ListelerTasarımlar ve Sanat

Çin 1.2 Milyon Kitapla Dünyanın En Güzel Kütüphanesini Açıyor

Kitap okumayı sevenlerin bir çoğu kitaplarını evlerinde dinlenirken veya seyahat ederken kitaplarını okurlar, yani pek kütüphane kültürümüz yok diyebiliriz. Tabi buna öğrencilerin okul kütüphanelerinde ders çalışmasını katmıyoruz. Şehir kütüphaneleri ise yıllara yenik düşerek hızlı gelişemedi. 

Çin’de ise açılacak olan yepyeni dünyanın en büyük kütüphanesi görenlerin ağzını açık bırakacak türden. Kitap okumayanların bile bu harika mimariyi ziyaret edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. İnanılmaz devasa boyuta sahip kütüphanenin içerisindeki küresel oditoryum ise dev bir göze benziyor.

İlgili Makaleler

Tianjin Şehir Planlama ve Tasarım Enstitüsü (TUPDI) ile işbirliği içinde Hollandalı tasarım şirketi MVRDV tarafından tasarlanan ve o zamandan beri “Binhai Gözü” olarak adlandırılan beş katlı kütüphane, Tianjin’de bulunan Binhai Kültür Mahallesinde 34.000 metre kare ve 1.2 milyon kitap bulundurabilecek kapasiteye sahip. Tamamlanması sadece üç yıl süren kütüphane, zemin katta bir okuma alanı, orta bölümlerde ve ofislerde salon alanları, toplantı alanları ve üstte bilgisayar / ses odası bulunmaktadır. Ne kadar eğitim alınacağından emin değiliz, ancak harika mimariye hayranlıkla bakmak ziyaretçileri bayağı meşgul edecektir.
pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu