EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Doğada Kendiliğinden Yetişen Faydalı Bitkiler

1. Kekik

Kekik

Türkiye’de çok yaygın olarak başta İç Anadolu bölgesi olmak üzere hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişir. Mayıs ayında kendini göstermeye başlayan dağ kekikleri ağustos ayına kadar bulunduğu yerde kendini korur. Tepelik dağ yamaçlarında kolay şekilde görülebilirler. Hoş kokusu olan kekik yemeklerde lezzetlendirici olarak kullanılmasının yanında mide problemlerine şifa olması ile de tanınır. Dağlarda kendiliğinden yetişen kekik balı ile de meşhurdur kekik balı içeriği bakımından çok zengin besin kaynaklarındandır.

2. Karabaş Otu

Karabaş Otu

Karabaş otu çayının faydaları sağlık programlarından da bilindiği gibi saymakla bitmez. Dolaşım ve kalp rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkisi olan karabaş otu nem oranı yüksek bölgelerde yol kenarlarında ve ormanların içinde yetişebilir. Gül kurusu renginde veya mor tonlarında görünüşü çok güzel çiçeklere sahiptir. Genellikle kara deniz bölgesinde yetişen bitkiye ege kıyılarında da rastlamak mümkündür.

3. Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Ege bölgesinde bulunan yabani bitkilerden biridir. Akdeniz bölgesi insanları tarafından toplanarak çeşitli yemekleri ve salataları yapılmaktadır. Doğal olarak kendiliğinden yetişen şevketi bostan batı bölgelerde toplanarak pazarlarda satılmaktadır. Diğer isimleri ak kız, mübarek dikeni, bostan otu olarak da bilinen şevketi bostanın safra salgılarını artırdığı bilinen faydaları arasındadır. Hemoroit ve ishal üzerinde tedavi edici özelliğinin yanında çayı da yara temizleyici, iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

4. Dağ çileği

Dağ çileği

Diğer adı koca yemiş olarak bilinen dağ çileği tamamen doğal olan bitkilerdendir. Ormanlarda ve çalılık alanlarda yetişen dağ çileğinin faydaları arasında tansiyonu düşürmesi, ishali kesmesi ve kanı temizlemesi ilk başta yer alır. Kırmızı renkli yumuşak dokulu olan meyvenin dış yapısı hafif dikenli gibi görünür. Dağ çileği toplaması oldukça zahmetli doğal meyvelerdendir. Çeşitli tatlılarda da kullanılan doğal meyve özellikle çocuklara tükettirilmelidir.

5. Ada Çayı

Ada Çayı

Artık çok tanıdığımız ve bildiğimiz ada çayı doğada kendiliğinden yetişen bitkiler arasında yer alıyor. Yılın her mevsimi bulunabilen ada çayı hemen hemen her bölgede yetişiyor. Sivri yapraklı donuk yeşil gri renkli ada çayı bitkisi içecek olarak tüketilmesinin yanında ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. En büyük özelliği vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, karaciğeri temizler ve bronşit astım başlangıcını hafifletir. Sakinleştirici özelliği bulunan ada çayı menapoz dönemindeki kadınlar için önerilmektedir. Aşırı terlemeyi azaltıcı etkisi vardır. Çalılıklar arasında bulunan ada çayı kurutularak çayı yapılır.

6. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Dünyaca ünlü olan kuşkonmaz otu dikenlikler de kendiliğinden yetişir. Dağlık ve nemli bölgelerde bulunması nadir olan kuşkonmaz otunun bölgelere göre farklı isimleri bulunur. Sarmaşık otu da denilen şifa deposu ot dünya mutfaklarında salatalarda ve sebze yemeklerinde kullanılmaktadır. A,B,C vitaminlerinin hepsini barındırır kalsiyum, magnezyum ve demir elementlerini içerir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Afrodizyak etkisinin yanında artrit, romatizma ağrısı gibi şikayetleri hafiflettiği bilinmektedir. Sayılamayacak kadar çok faydası olan kuşkonmaz otu bayanlar tarafından çok tercih edilir bunun sebebi ödem attırıcı olmasıdır. Adet dönemi vücutta oluşan şişliklerin giderilmesine yardımcı olan doğal bir şifa deposudur.

7. Kantaron

Kantaron

Orta çağlardan beri şifa deposu olarak bilinen kantaron otunun halk arasında adı sarı kantarondur. Üzerinde minik bir sarı çiçeği bulunur ve her bölgede yetişebilir. Bayırlarda ve tepelik çayırlarda kolaylıkla bulunabilir. En belirgin faydası doğal bir anti depresan olmasıdır. İçerisinde bulunan ham madde beyin sinirlerini yumuşatarak kişiye rahatlama hissi verir. Tamamen doğal olan bu sarı şifa deposunun faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Çayı ve yağı faydalanmak amacı ile kullanılır. Adet dönemi sancılarına, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Böbrek taşlarını eriterek düşmesini sağlar. Zona hastalığında kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır. Yağı cildi güzelleştirir. Ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulanması halinde ağrı hissini azaltır. Nikotin etkilerini vücuttan atılımını kolaylaştırır bağımlılık hissinin yok edilmesinde kullanılır. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kullanabileceği şifalı bitkiler arasındadır. HIV virüsüne karşı olarak kullanılması halinde virüsün yok edilmesine katkı sağlar. Kantoron çayı, sabunu, yağı bulunan doğal şifa deposudur.

8. Altın Otu

Altın Otu

Altın Çiçek, Güve otu, Ölmez Çiçek olarak da bilinen altın otu doğal mucizelerden biridir. İdrar yollarındaki sorunları ortadan kaldırır. İdrar yollarındaki iltihapları giderir. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek taşı olan kişiler için şifalı bitkilerden yardım almak çok zor bir durumdur. Genellikle idrar yollarında oluşan kum ve taşlar için net olarak bilinen bir bitki bulunmamaktadır. Ancak altın otu böbrek taşları üzerinde düşürücü etki yaratmaktadır. Altın renginde olan çiçekleri toplanarak kurutulur ve kaynatılarak suyu tüketilir. Dağlarda ve bayırlarda kendine özgü parlak sarı rengi ile hemen bulunur.

9. Hodan Otu

Hodan Otu

Diğer isimleri ıspıt ve kaldirik otu olan Hodan otu sıkıntı gideren ve cesaret arttıran olarak bilinmektedir. Marmara ve batı kara deniz bölgesinde yetişen bitki bahar ve yaz aylarında kendisini gösterir. Balgam söktürücü, boğaz ağrısı giderici, bademcik iltihabı yok edici özelliklerinin yanında anti depresan olarak kullanılır. Depresyon etkilerini büyük ölçüde azaltarak psikolojik sıkıntılardan sıyrılmayı kolaylaştırır. Salatalarda kullanılabilir kimi bölgelerde kavrulur ve tüketilir. Her yerde bulunmayan bu mucizevi bitkinin bir diğer ismi de sağır dili dir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu