1.20 Avro ve bir kapuçino (yaklaşık 2.10 Avro) tutarında tutar. Birçok müze 10 € altında ücretsiz ya da ücretsizdir, yani bankayı bozmadan kültürel bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Prag’ın Hala İşleyen 600 Yıllık Saatini İncelemek İçin

Prag’ın Hala İşleyen 600 Yıllık Saatini İncelemek İçin

Prag’ın 1410’da kurulan astronomik saati, dünyadaki türünün en eski çalışma saatidir. Eski Şehir Meydanı’nda bulunan saat, sadece zamanı değil, ayları ve güneşin ve ayın astronomik konumunu da belirleyerek küçük bir planetaryum haline geliyor. Saat, yüzyıllar boyunca eklenen Gotik heykeller ve elçilerin ahşap heykelleri ile dekore edilmiştir – ve gündüz veya gece boyunca saatlerce durursanız, onların canlandığını göreceksiniz. Prag’ın astronomik saati, dünyadaki türünün en eski çalışma saatidir.

Dünyanın Bira Başkentinde İçmek İçin

Dünyanın Bira Başkentinde İçmek İçin

Çekler, kişi başına düşen dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla bira tüketmektedir. Çek biraları hafif ve köpüklü olma eğilimindedir; Pilsner Urquell ve Staropramen gibi bira üreticileri paketi yönetir. Bira bahçeleri burada yaz kültürünün bir parçasıdır: hem çocuklar hem de köpekler memnuniyetle karşılanır ve aileler ve arkadaşlar, dev ekranlarda spor veya müzik videoları izlemek için toplanırlar. Eski Şehir resmini almak için Hall Tower’dan daha iyi bir yer yok. Kışın, bu nokta size Noel pazarının en iyi manzarasını sunar ve geceleri meydanın güzel ışıklarını ve meydandaki Tın kilisesini yakalayabilirsiniz. Kule içerisinde boşluk çok dar ve gün batımı saatlerinde çok kalabalık oluyor, bu yüzden boş yer istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Dünyanın En İyi Bit Pazarlarında Gezebilmek İçin

Dünyanın En İyi Bit Pazarlarında Gezebilmek İçin

Eve tarihi bir hatıra getirmeyi umuyor musun? Prag’ın bit pazarlarında birçok hatıra, ucuz ikinci el eşyalar ve hatta Bohemya kristalleri var.  Bu isimsiz bit pazarı, bazen bulunduğu cadde nedeniyle “U Elektry Market” olarak bilinir. Avrupa’daki en büyük bit pazarı olarak, 50.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve boyutundan beklediğiniz kadar kaotiktir. Burada organize bir stant yok – burası, daha çok, sepetler içinde veya zemindeki muşambalarda biriken tablo ve nesnelerin uyumsuzluğundan ibaret. Ancak, U Elektry’nin büyüsünün yattığı yer burasıdır; hangi Bohemya camı, porselen, Sovyet dönemi madalyası ve hatta burada bulacağınız mücevherlerin hazinelerini bilmenin bir yolu yoktur. En iyi fırsatlar için erken gelin (pazar sabah 6’da açılır ve sadece 2, cumartesi ve pazar günleri saat 2’de kapanır) ve bir hazine ararken eski oyuncakların ve kıyafetlerin ötesine bakın.

Klementinum Antika Pazarı

Bu pazar sadece bit ve antika pazarı, Prag’da bakımlı bir sırdır. Muhteşem Clementinum kütüphanesine sadece birkaç adım uzaklıkta gizli bir avluda yer alan pazar, yerel antika ve klasik mağaza satıcıları tarafından kurulan masalardan oluşmaktadır. İkinci el kristalden, Sovyet hatırasına kadar küçük eşyalar bol ve pazarlık memnuniyetle karşılanıyor.

Namesti Miru Bit Pazarı

Namesti Miru pazarı, teknik olarak (A) boşluğunda çalışan aynı pazardır; ancak, her ayın son cumartesi günü, neo-Gotik St. Ludmila Kilisesi’nin önündeki meydanda bu yere taşınır. Alan biraz daha geniş ve daha açık olduğu için, mutfak eşyaları ve küçük mobilya parçalarından klasik sanat eserlerine kadar ikinci el ev eşyalarını bulacaksınız.

Koleksiyoncu Pazarı

Daha kaliteli antikaların ve koleksiyonların peşindeyseniz, Prag dışına çıkar. Prag’ın Buštěhrad kasabasında sadece 30 dakika uzaklıkta, yıl boyunca faaliyet gösteren bir bit pazarı olan “Kollektörler Pazarı” nı bulacaksınız. Porselen ve pimlerden ince kristal ve vintage fotoğraf makinelerine kadar Çekoslovakya ürünleri burada sıklıkla bulunur, ancak başka koleksiyonlar da satın alabilirsiniz. Savaştan gaz maskeleri, birçok eski mobilya ve güzel ahşap kuklalar dahil olmak üzere, bu pazarda mevcut olan ürünlere geldiğinde beklenmeyenleri bekleyin.

Prag’da Hediye Olarak Alınması Gerekenler

Prag’da gezmek kadar eğlenceli olan bir şey varsa o da hediyelik eşya alışverişidir. Prag’a özgü sevdiklerinize getirmek istediğiniz hediyelik eşyalar için bu listemize bir göz atın. İlginç hediyelikler ve ne almalıyım listenize eklenecek seçeneklerimiz mutlaka çıkacaktır.

Bira kozmetiği

Çek Cumhuriyeti birasıyla ünlüdür, ancak bira kozmetikleri daha seyahat dostu hediyelikler yapar. Manufaktura, yüksek kaliteli ürünler üretmek için tamamen doğal, hayvansal testlere tabi olmayan bileşenler kullanan geleneksel bir Çek markasıdır. Banyo tuzlarından el kremlerine kadar her türlü ürünü üretseler de, şampuan, saç kremi ve duş jeli gibi bira kozmetikleri ile ünlüdürler. Endişelenmeyin,  bira kozmetikleri sizi bir içki kokusuyla sarmayacak. Bunun yerine, ürünlerin hafif meyveli kokmasını ve tonlarca B vitamini vermesi  size sürpriz olmasın.. Manufaktura mağazaları Prag’ın her yerindeki alışveriş merkezlerinde bulunabilir.

Hangi kukla seni seçecek?

Kuklalar Prag’da sadece çocuk oyuncağı olarak sayılmaz. Burada, el yapımı, el oyması kuklalar, yüksek kaliteden hoşlanan ve beraberinde gelen yüksek fiyat etiketini dikkate almayan yetişkinleri ayırt etmek içindir. Prag kuklaları şehrin her yerinde bulunabilir, ancak en iyi mağazalardan bazıları Eski Şehir’deki Charles Köprüsü yakınında bulunmaktadır. Boyutlar ve temalar değişir ve cadılar ve şeytanlardan edebi karakterlere, politik figürlere, çizgi filmlere ve hayvanlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Prag halkı, kuklayı sizin değil, kuklanın sahibini seçtiğini söylüyor. Hangi kuklayı  seçerseniz seçin, benzersiz bir hatıra ile Prag’dan ayrılacaksınız.

Bohemya Kristali

Bohemya kristali, Çek Cumhuriyeti’nin her yanındaki küçük fabrikalarda elle kesilen ve oyulmuş geleneksel bir cam türüdür. İsimlerin kafa karıştırıcı olmasına rağmen, Çek Cumhuriyeti’nde “kristal” kelimesi, önemli miktarda kurşun içeren ince, yüksek kaliteli camlara atıfta bulunmak için kullanılır – kristali oldukça yansıtıcı, oyması çok daha kolay hale getiren bir ek ve çoğu camdan daha dayanıklıdır. Üst düzey Bohem kristalleri için, resmi Moser mağazasında alışveriş yapın. Ayrıca Bohemya kristalinin diğer markalarını Prag’ın her yerindeki hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz. Bu hassas ancak dayanıklı parçalar, burada geçireceğiniz zamanın güzel hediyelerini yaratır.

Çaylar ve çay gereçleri

Birçok turist bu ilginç yerleri özlüyor olsa da, Prag’daki insanlar çay evlerini çok seviyorlar. Geleneksel olarak bir bardak çay içebileceğiniz yerler, Prag’ın en büyük çay evleri ayrıca bir dizi paketlenmiş ve gevşek yapraklı çay, seramik ve metal su ısıtıcıları, özel çay süzgeçleri ve bardakları ve diğer çay malzemeleri satıyor. Prag’dayken üzerinde čajovny kelimesiyle bir işaret arayın ve sıcak bir demleme ve harika bir çay ile ilgili hatıra için adım atın.

Ahşap oyuncaklar

Prag’ın ahşap oyuncaklara duyduğu hayranlığı, sadece kalbi olan bir çocuğu takdir etmek için çocuk olmanıza gerek yok. Eski tarz arabalardan ve trenlerden asılı hayvanlara kadar, bunlar daha karmaşık el yapımı hediyelik eşyalara çok uygun bir alternatif. Ahşap oyuncaklar birçok hediyelik eşya dükkanında ve ayrıca Prag’ın merkezindeki Havel Market gibi hafta sonu pazarlarında mevcuttur.

Becherovka bitkisel likörü

Çek Cumhuriyeti’nde (Karlovy Vary) başka bir şehre özgü olsa da, popüler bitkisel içki Becherovka, ülke çapındaki tüm bar ve publarda bulunur. Bunu yapmak için kullanılan tarif iyi korunan bir sır olsa da, acı içecek zencefilin yumuşak tonlarını içerir ve çok çeşitli baharatlar ve otlar içerir. Yerel halk, yüksek alkol içeriğine (% 38 ABV) sahip olduğu için atış olarak Becherovka’yı içiyor. Bu likörün küçük şişelerini çoğu köşe dükkanında ve süpermarkette bulabilirsiniz ve arkadaşlarınız veya aileniz için geri almak için eğlenceli, benzersiz bir hatıra eşyası haline getirir.

Mucha afişleri

Art Nouveau ressam Alphonse Mucha’nın çalışmaları, Eski Belediye Binası’ndan tiyatrolara ve kafelere kadar Prag’ın her yerinde bulunabilir. Ancak Mucha en güzel kadın posterleriyle tanınır ve çoğu orijinal müzelerde veya özel koleksiyonlarda yer alırken, şehrin hemen her yerindeki üreme baskılarını satın alabilirsiniz. En iyi seçim için Mucha Müzesi’ne göz atın. Alphonse Mucha en güzel kadın posterleriyle tanınır

Kafka Hediyelik Eşya

Franz Kafka hayatının çoğunu Prag’da yaşadı, Burada en ünlü kitabı Metamorphosis’i yazdı. Prag’ı ziyaret etmek, ilk baskıları, mektupları, günlükleri ve orijinal fotoğrafları içeren pek çok sergisini görmek için Kafka Müzesi’ne yapılan edebi bir ziyaret olmadan tamamlanmaz. Ayrılmadan önce, kitaplarının, kopyalarının yanı sıra takvimler, kartpostallar ve bir dizi Kafka’dan ilham alan hediyeler ve koleksiyonlar alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanına uğrayın.

Prag turu fiyatları hakkında bilgi almak için:  https://www.mngturizm.com/yurtdisi-turlari/prag-turlari

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu