SağlıkFaydalı Bilgiler

Yüzmenin Sağlığa 7 Şaşırtıcı Faydası

Yüzmek, genç ve yaşlı herkes için formda ve sağlıklı olmak için çok yönlü bir yoldur. Düzenli yüzmenin sağlığa 7 yararını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yüzmenin, sağlığa olanları da dahil birçok şaşırtıcı faydası var. Vücudunuz için faydalıdır; forma girebilir ve sakatlık geçirdikten sonra forma dönebilirsiniz. Düzenli yüzmenin sağlığa 7 yararını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yüzmek, genç ve yaşlı herkes için formda ve sağlıklı olmak için çok yönlü bir yoldur.

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları

Yüzme eklemleriniz için iyidir

Bir sakatlanmadan kurtulduysanız veya eklemlerinize yüksek etkili baskı uygulayamıyorsanız, yüzmek hala hareket etmenin ve aktif kalmanın harika ve düşük etkili bir yoludur. Su ağrıları hafiflettiğinden ve eklemlerin daha serbest hareket etmesine izin verdiğinden vücudu tekrar egzersize sokmanın bir yolu olabilir.

Vücut fiziksel olarak daha az yetenekli olduğunda, yüzme eklem ve kasları hareket ettirerek rahatsızlığı hafifletmenin iyi bir yoludur ve bazen eklemlerdeki ağrıyı hafifletebilir.

Yüzmek hamileyken egzersiz yapmak için harika bir yoldur

Yüzme, hamileyken hafif egzersiz yapmak için iyi bir yoldur. Bebeğe baskı yapmaz ve sudaki vücut ağırlığımız nedeniyle su altında hareket etmek daha kolaydır.

Yüzmenin, hamilelikle ilişkili ağrı ve sancıları hafifletmeye yardımcı olduğu ve karın kaslarını sıkılaştırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Su, vücudun su altında artan ağırlığını destekler ve omurga ve sırt kaslarındaki gerginliği azaltır.

Tam bir vücut antrenmanı!

Yüzme, alt gövdeden üst gövdeye kadar birçok farklı kası kullanır. 30 dakikalık yüzme yaklaşık 200 kalori yakabilir, bu yüzden egzersiz programınıza katmanız harika bir seçenektir.

Vücudun kas gücünü ve kardiyovasküler sistemi geliştirir.

Yüzmek zinde ve sağlıklı kalmak için iyi bir yoldur ve kilo vermeye yardımcı olur. Mükemmel bir canlandırma ve vücudun dayanıklılık seviyesini yükseltme yoludur.

Yüzme kalbinizi mutlu ve sağlıklı tutar

Düzenli olarak aktif olmak, kardiyovasküler hastalığa yakalanma olasılığını azaltabilir ve yüzmek, aktif kalmak için herkes tarafından erişilebilir bir yöntemdir. Yüzmek kanınızın vücudunuzdaki dolaşımına yardımcı olabilir ve kalbi güçlendirir.

Vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürdüğü ve tip 2 diyabet riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Yüzme, ailece vakit geçirmenin harika bir yoludur

Ailenizle birlikte yüzmek sizi mutlu ve olumlu tutabilir. Genellikle insanların kendilerini rahat, sakin ve enerji dolu hissetmelerini sağlar. Bu yüzden büyük bir stres gidericidir.

Yüzme vücutta endorfin denilen ve bizi mutlu eden, ruh halimizi iyileştiren bir hormon salgılatır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir egzersizdir ve egzersiz yapmak bir çocuğun hayatına olumlu katkı sağlar.

Yüzme astım hastaları için de iyidir

Kapalı bir yüzme havuzunun içindeki nemli ve sıcak hava, spor salonundaki sert ve kuru hava yerine, egzersizin neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Yüzmenin uzun vadede birçok hastada astımı iyileştirdiği ve düzenli yüzmenin bunun için daha iyi olduğunu göstermektedir. 2007’de Scientific World Journal, hafif astımı olan 65 yetişkin ile araştırmaya başlamış, altı ay sonra daha iyi bir akciğer fonksiyonuna sahip olduklarını ve hava yolu reaktivitelerinin azaldığını bildirmiştir.

Yüzme vücudun soğumasına yardımcı olur

Su sıcaklığı, vücut için sakinleştirici olabilir ve kasları gevşetebilir. Vücut ısınızı soğutur ve cildinizi serin tutar.

Terleme ve sıcak hava koşulları çoğu zaman insanları egzersizden mahrum bırakabilir. Vücudunuz, özellikle egzersiz sırasında aşırı ısınmaya yatkınsa, yüzmek serin kalmak için iyi bir yoldur.

Originally posted 2021-12-08 13:12:43.

İlginiz Çekebilir

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu