EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insanListeler

Rüya Hakkındaki 15 Gerçek

Hayatımızın gerçeklerinden birisi olan ve bizi hayaller alemine sürükleyen rüya hakkındaki gerçekleri biliyor muydunuz? Rüyalarınızın detayları.

Rüya Nedir?

Rüya, uyku halinin karakteristik ve genel olan özelliklerinden bir tanesi olup, uykunun hızlı olan göz hareketleri ile evreleri yakın derecede ilişkili bir şekilde bulunan, işitsel ve görsel olarak 2 çeşit algı ve duygulara denilmektedir.

Nasıl Rüya Görürüz?

Çoğu gecenin sabahında, akşam veya sabaha karşı gördüğümüz rüyanın bize yaşattığı endişe, tedirginlik veya toz pembe gibi olumlu veya olumsuz etkenler ile güne uyanırız. Uyandıktan sonra bu yaşadıklarımızı biri ile paylaşma gereği duymak isteriz.

Ama, çoğu insanların düşüncesi de her gördüğümüz rüyanın herkese anlatılmamasıdır. Veya güvendiğimiz bir insana ‘dün akşam çok iyi veya çok kötü bir rüya gördüm’ dedikten sonra, anlattığımız kişinin ‘hayırdır inşallah’ demedikten sonra anlatmamamız gerektiği düşüncesini öne sürmektedirler.

Nasıl Rüya Görürüz?

Rüyaların Gerçekleşebilme İhtimalleri Var Mıdır?

Evet, gördüğümüz rüyaların gerçekleşebilme ihtimalleri vardır. Nitekim geçmiş tarihte yaşamış ve Allah (c.c.)’u Teâlâ tarafından gönderilmiş ve peygamberlik mertebesi verilmiş çoğu peygamberlerin rüyaları gerçek olmuş, görünen bu rüyalar gelecek zaman ve olayları erkenden haber vermişlerdir. Örn. Hz. Yusuf’un küçük yaşta gördüğü rüyayı babası Yakup(a.s.)’a anlatması ve bu rüyanın gerçekleşmesi gibi…

Hangi Vakitte Görünen Rüyaların Gerçekleşme İmkanları Yüksektir?

Bazen gecenin bir yarısı gördüğümüz rüyanın verdiği korku ile hemen uykudan uyanırız. Bazen de bu durumla aynı şekilde sabaha karşı karşılaşabiliriz. Ama sabaha karşı görünen rüyaların, gecenin bir yarısında görünen rüyalardan gerçekleşme ihtimallerinin daha yüksek olduğu söylenmektedir. Bu anlatımlarımızdan sonra, şimdide rüya hakkında bilmeniz gereken 15 tane gerçeği, maddeler halinde sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Herkes Rüya Görebilir Mi?

Evet Herkes rüya görebilir. Ancak, aşırı derecede psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görebilir. Eğer ki hiç rüya görmediğinizi varsayıyorsanız, aslında uyandıktan sonra rüyalarınızı unutuyorsunuzdur denektir.

Herkes Rüya Görebilir Mi?

Gördüğümüz Rüya’yı Unutabilir Miyiz?

Evet, gördüğümüz rüyalarımızın yaklaşık %90’ını unuturuz. Uyandıktan 5 dakika sonra ise yaklaşık olarak rüyamızın yarısını unutabiliriz, 10 dakika geçtikten sonra ise gördüğümüz rüyanın %90’ını unutabiliriz.

Görme Engelli İnsanlar Rüya Görebilirler Mi?

Doğduktan bir süre sonra görme yeteneğini kaybeden insanlar, rüyalarında görsel olarak imge ve cisimler görebilirler. Doğduktan itibaren görme engelli olan insanlar ise resim şeklinde rüya göremezler. Ancak, aynı seviye şeklinde koku, ses ve dokunma gibi duyguları hissedebilirler.

Gördüğümüz Rüya’lar Simgesel Midir?

Evet, Gördüğümüz rüyalar simgesel bir yapıdadırlar. Belirli bir nesne veya olaylar içeren rüyalar, genel olarak doğrudan o nesne veya olayla ilgili olan bir rüya değildir. Rüya’lar simgesel bir dil ile konuşurlar. Rüyalarınız hangi imge veya imgeleri görürlerse büyük ihtimalle o imgeyi temsil etmeyen çeşitlerdendir.

Rüyalarımızda Sadece Bildiğimiz Yüzleri Mi Görürüz?

Evet, rüyalarımızda sadece bildiğimiz ve tanıdığımız yüzleri görebiliriz.
Zihnimiz kendi kendine yüzler yaratamaz. Rüya içerisinde karşımıza çıkan ve gördüğümüz yüzler, hayatımız boyunca karşılaştığımız ama hatırlayamadığımız veya kime ait olduğunu bilmediğimiz yüz çeşitleridir. Hepimiz yaşam hayatımız içerisinde binlerce hatta belki yüzbinlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımız içerisinde de limitsiz yani sınırsız yüz görme yeteneğine sahip olabiliriz.

Herkes Renkli Rüya’lar Görebilir Mi?

Hayır, maalesef ki herkes renkli rüyalar görme yeteneğine sahip değildir.
Gözlerinde problem olmayan ve net bir şekilde gören insanların %12’si rüyalarını siyah-beyaz bir renkte görürler. Geriye kalanları ise renkli görür.

1915 – 1950 tarihleri arasında yapılan bir araştırmaya göre görülen rüyaların büyük çoğunluğu ise siyah-beyaz bir renkte görülüyordu. Fakat bu elde edilen sonuçlar 1960’lı yıllardan itibaren hızla değişmeye başladı. Günümüz tarihinde 25 yaşın altında olan insanların sadece %4.4’ü rüyalarını siyah beyaz bir şekilde görüyor. Son yapılan bu araştırmalar bu değişikliğin nedenini ise siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntülü televizyonlara geçmemize bağlanmaktadır.

Bir Gecede Kaç Tane Rüya Görebiliriz?

Bir Gecede Kaç Tane Rüya Görebiliriz?

Bir gece içerisinde ortalama olarak 4 ile 7 rüya görebiliriz. Tahmini olarak her gece 1 veya 2 saat arası bir süre ile rüyalar görebiliriz.

Rüya’lar İçerisinde En Çok Hissettiğimiz Duygular Nelerdir?

Rüyalarımız içerisinde en çok hissettiğimiz duygu çeşidi endişe duygusudur. Rüyalarımız içerisinde Negatif duygular pozitif duygulara oranla daha sık karşımıza çıkabilmektedirler.

Hayvanlarda Rüya Görebilirler Mi?

Evet, bir çok hayvan üzerinde yapılan deneysel araştırmalar neticesinde, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya’lar gördüklerini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Örneğin: Bir köpeği uyur iken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarını veya patilerini yürüme maksadı ile oynattığını hemen fark edip gözlemleyebilirsiniz.

Derin Uyku Fazı (REM), Ne Demektir?

Hızlı Göz Hareketi anlamını taşıyan (REM) uykunun standart bir evresi anlamını taşımaktadır. Bu evre içerisinde gözler seri bir şekilde hareket ederler. (REM) uykusu genel olarak ergen insanlarda tüm uykunun %20-25’ini kapsamaktadır. Buda bir gecelik uykunun 90-120 dakikasına eşit olma anlamını taşımaktadır. (REM) uykusu esnasında rüya içerisinde hareket edilse de vücut hareket edemez, yani insan vücudu geçici olarak ‘uyku felci’ diye tabir ettiğimiz hareketsizlik haline geçmektedir.

Rüya’sında Horlayanlar Rüya Görebilirler Mi?

Bilimsel bir şekilde kanıtlanamasa da, yapılan bazı araştırmalar sonucunda rüya’sında horlayan insanların daha az miktarda daha kısa ve genel olarak unutulan rüya’lar gördükleri sonucuna varılmıştır.

Görülen Rüya’lar Gelecek Olayların Göstergesi Olabilirler Mi?

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde insanların %18 ile %38 civarlık bir yüzdeye sahip olanların rüyalarında ‘gelecekten haber veren’ veriler taşıyan imgeler gördüğünü, geriye kalan %70’ininse ‘deja vu (bir anı daha önce yaşamış olan.)’ yaşadığını göstermektedir. Rüya’lar içerisinde geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranı ise araştırmaya bağlı bir şekilde %63 ile %98 arasında değişebilmektedir.

Erkek ve Kadınlar Ayrı Bir Şekilde Farklı Rüya’lar Görebilirler Mi?

Erkekler, erkekler hakkında rüyalarında daha fazla erkek ile ilgili rüya görebilmektedirler. Bir erkeğin rüyası içerisinde gördüğü karakterlerin yaklaşık olarak %70’i erkeklerden oluşmaktadırlar. Kadın kısmında da bu oranlar eşit bir şekildedir. Doğruluk sonucuna varılan başka bir bilgide, erkeklerin kadınlara oranla rüyalarında daha agresif bir yapıda duygular hissetmeleri bilgisidir.

Görülen Rüya’lar Gerçek Hayatta’ki Olaylarla Birleşebilirler Mi?

Zihnimiz uyku esnasında, bedenimizin o sırada gerçekten dışarıdaki bir tepkimenin hissettiği ve duyduğu şeyleri rüyalarımız ile birleştirebilme yeteneğine sahiptir. Örnek olarak: uykumuz içerisinde kendimizi bir konser içerisinde müzik dinliyor iken görüyoruzdur, ancak o sırada bir elektronik müzik çalar aletinde bir çeşit müzik çalıyor olabilmektedir.

İnsanlar Rüya’da Konuşabilirler Mi?

Evet, bazı insanlar önceki gün biri ile yaşadığı bir konuşma diyaloğunu aynı şekilde rüya‘sında dile getirebilmektedir. Bu konuşmayı kişi genel olarak rüya içerisinde bir kısmını dile getirebilmektedir. Bu durum her zaman meydana gelmese de seyrek olarak bazı gecelerde görülebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:55:35.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu