EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

Doğru Bilinen Yanlışlar

Bazı bilgiler birinin ortaya atmasından veya kulaktan kulağa yayılırken dönüşmesinden dolayı olsa gerek artık yanlış olduğu kanıtlanmış olduğu halde kimse inanmıyor.

Bazı bilgiler birinin ortaya atmasından veya kulaktan kulağa yayılırken dönüşmesinden dolayı olsa gerek artık yanlış olduğu kanıtlanmış olsa bile bu bilginin doğru olduğuna inanılır. Aşağıda yer alan 5 bilgide bunlardan bazıları.

Yıllarda okullarda bile Çin Seddi’nin uzaydan görünen tek yapı olduğu anlatılmıştır fakat meğer bizi kandırmışlar. :) Bu ve bunun gibi bilgileri aşağıda bulacaksınız.

1. Çin Seddi Aydan Görülebilir Mi?

Çin Seddi Aydan Görülebilir Mi?

Richard Haliburton bir kitabında Çin Seddi’nin uzaydan görülebildiğini iddia etti. Fakat sonra araştırmalar gösterdi ki bırakın Ay’dan uydudan bile görülmesi neredeyse imkansız. Bunun sebebi ise çevresinde yer alan bitki örtüsü ve çevresinin dokusuyla aynı renkte olması.

2. Balıkla süt ürünü tüketilmez.

Balıkla süt ürünü tüketilmez.

Toplumumuzda da yaygın olarak bilinen balık yerken yanında yoğurt tüketmek zehirler iddiası tamamen yanlıştır. Bu tür zehirlenmelerin sebebi süt ürünleri değil balıktaki bir proteindir. Bu protein yoğurtta da bulunduğu için vücutta aşırı derece histamin proteini birikiminden zehirlenme geçirirsiniz. Eğer balık taze ise bu tür olaylar yaşamazsınız. Bu durumun balık-süt ürünü ilişkisiyle alakası yoktur.

3. Pisa kulesi yamuk inşa edilmiştir.

Pisa kulesi yamuk inşa edilmiştir.

Pisa kulesinin bilinenin aksine yamuk inşa edilmemiştir. Yapıldığı dönemde normal bir bina gibi dikilmiş fakat zemini yumuşak olduğu için kule bir tarafa doğru çökmüştür.

4. Kelebeğin ömrü 1 gündür.

Kelebeğin ömrü

Bu bilgi genel bilinen yanlış bir bilgidir. Bazı kelebekler 1-2 ay hatta bazıları da 2-3 mevsim yaşayabilmektedir.

5. Balıkların hafızası 3 saniyedir.

Balıkların hafızası

Yanlış bilgilerin en başında bu gelir dersek yeridir. Hatta bununla ilgili bir çok deyim vs. bile bulunmaktadır. Balık burcu bile bu yanlış bilgiden çok çekmiştir. Doğru olan ise mesela Japon balığı yaklaşık olarak 3 ay kadar bilgileri hafızalarında tutabilmektedir.

6. Bukalemunlar tehlikeye karşı renk değiştirir.

Bukalemunlar tehlikeye karşı renk değiştirir.

Bukalemunların renk değiştirmelerinin sebebi karşı cinsi etkilemektir. Ayrıca güneş ışınlarını parlak renkler sayesinde yansıtarak vücut sıcaklıklarını ayarlarlar. Çok az bir kısmı tehlikeye karşı renk değiştirir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu