EDİTÖR BAŞVURU
Kimdir?Listeler

Harezmi Kimdir?

780 yılında dünyaya gelen Harezmi, başta matematik olmak üzere astronomi, coğrafya gibi alanlarda çalışmalar yapmış, uzmanlıklar kazanmış bir bilim adamı olarak gösterilmektedir.

780 yılında dünyaya gelen Harezmi, başta matematik olmak üzere astronomi, coğrafya gibi alanlarda çalışmalar yapmış, uzmanlıklar kazanmış bir bilim adamı olarak gösterilmekte. Sahip olduğu akıl ve zeka oldukça küçük yaşlarda iken fark edilmiş olup dönem en ünlü bilim merkezlerinden olan Bağdat’ta eğitimler alarak çalışmalarının temellerini atmıştır.

Harezmi'nin Hayatı

Harezmi Kimdir?

Bağdat Bilim akademisinde eğitim almaya başlayan Harezmi, burada başta Astronomi olmak üzere Coğrafya ve Matematik alanında eğitimler almış, büyük çalışmaların temellerini atmıştır. Birinci ve İkinci dereceden denkler üzerine çalışmalarda bulunması onu matematik alanında oldukça büyük ve güçlü bir isim yapmaya yetmiştir. Denklemler konusunda dünyanın en yetenekli insanı olarak gösterilmesi başarısının altında yatan temellerin araştırılmasına da katkı sağlamıştır.

Harezmi’nin bilim dünyasına yaptığı en büyük katkılardan biriside matematik alanında 0 rakamını kullanan ve bunu ilk defa duyuran kişi olarak gösterilmesidir. Cebir kavramını ilk kez dile getiren Harezmi, bu alanlarla ilgili oldukça geniş bilgiler içeren kitaplar yazmış, kendisinden sonra gelen insanlara rehber niteliğinde olmasını sağlamıştır.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu