Karadağ’da Şirket Kurmak

Karadağ’da bir hafta tatil yaptıktan sonra kendimi o kadar iyi hissetmeye başladım ki anlatamam. Ama anlatmaya çalışacağım 🙂

Yazın nerede tatil yapayım diye düşünürken araştırma içerisine girdim. Her sene farklı bir ülke de tatil yapmaya çalışıyorum. Tabi ki imkanlar doğrultusun da ekonomik olarak beni çok zorlamayacak ülkeleri seçmeye özen gösteriyorum. Bu sene yapmış olduğum araştırmalar ve aldığım tavsiyeler sonrasın da Karadağ’da tatil yapma kararı aldım. Bu kararı alırken Karadağ hakkında youtube videoları etken oldu. Bir kaç arkadaşımın önerileri de etki edince bir an da kendimi Türk Hava Yolları sitesin de buldum. Gidiş dönüşlü 1 haftalık tatil için biletlerimi aldıktan sonra booking sitesin den uygun fiyatlara apart ayarlamaya çalıştım ve günlük 55 EURO ödeyerek 7 günlük bir yer ayırttım. Ve sonrasın da tatile çıkacağım tarihleri bekledim.

Karadağ Şirket

Tatil zamanı geldi ve Karadağ’ın başkenti olan Podgorica şehrine indik. Buradan Budva şehrine otobüse binerek gittim. Her şey yolun da ve hızlı ilerliyordu. Kalacağım Aparta geldikten sonra yerleştim ve hemen ardın dan havanın çok güzel olmasını fırsat bilip sahile indim. Hemen bu muhteşem sahilde güneşlenmem gerekiyordu. Çok kabalık olmasına rağmen deniz bir harika gözüküyordu. Zaman çok güzel geçiyor ve neredeyse her yarım saatte bir Türk ile karşılaşıyordum. Çok fazla Türk olması beni düşüncelere itmedi değil. Bu düşünceler tanıştığım Türklere burada tatil için mi yoksa ticaret için mi bulunuyorsunuz sorularına döndü.

Tanıştığım ve kısa kısa sohbetler ettiğim Türklerin neredeyse tamamı Karadağ da Şirket Kurmak hakkında bilgiler verdi. Karadağ da oturum almak için şirket kurulması gerekiyormuş.

Karadağ da Oturum Nasıl Alınır ?

Edindiğim bir kaç bilgiyi de bu arada sizler ile paylaşmak istedim. BU ülkede şirket kurup oturum almak hiç de zor değilmiş. Diğer ülkelere nazaran daha kolay olan oturum almanın 1 maddi olarak da karşılığı 1200 ila 1500 Euro arasında değişkenlik gösteriyormuş. Önce şirketiniz açılıyor ve ardından oturum kartınız yanı oturum izniniz alınıyormuş. Bu arada açılan şirketinizin aktif olmasına gerek de yokmuş. Yani fatura kesmenize alım satım yapmanız için de bir mecburiyetin bulunmadığı bu ülke de sadece şirketiniz üzerin de her ay muhasebe ve sigorta piriminizi ödemeniz yetiyormuş.

Karadağ da Şirket Kurmak Kaç Para ?

Yukarı da belirtiğimiz gibi youtube de izlediğim videolar da sık sık bahsedildiği gibi 2500-3000 Euro civarların da değilmiş. 1200-1500 Euro civarları arasında bu ülkede şirket kurabilir ve bu ödemeler içinde olmakla beraber oturma izni de alabilirsiniz. Her yıl oturum kartınızı yenilemek zorundasınız. 5 yıl boyunca oturum kartınızı yenilerek 5 yıl sonun da 5 yıllık oturum kartına sahip olabilirsiniz. Sonraki 5 yıl için her yıl yenilemenize gerek kalmadığı gibi kurmuş olduğunuz şirketi de kapatabilirsiniz.

Karadağ da iş bulabilir miyim ?

Bu imkansız bir durum değil ama Karadağ dilini bilmiyorsanız sadece Türk şirketler de çalışabilirsiniz. Fakat bu ülke de çalışarak alacağınız maaş size ucu ucuna yetebilir yada yetmeyebilir. Bu ülkede ortalama bir işçinin maaşı 600 Euro iken ev kiraları 1+1 300 Eurodan başlıyor. Karadağ çalışmak için değil ama Ticaret yapmak için uygun bir ülke olabilir

Karadağ da Otel ücretleri

Sezonun tam ortasın da tatil için gelmeyi düşünüyorsanız masraflarınız 2 katına kadar artacaktır. Uçak biletlerinizden market masraflarınıza , ulaşım dan konklamaya tüm giderleriniz sezon ortasın da daha fazla olacaktır. Bu ülkede sezon 4 ay değil 2 ay ful sürüyor. Bunun pandemi ile alakalı olduğu söyleniyor ama tam olarak detaylandıramadığım için bu konuda sizlerle pek bilgi paylaşamayacağım.

Exit mobile version