Gezi Rehberi

İstanbul’un En İyi Hamamları

Ölü derilerinizden kurtulmak, sıcakta ellerinizin, ayaklarınızın buruş buruş olması ve göbek taşının ayrıcalığını yaşamak için iyi bir hamama ihtiyacınız vardır. Sizler için İstanbul’un en iyi hamamları listesi hazırladık.

istanbul temizlik şirketi

Duş almak, temiz kalmak için gereklidir. Fakat toplum olarak duşu, temizliği keyfe çevirdiğimiz de doğrudur. Uzun yıllardır hamamlar ülkemizin hemen her yerinde mevcut olup yüzyıllarca hizmet vermişlerdir. Son yıllarda pek çok yerde hamamlar kapansa da İstanbul ve daha pek yerde tarihi hamamlar varlığına devam ediyor. Temelinde acil abdestlenmesi gereken, evinden ırak olup temizlenmesi gereken kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için inşa edilen hamamlar zamanla temizliği bir keyfe dönüştürmüştür. Ölü derilerinizden kurtulmak, sıcakta ellerinizin, ayaklarınızın buruş buruş olması ve göbek taşının ayrıcalığını yaşamak için iyi bir hamama ihtiyacınız vardır. Sizler için İstanbul’un en iyi hamamları listesi hazırladık.

İstanbul’da Gidilecek Hamamlar

Çatma Mescit Hamamı

Çatma Mescit Hamamı

Beyoğlu’nda yer alan hamam, 1533 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmış. Tarihin bütün dokusunu hissedebileceğiniz hamam geçen yıllarda restore edilmiş, çevresine de bir otel yapılmıştır. Bu sayede otelin içinde kalmıştır. Kişi ve gruplar için rezervasyon yaptırabilir, özel masaj terapileri alabilirsiniz. Hamamda sabun, yenilebilir yağlar, bal, süt gibi detaylar da kullanılabilmektedir.

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine 1557 yılında yaptırılmış olan hamam, orijinal bacaları ve süslemeleriyle büyük ilgi çekiyor. Turistlerin gözdesidir. Yıllarca restorasyonda kalmış, 2004 yılında hizmete açılmıştır. Kapasitesi çok olmadığı için mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Unisex bir hamam olmasından dolayı da kalabalık olabiliyor.

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı

1741 yılında Ayasofya Camiine gelir sağlamak için inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisi ile barok üslubun harmanlandığı hamamda bar, lokanta ve kafe de bulunuyor. Göbek taşında kuru masaj, köpüklü yıkama gibi pek çok hizmet yer alıyor.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni tarafından Hürrem Sultan adına yaptırılan hamam, Ayasofya Camii ile Sultanahmet Camii arasında yer alıyor. 450 yılı aşkın tarihinin ve hamam keyfinin tam karşılığını veriyor. Dinlenme aralarında da şerbet, lokum, ceviz, kayısı, çay gibi ikramlar sunuluyor.

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 450 yıla yakın bir geçmişi bulunuyor. Aromatik yağ masajları, Hint baş masajı, refleksoloji, kil maskesi, sultan banyosu ve daha pek çok hizmet bulunuyor.

Ağa Hamamı

Ağa Hamamı

Beyoğlu’nun en çok tercih edilen hamamlarından birisidir. 1454 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. İlk dönem sadece kendisi ve şehzadeleri kullanabiliyormuş. Son dönemde turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Çinili Hamamı

Çinili Hamamı

İstanbul hamamları arasında farklı bir yapıya sahip. Üsküdar’da yer alıyor ve adını Çinili Cami’den alıyor. 1640 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Her ne kadar adı Çinili olsa da içindeki çiniler çalındığı için şimdi onlardan eser yok. Geniş alanı ve ferah yapısı ile etkiliyor. Köpük masajı, kese, yağlı masaj yapılabiliyor. Gelin ve kına hamamı olarak tercih edilebiliyor.

İstanbul’un en iyi hamamları

Listemizde yer alan İstanbul hamamları dışında Tarihi Galatasaray Hamamı, Acemoğlu Hamamı, Kılıç Ali Paşa Hamamı, Mihrimah Sultan Hamamı, Gedikpaşa Hamamı gibi yerlerde İstanbul’un çeşitli noktalarında hizmet vermeye devam ediyor.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu