Faydalı BilgilerListeler

Brokolinin Faydaları Nelerdir

Brokoli akciğer kanserinde de etkili olduğu ve son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde koruyucu özelliği de ortaya çıkmıştır. Brokolinin faydalarının tamamını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Brokoli, koyu yeşil ve mora çalan yeşilimsi renkte, görüntüsü ise karnabahara benzeyen minik çiçeksi görünümüyle minyatür bir ağacı anımsatan İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş lahanagiller familyasından bir sebzedir. Brokoli yakın çağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülmüş olup, dünyada tanınması ise ancak 1900’lü yılların başlarında Avrupa’daki İtalyan göçmenler aracılığıyla Sicilya’dan getirildiği bilinmektedir.Brokoliyi tüketmeden önce iyice temizlemek gerekmektedir bunun için sirkeli suda 10-15 dakika bekletip bol suyla durulayın. Uzmanlar, brokolinin besin değerini koruması için 5 dakikadan fazla olmamak üzere buharda pişirilmesi gerektiğini öneriyor.

Brokoliyi pişmemiş olarak tüketebildiğiniz gibi haşlamış olarak ya da yemeğini yaparak da  tüketebilirsiniz. Farklı şekillerde tüketebileceğimiz bu sebze içerik olarak tam bir sağlık dostu ve çok iyi bir antioksidandır. Brokoli artık sadece yemeklerde değil keklerde, börklerde, çorbalarda, salatalarda yerini almaya başlamıştır.  Bu sebzenin en sağlıklı tüketimi çiğ ya da buharda hafif olarak pişirilmiş olarak tüketimidir. Ayrıca sarımsaklı yoğurtla karıştırılarak yapılan salatası hem oldukça lezzetli hem de yoğurt ve sarımsağında faydaları ile birleşmesi neredeyse tam bir antioksidan deposudur. Sarımsaklı brokoli salatası hafta içi çalışanlar tarafından çok tercih edilmese de eğer hafta sonu kendimizi eve kapatmak niyetinde isek rahatlıkla tüketilebilecek bir salatadır. Tabi brokoliyi tüketmek için sarımsağa çok ta ihtiyacımız yok. Birçok şekilde sofralarımızda yerini bulan bu sebzenin faydaları da saymakla bitmez diyebiliriz. Karalahana tadını andıran  bu sebzenin midedeki ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklara da çok iyi geldiği ve mideyi güçlendirdiği bilinmektedir. Kan akışını düzenleyen brokoli aynı zamanda kalp dostu olup kalp damarlarının korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Şifa deposu olan brokoli kalp hastalıklarının yanında diyabet ve şeker hastalarına da oldukça iyi gelmektedir, kandaki şeker oranını düzenlemeye de yardımcı olduğu bilinmektedir.

Brokolinin düzenli tüketiminde cinselliğe de faydaları vardır, iktidarsızlığa iyi gelmektedir. Cinsel gücü ve isteği arttırdığı bilinmektedir.

Brokoli sağlık açısından en faydalı sebzeler arasında ilk 3’e girmektedir. Bu sebzenin içinde kükürt, potasyum, selenyum, bol diyet lifi, A, B, B1, K ile C vitaminleri başta olmak üzere demir, potasyum, çinko  pek çok vitamin ve mineraller içermektedir.

Brokoli unutkanlık ve Alzheimer gibi hastalıklara da çok iyi gelmektedir.

Kemik hastalıkları ve kemik erimesine iyi gelmektedir.

[irp]

Brokolinin Cildimize Faydaları

Özellikle kadınları ilgilendiren bu kısımda brokoli yine oldukça faydalı  bir sebzedir. Cildi güzelleştiren ve daha genç görünmesine yardımcı olan brokoli vücudumuzu zararlı maddelerden arındırarak  ciltte de bir nevi antioksidan işlevi görmektedir. Cildin yaşlanmasını geciktirmesi de brokolinin faydaları arasındadır. Brokoli cildi güzelleştirir ve genç görünmeye yardım eder. Genç kalmak ve genç görünmek isteyen kadın erkek herkesin başvurması gereken bir sebzedir brokoli. Brokolinin içeriğindeki A vitamini cildimizin hücre zarlarını korur ve ultraviyole hasarları önler, bu sayede cildimizi sağlıklı tutar. Ayrıca C ve E vitaminlerinden dolayı cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. Dış etkenlerden ya da vücuda dışarıdan alınan zararlı maddelerden dolayı cildimizde oluşan hasarın onarılmasına da yardımcı olmaktadır.

Brokolinin Detoks Etkisi

C vitamini ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan bu bitki vücudumuzda oluşan toksinlerin atılımında da etkilidir. Lif içeriğinin yüksek oluşundan bağırsaklarımızda biriken bileşenleri temizlemekle kalmayıp karaciğer enzimlerini de dengeleyerek yüksek ölçüde rahatlatmaktadır.

Brokolinin Romatizmaya Faydaları

Genellikle soğuk havalarda artan romatizma ağrıları kemikleri sızlatan bir ağrıya sebep olur. Brokoli içeriğindeki sulfophane maddesi sebebiyle bu ağrıların geçmesine yardımcı olmaktadır.

Brokoli içerdiği potasyum ile sinir sistemini destekler,  K vitamini ve içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemikleri ve cildi güneşin zararlı ışınlarından korur, magnezyum sayesinde tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur, C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Brokolinin Saç Sağlığına Faydaları

Sağlıklı saç,  ve saç köklerini beslemek üzere vücudumuz  A, C, E, B5, B12, demir, çinko, kükürt, silis ve germanyum gibi vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler saçlar için mükemmel bir besin kaynağı olmaktadır.

Brokoli de saç büyümesini teşvik eden A ve C vitaminleri yanında ve kalsiyum da içermektedir.

Ayrıca brokolinin içerdiği vitaminler saç köklerini güçlendirerek saçların dökülmesini engellemektedir. Düzenli olarak brokoli tüketimi, saç kırılmalarına engel olabilmektedir.

Brokolinin Anemiye Faydaları

Demir eksikliğinden kaynaklı bir kan rahatsızlığı olan anemi dikkatli olunması gereken bir hastalıktır. Düzenli olarak brokoli tüketimi kansızlığı büyük oranda engelleyebilmektedir. Çünkü brokolide kansızlığı önlemeye yarayan, folik asit bulunmaktadır. Hamileler de brokoliyi doktoruna danışarak rahatlıkla tüketebilmektedir.

Brokoli Suyunun Faydaları

Düzenli olarak tüketilen brokoli vücudun gereksinim duyduğu A ve C vitaminlerinin yanında demir ve kalsiyum miktarını büyük ölçüde karşılayabilmektedir. Bu sebze içerdiği çok zengin vitamin, bileşen ve mineraller yardımıyla bir çok açıdan vücut sağlığını korumaktadır. Brokoli bir çok tehlikeli hastalıktan korunmayı sağladığı gibi, bazı hastalıklar içinde anlık sonuçlar sağlayabilir. Sağlık açısından brokolinin sağladığı faydalardan bazıları şunlardır;

  • Brokoli suyu başta kanser olmak üzere bir çok hastalığının başlıca kaynağı olan serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Bu serbest radikallerin kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • İçerdiği zengin miktardaki lifler brokolinin sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunmasını sağlamaktadır.
  • Zengin miktarda kalsiyum içeren brokoli suyu kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Kemik erimesi hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık  sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Cilt ve saç sağlığı için önemli olan vitamin ve mineralleri taşıyan besinler içermektedir.
  • Kış aylarında soğuk algınlığından dolayı meydana gelebilecek gribal enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.

Brokoli suyun faydalarından en iyi derecede faydalanabilmek için evde hazırlamanız tavsiye edilir.

Brokolinin Prostat Hastalarına Faydaları

Özellikle prostat rahatsızlığı olan hastalar 21 günlük bir kür uygulayarak her gün 1,5 bardak suda 100′ er gram brokoli kaynatarak içmelidir. Daha sonra 1 ay ara verilir ve sonra 1 kür daha uygulanır. Bu kür hastaların Psa değerlerinde gözle görülür bir şekilde fark yaratabilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu