Getir, Dev Rakibi Gorillas’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Aldı! 2022

Türkiye’nin en hızlı teslimat hizmeti sunan firması Getir, Almanya/Berlin merkezli rakibi Gorillas'ı 1.2 milyar dolara satın aldı!

Getir, Dev Rakibi Gorillas ‘ı Satın Aldı!

Bir yanda 2022 yılının Mart ayında 11.8 milyar dolar değerlenme ile decacorn unvanı kazanan Getir, diğer yanda en büyük rakibi 2020’nin Mayıs ayında kurulan ve geçtiğimiz yılın Eylül ayında 3 milyar dolar değerlenmeye ulaşan Gorillas! Türkiye’nin en hızlı teslimat hizmeti sunan firması Getir, Almanya/Berlin merkezli rakibi Gorillas‘ı 1.2 milyar dolara satın aldı! Eylül ayında 3 milyar dolarlık değere ulaşan Gorillas’ı satın alan Getir bu satın alma sözleşmesinden sonra kendi değerini dörtte bir civarında düşürdü. Getir’in değeri Mart ayında bünyesine aldığı 800 milyon dolar yatırım sayesinde 11,8 milyar dolara kadar çıksa da satın alma işleminden sonra 10 milyar dolar civarına geriledi. Yapılan bu anlaşma sonrasında 2020 yılında rakip şirketin kurucularından biri olan Kağan Sümer’in şirketten ayrılması da bekleniyor. İşte detaylar…

Getir

Start-up Şirketlerinden Getir, Gopuff ve Flink…

Uluslararası İngiliz iş gazetesi Financial Times‘ın aktardığına göre pandemi döneminde start-up finansmanında gerçekleşen patlama Getir ve Gorillas‘ı bir araya getirdi. Dev iki şirketin 2020 yılından beri girişim sermayesi fonlarından 3 milyar dolardan fazla yatırım aldığı söylenenler arasında. Bir pazar ihtiyacını giderme amacı taşıyan yenilikçi bir ürün veya servis sunan, genellikle yeni kurulmuş ve hızlı büyüme gösteren bir müessese anlamına gelen start-up şirketleri, pandeminin de etkisiyle günümüzde çok fazla arttı. Ancak kurulan pek çok start-up şirketi kapanırken Getir ile birlikte ABD merkezli Gopuff ve Almanya merkezli Flink sektörün büyükleri olarak isimlerini duyurmayı başardı.

Gorillas

Gorillas Yatırımının Çok Büyük Bir Kısmını Harcadı!

Satın alma işleminden sonraki süreç için söylenenlere göre, Gorillas aldığı 1.3 milyar dolarlık yatırımın çok büyük bir kısmını harcamak zorunda kaldı. Teslimat hizmeti sunan dev şirket, net gelir olarak kazandığı her 1 euro başına yaklaşık olarak 1.50 euro kaybettiği belirtilenler arasında. Bu açıdan şirketin ayda on milyonlarca euro kaybettiği söyleniyor. Getir ise bu konu hakkında yaptığı açıklamada; şirketin Gorillas‘ı satın alma hamlesiyle hızlı market teslimatı sektöründeki konsolidasyona öncülük ettiği söyledi. Getir, tam 9 ülkede faaliyet gösterdiğinin altı çizilirken, şirketin bu yıl Avrupa’da hızlı market ürünleri teslimat sektörünün ilk decacornu olduğu da açıklamada yer aldı.

Getir Kurucusu Nazım Salur

‘Getir Bu Sektörde Öncülük Etmeye Devam Edecek!’

Dev rakibi Gorillas’ı satın alan Getir’den açıklama gecikmedi. Konuyla ilişkin açıklama yapan Getir Kurucusu Nazım Salur, “Piyasalar inip çıkabilir, ama önemli olan kullanıcılarımızın hizmetimizi seviyor olması ve sunduğumuz kolaylığın herkes tarafından kabul görmesi. Hızlı market teslimatı sektörü önümüzdeki uzun yıllar boyunca istikrarlı biçimde büyümesini sürdürürken, Getir de 7 yıl önce icat ettiği bu sektöre liderlik etmeye devam edecek” dedi.

 

Daha fazlası için tıklayarak sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Exit mobile version