EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerTarih

Dünya Tarihini Değiştiren Büyük Liderler

Biri Bizans'ı yıkarak bir çağı değiştirmiş diğeri ise 7 düvele karşı savaşarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olmuştur. Kimisi ise kötülükleriyle tarihte yer almıştır. İşte o liderler.

Dünya tarih boyunca üstün liderlere ev sahipliği yapmıştır. Bu liderlerden kimisi kazandığı savaşlarla ve zaferlerle kimisi ise başlattığı savaşlarla ün yapmıştır.

Bazı liderler ise bir görüşün öncüsü olmuştur. Her ülke liderlerini atalarını severler bu yüzden bizim için Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yeri her zaman ayrıdır. Biri Bizans’ı yıkarak bir çağı değiştirmiş diğeri ise 7 düvele karşı savaşarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olmuştur.

1. Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

Babası Padişah İkinci Murat hayatını kaybettiğinde daha 21 yaşında olan sultan Mehmet tahta çıktı. Sultan Mehmet tam 7 dili bilirdi ve ayrıca şimdiye göre yüksek makine mühendisiydi.

Sultan Mehmet başa geldiğinde başta bizans olmak üzere Osmanlı düşmanları onun kolay lokma sandılar ve umursamadılar fakat o boş durmadı ve ilk fırsatta hazırlıklarını tamamlayıp dedelerinin izinden giderek İstanbul’u kuşattı.

Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Şahi topları sayesinde bizans surları yıkılarak İstanbul’a girildi ve fetih gerçekleşti. Burada Sultan Mehmet artık Fatih Sultan Mehmet olarak anılmaya başlamıştır.

İstanbul’un fethi sırasında kullanılan Şahi topu şuanda kullanılan bir çok askeri silahın atası sayılmaktadır ve o zamana kadar öyle bir savaş aletini dünya görmemiştir.

Fatih Sultan Mehmet halk tarafından da sevilen bir sultandır hatta İstanbul fethinden sonra Bulgaristan’a ziyaret yapmıştır buradaki halka daha ilk konuşmasında Bulgarca seslenince orada bulunan yaklaşık 50bin kişi Müslümanlığa geçmiştir.

Fatih Sultan Mehmet tarihin gördüğü en mütevazi liderlerden birisidir.

2. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Onu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Oturup neler yaptığını veya ne zaman doğup ne zaman öldüğünü buraya yazacak değilim. Zaten bilmiyorsanız sayfadan çıkabilirsiniz.

Bazıları yaptıklarını beğenmese de Osmanlının yıkılmasını onun üzerine yıkmaya çalışsa da. Dünyanın gördüğü ve görebileceği en büyük askeri ve siyasi deha diyebiliriz.

Hala daha bir çok ülkede onun hayat felsefesi, insani görüşü, siyasi fikirleri ders olarak okutulup ülke liderleri tarafından örnek alınmaktadır.

3. Adolf Hitler

Adolf Hitler

Doğru politikaları ve gayreti sayesinden on başılıktan ülke liderliğine yükseldi diyebiliriz. Almanaya’da tam yokluk zamanında ortaya çıktı ve ilk başlarda ülkenin her derdine deva oldu. Bütün liderler sözlerini tutamazken oldukça yüksek hedefler koydu ve seçimleri zaferle kazandı.

Daha sonra ülke ekonomik açıdan çok gelişti, işsizliği neredeyse bitirdi, bütün demir yolları yenilendi ve ülkenin her yeri otobanlarla çevrelendi. Bütün söz verdiklerini fazlasıyla yapan Hitler halkın en sevdiği isim haline geldi.

Bütün konuşmalarında neredeyse milyonlar toplanıyor ve halk onun her dediğine inanıyordu o ise ülkede olan her kötülüğü yahudiler yüzünden olduğunu söylemekteydi.

Siyasi politikasını değiştiren Hitler dünyada saf alman ırkını en yüce ırk olarak gördü ve 7 milyon yahudinin öldürülmesini emrini verdi. Çıkardığı savaş ile yaklaşık 10 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan Hitler iyi ve kötü liderliği bir arada göstermiştir.

30 Nisan 1945 tarihinde düşman eline geçmemek için intihar ederek hayatına son vermiştir. Bir Söylentiye göre o da Türk hayranı bir insandı.

4. Odysseus

Odysseus

Yunan mitolojisine göre kral Odysseus İthaka Adasının kralıydı. Savaş alanında çok geniş düşünebilen ve oldukça kurnaz bir liderdi. En büyük başarısı ile bizimde yakından bildiğimiz meşhur truva atı olayıdır. Truva atı fikri bu adamın başının altından çıkmıştır.

Kral Odysseus en büyük düşmanı olan tiranları yok ederek de adından söz ettirmiştir.

5. Jül Sezar

Jül Sezar

M.Ö 27 Tahta çıktığında Roma İmparatorluğunun ilk İmparatoru olmuştur. Sezar ismi ondan sonra bütün imparatorlara verilmiştir. Hatta temmuz ayının ismi bu liderden gelmektedir.

Alesia savaşı ile galyalılara karşı tarihi bir zafer kazanmış ve tahtın yolunu açmıştır.  Romada pompey ile iç savaş çıkmış bu savaşı da bastırınca otoritesini herkes tanımak zorunda kalmıştır.

Bu askeri deha 14 yılında bir suikast ile öldürülmüştür. Sende mi Brütüs lafı da bu suikast ten gelmektedir. Hatta hainlerden birisi kendi öz yeğenidir diye bir rivayette vardır.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu