Hayvanlar AlemiListeler

Nesli Tükenmekte Olan 12 Hayvan

İnsanlar ve doğal koşullar bir araya gelince bir sürü canlı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bakalım nesli tükenmekte olan bu canlılar hangileri.

Bu dünyada nesilleri az sayıda kalmış belkide yok olmanın eşiğine gelmiş olan canlıları yazacağız. İnsanlar ve doğal koşullar bir araya gelince bir sürü canlı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bakalım bu güzel canlılar neler.

Altın Başlı Langur

Doğal ortamları Vietnam olan ve  10 yıl gibi bir süredir koruma altına alınmış bu canlı, dünya üzerinde ki ailesi az, nüfus artışı bir türlü arttırılamayan Langurların en son nüfus artışı 2013 yılında gerçekleşti.

Altın Başlı Langur

Dünya üzerinde Langur sayısı : 70‘ den az

Cross River Gorili

Nijerya ve Kamerun’ da yaşamlarına devam etmeye çalışan Cross River ile devam edelim. 1980 yılında ilk olarak soyu tükenecek diye düşünülmüş günümüze kadar belli miktarda yaşamaya devam edebilmişler. Bol etli yapısı onu avlayanların ve geliştirme yapmaya çalışanlar yüzünden tükenebilir.

Cross River Gorili

Dünyada kalan Cross River Gorilleri sayısı : 300′ den az

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

Sevimli bir hayvanla devam edelim. Kuzey Amerikanın yerlilerinden kendisi ama ne yazık ki bir ara 1986 yılında neredeyse tükenecekti ama şimdilerde biraz daha iyi bir nüfusa sahip diyebiliriz 1986′ ya göre.

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği
Black-footed ferret (Mustela nigripes), scheduled for possible reintroduction into Grasslands National Park

Dünya üzerinde Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği sayısı : 1000‘ e yakın

Javan Gergedanı

Endonezya Vietnam’ da etrafı düşmanlara çevrili olan Javan Gergedanı avcılar boynuzunu, insanlardan bazıları ise yaşadıkları yerleri istiyor bina yapmak için. Dünya üzerinde neredeyse yok olmaya yakın olan bu tür ender memelilerden birisi.

Javan Gergedanı

Dünya üzerinde ise kalan Javan Gergedanı : 60‘ dan az

Mekong Yayın Balığı

Mekong bölgesinde yaayan Yayın balıkları nüfusu az ama devliği ile avcıların dikkatin çekiyor 295 kiloya yakın bir kütlesi olan Mekongların Tayland, Laos, Kamboçya da koruma altına alınmıştır.

Mekong Yayın Balığı

Dünya üzerinde ise Mekong yayın Balığının kalan üyeleri : 100 civarlarında

Kutup Ayısı

Belki de en trajik yaşantı onların. Kutuplar da hem çetin şartlarla kutuplarda yaşanan çözülmeler ve kutupların artık hızlı bir şekilde erimeye başlaması onlar için büyük dert oluşturmakta. 2006 yılında nesli tükenmekte olan canlı kategorisine alındı.

Kutup Ayısı

Dünya üzerinde kalan Kutup Ayısı : 45 yıl içerisinde yüzde 30 daha azalacağı tahmin ediliyor.

Meksika Yunusu

California Körfezinin sakinleri, hem sınırlı bir alan içerisinde yaşıyorlar hemde çok kolay balık ağlarına takılıyorlar bunların sonucu olarakta nesilleri ne yazık ki tükenmekte.

Meksika Yunusu

Dünya üzerinde Meksika Yunusu sayısı : 200‘ den fazla 300‘ den az

Panda

Bir sürü videoları var ve bir çok insan onları seviyor. Biraz asi, cool ve rahat tavırları onlara olan sevgimizi arttırıyor. Bu sevecen canlıları ve en şefkatli annelerden biri olan Pandalar ne yazık ki nesli tükenmekte olan diğer hayvanlardan birisidir.

Panda

Dünya üzerinde Panda sayısı : 600‘ den fazla

Pigme Borneo Fili

Diğer akrabası olan fillere göre daha kısa ve uysal olan Pigme neli tükenmekte olan canlılardan.

Pigme Borneo Fili
Dünya üzerinde kalan Pigme Borneo Fili sayısı : 1500 civarında

Sumatra Kaplanı

Sumatra adası sakinleri ile devam edelim. Endonezya’ nın güçlü ırklarından ama ne yazık ki nesli tükenmekte. Çünkü;

Sumatra Kaplanı

Dünya üzerinde Sumatra Kaplanı nüfusu : 600‘ den az

Caretta Caretta

Akdeniz’ in tatlı kaplumbağaları Dünya üzerindeki nüfusu giderek azalmaya başladı ve koruma altına alındı. Adana’ da yavrulamaktadır.

Caretta Caretta

Kelaynak Kuşu

Kelaynak Kuşu

Ülkemizde de bulunan kuş nesli tükenmekte olan canlılardan bir diğeri.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu