SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin 13 Altın Kural

SEO uyumlu makale yazmak özellikle blog yazarları, site sahipleri, ve internetten para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan birisidir.

SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin 13 Altın Kural

SEO uyumlu makale yazmak özellikle blog yazarları, site sahipleri, ve internetten para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Çünkü SEO uyumlu bir makale bir sitenin olmazsa olmazları arasındadır diyebiliriz. Bu yazıda SEO uyumlu makale nedir, nasıl yazılır ve nelere dikkat etmek gereklidir sorularının yanıtlarını göreceğiz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale, internetten arama yapan kullanıcılara doğru ve anlaşılır bilgileri sunan, okuyucu odaklı ve aynı zamanda da arama motorları tarafından desteklenen teknik yapıya sahip, özgün içeriklerdir.

Aşağıda yer alan kriterlere göre hazırlanmış bir makale hem okuyucuya aradığı şeyi sunacaktır hem arama motorlarında üst sıralarda çıkacaktır hem de sitenin kalitesini artıracaktır. Bu sebeplerle Seo uyumlu bir makale yazmak hayati bir öneme sahiptir.

SEO Uyumlu İçerik Yazmak İçin 13 Altın Kural

İyi bir makale yazmak ve bunu seo uyumlu hale getirmek bütün bir süreci kapsar. Yani tek bir etken iyi bir makale yazmak için yeterli değildir. Tüm kriterleri doğru bir şekilde uygulayarak güzel bir seo uyumlu makale yazılabilir. İşte altın değerindeki bu 13 kuralı detayları ile birlikte inceleyelim.

1- Özgün İçerik Olmalı

Yazdığınız yazı tamamen özgün bir içeriğe sahip olmalıdır. Yani tamamen size ait ve sizin cümlelerinizle oluşturulmuş olmalıdır. Bir yerden kopyala-yapıştır yaptığınız zaman arama motoru botları bu durumu çok çabuk fark eder ve sizi kopya içerikten dolayı aşağı sıralara alır. Bu da Seo açısından istenmeyen ve asla tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Özgünlük demek yazılan bir konuda başka bir makale yazmamak demek değildir. Makalede özgünlük; “bir konuyu farklı bir şekilde yeniden ve orijinal bir biçimde ele almak” demektir. Bunu iki örnekle açıklayalım.

Örneğin yaşadığınız ya da tecrübe ettiğiniz bir konuda bilgilerinizi yazarsanız ya da bir konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapıp yepyeni bir içerik oluşturursanız bu tamamen size ait ve 100% özgün bir içerik olur. Üstelik bir de yazdığınız konuda rakip bir içerik yoksa bu sizi o alanda ön plana çıkarır.

Bir sektörde iş yeri açtınız ve o sektörün artı ve eksilerini bizzat yaşarak gördünüz diyelim. Yaşadığınız tecrübeleri anlatmanız bu örnek kapsamına girer. Ya da kullandığınız bir ürün hakkında tecrübelerinizi paylaşmanız veya uzmanı olduğunuz konuya yeni bir bakış açısı getirerek bir makale yazmanız bu kapsama girer. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İkinci örnekte ise mesela “özgüven kazanma” konusunda bir içerik hazırlayacaksınız ve bu alanla ilgili pek bilginiz yok diyelim. Arama motorlarına “özgüven kazanma” yazdığınız zaman karşınıza pek çok içerik çıkacaktır. Bu makaleleri okuyarak, farklı kaynaklardan araştırmalar yaparak, kendi bilgi ve birikimlerinizden yararlanarak ve kendi ifadelerinizle yazacağınız yeni bir makale özgün olacaktır. Konu aynı olsa bile farklı yönleriyle ele aldığınız için tamamen özgün olacaktır. Bu da seo uyumlu bir makale için özgünlük şartını yerine getirecektir.

2- Seo Uyumlu Makale Okuyucu Odaklı Olmalıdır:

Bu maddeye okuyucuyla empati kurmak da diyebiliriz. Seo uyumlu bir makale yazarken öncelikle kendinizi bir okuyucu yerine koymalısınız. Yazdığınız içerik okuyucu tarafından okunur mu, beğenilir mi, anlaşılır mı, okuyucunun ihtiyacını karşılar mı, okuyucuya fayda sağlar mı? Yazdığınız makalelere bunlar ve benzeri sorularla kriterler koymalısınız ve cevapları kendiniz vermelisiniz.

Eğer yukarıdaki sorulara cevaplarınız olumlu ise doğru yoldasınız demektir. Fakat tereddüt ettiğiniz yerler varsa önce kendiniz memnun olana kadar o noktaları düzeltmelisiniz. Gerektiğinde yazdıklarınızı tamamen silmeyi ve yeni baştan yazmayı göze almalısınız.

Nasıl ki siz internette bir yazı okurken o yazıya karşı olumlu ya da olumsuz bir yaklaşım sergiliyorsanız, kendi içinizde bir yorum yapıyorsanız sizin yazınızı okuyan insanlar da aynı şeyi yapacaklardır. O yüzden yazdığınız şeylerin okuyucu odaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Arama motorlarına göre hazırlanmış, anahtar kelime yığını olan ama okuyucu tarafından beğenilmeyen içerikler hem site kalitesini hem de arama sıralamalarını düşürecektir. O yüzden seo uyumlu bir makale yazarken kendinizi okuyucu yerine koymalı ve öyle yazmalısınız. Böylece arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

3- Dil Düzgün Kullanılmalıdır:

Yazacağınız makalenin dilini düzgün kullanmalısınız. Yani cümlelerinizin başı ile sonu uyumlu ve anlamlı olmalıdır. Böylece okuyucu ve arama motorları nazarında kaliteniz artacaktır. Kimse anlamadığı bir şeyi okumaya çalışarak zaman kaybetmek istemez.

Bu noktada Seo uyumlu bir makale yazmak için tüm dil bilgisi kurallarını ayrıntılı bir şekilde bilmenize gerek yok tabi ki. Ortalama bir yazı diline hâkim olmanız ve kendinizi güzel bir şekilde ifade etmeniz işinizi görecektir. Bu konuda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız bol bol okumalı, gerekirse eğitim almalı ve bol bol yazmalısınız. Zaman içerisinde dili düzgün kullanarak çok güzel ve kaliteli seo uyumlu içerikler yazabilirsiniz.

Makalenin genel yazımı ile ilgili bu bilgileri verdikten sonra işin teknik kısımlarına geçelim. Her ne kadar yukarıdaki maddeleri en iyi şekilde uyguluyor olsanız bile teknik olarak aşağıdaki kriterlere uymazsanız tam bir seo uyumlu makale yazmış olmazsınız ve emeklerinizin karşılığını tam olarak göremezsiniz.

4- İçerik Uzunluğuna Dikkat Edilmelidir:

Seo uyumlu bir makalenin içerik uzunluğuna çok dikkat edilmelidir. Google ve diğer arama motorları kendi algoritmaları içerisinde yazıları değerlendirirken, içeriğin en az 300 kelimeden oluşmasına önem veriyor.

Yani 300 kelimenin altında yazılmış bir makale Google ve diğer arama motorları tarafından özen gösterilmemiş ve daha az değerli olarak görülebiliyor. Bunun yanı sıra Google’ın uzun içerikleri daha çok sevdiğini ve daha üst sıralarda yer verdiğini biliyoruz.

Bazı araştırmalara göre Seo uyumlu bir makalenin uzunluğunun en az 1000-2000 kelime arasında hatta daha fazla olması gerektiği ifade edilmektedir. Bu bilgi de doğrudur ancak temel kriter sadece yazının kelime uzunluğu değildir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey kelime uzunluğundan ziyade yazdığınız şeyi en iyi şekilde anlatmanızdır. Yani boş laf kalabalığı yapıp +1000 kelimelik bir makale yazmak yerine dolu dolu olarak 500-600 kelimelik bir makale yazmak daha iyi olacaktır. Fakat dolu dolu olarak +1000 kelime yazabiliyorsanız da bu seo için çok daha iyi olacaktır.

Özetle dolu dolu +1000 kelime yazabiliyorsanız yazmalısınız fakat konu içeriği buna uygun değilse +300 kelime ile yine dolu dolu bir içerik hazırlamak Seo açısından iyi olacaktır. Burada önemli olan okuyucunun aradığını bulması ve içeriğinizi okurken sitenizde uzun süre zaman geçirmesidir.

5- Anahtar Kelime Analizi Yapılmalıdır:

Yazacağınız bir konuda anahtar kelime analizi yapmak ve o anahtar kelimeleri makale içerisinde doğru yerde geçirmek de Seo uyumlu içerik için bir diğer önemli kriterdir. Peki, anahtar kelime analizi nedir ve ücretsiz olarak nasıl yapılır?

Anahtar kelime analizini şu şekilde tanımlayabiliriz: “siz ne yazacaksınız, okuyucu ne arayacak?” İşte bu sorunun cevabı anahtar kelimelerinizi ortaya çıkaracaktır. Bunu da en kolay olarak google ile yapabilirsiniz.

Örneğin ben bu makaleyi hazırlarken benim anahtar kelimem “Seo Uyumlu Makale Yazmak” fakat google aramalarına baktığım zaman okuyucuların farklı şeyleri de aradığını görmekteyim.

Görselde de olduğu gibi okuyucuların “Seo uyumlu makale nedir, seo uyumlu makale örneği, seo uyumlu içerik” gibi başka aramalar yaptığı görülüyor. Yani ben seo uyumlu makale yazmak konusunda hazırladığım bu içerikte diğer anahtar kelimelere de yer vererek içeriğimin o aramalarla da ilgili olduğunu belirtmiş oluyorum.

Anahtar kelime analizi için Google kelime tamamlayıcısını kullanabilirsiniz. Yani google aramasına “seo uyumlu makale” yazdığım zaman çıkan diğer içerikler benim için anahtar kelimeleri ifade ediyor. Siz de kendi içeriğinizle alakalı böyle bir arama yaparak kelime tamamlayıcısından faydalanabilirsiniz.

Yine “Google ilgili aramalar” bölümü de anahtar kelime belirmede diğer bir seçenektir. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi “seo uyumlu makale yazmak” diye arattığımda ilgili aramalar bölümünde bana farklı seçenekler sunuyor. Bunlar arasında işime yarayanları ve yazı akışını bozmayanları kullanabilirim. Siz de kendi yazılarınızla ilgili bu bölümden faydalanarak anahtar kelimeler bulabilirsiniz ve makalenizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak Keyword Tool Kullanarak da anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Linkteki siteye giderek yazmak istediğiniz konuyu aratabilirsiniz. Böylece kullanıcıların ne aradıklarını görmüş olursunuz. Buradan elde ettiğiniz verileri de yazınızın içerisinde kullanarak daha geniş bir içerik sunabilirsiniz.

Ayrıca kendi deneyim ve analizlerinizden yararlanarak da anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz. Örneğin yazacağınız konu ile alakalı diğer başlıklarda yaptığınız aramaların sonucunda önemli gördüğünüz anahtar kelimeleri de içeriğinizde kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanmak da bir diğer önemli seçenektir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle bir Google Ads hesabı açmanız gerekmektedir. Hesabı açtıktan sonra sağ üst menüden:

“Araçlar ve Ayarlar >> Anahtar Kelime Planlayıcı >> Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin” yollarını izleyebilirsiniz.

Açılan kutucuğa makalenizde yazmak istediğiniz konu ile ilgili kelimeleri yazıp “sonuçları göster” butonuna tıkladıktan sonra ilgili konudaki diğer arama örnekleri karşınıza çıkacaktır. Buradaki kelimeleri inceleyip bir anahtar kelime analizi yapabilir ve makalenize en uygun olan anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, o anahtar kelimelerin yazı içerisinde doğal akış dahilinde olmasıdır. Yani sırf o anahtar kelimeyi makalenizde geçirmek için yazmayın. Bir akış sağlayın ve ilgili anahtar kelimeleri o akış içerisinde yerleştirin.

6-Anahtar Kelimeyi İyi Konumlandırın:

Uygun anahtar kelimeleri seçtikten sonra bu anahtar kelimenin iyi konumlandırılması gerekiyor.

Anahtar kelimenizi yazının en başında, ilk paragrafın içerisinde ve ilk 100 kelime arasında kullanmanız tavsiye edilir. Böyle bir kullanım seo açısından daha doğru olacaktır.

7- Makale Başlığı Kriterlere Uygun Olmalıdır:

Seo uyumlu bir makalenin başlığı çok önemlidir. Çünkü hem kullanıcılar ilk olarak başlığı görür hem de arama motorları ilk olarak başlığı ön plana çıkarır. O yüzden makale başlığına çok dikkat etmeniz gerekir.

Seo uyumlu bir başlık

– Mutlaka anahtar kelimeyi içermeli
– Başlık anahtar kelime ile başlamalı
– Başlık ortalama olarak 40-70 karakter arasında olmalı
– İlgi çekici ve vurgulu olmalı

Seo uyumlu meta açıklamalar

WordPress’te ekleyeceğiniz birkaç eklenti ile yazılarınızın meta açıklamalarını rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Meta açıklamaları da aramalarda iyi sonuçlar almak için dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur.

Meta açıklamalar:

– Mutlaka anahtar kelime içermelidir.
– Anahtar kelime ile başlamalıdır.
– Açıklama Uzunluğu ortalama 130-150 karakter aralığında olmalıdır ve bu sınırı geçmemelidir. Uzun açıklamaların fazla kısımları arama sonuçlarında görünmeyecektir.
– Anahtar kelimeleri doğal yazı akışı içerisinde kullanmalısınız. Yani sadece anahtar kelimelerle dolu olarak değil, birer cümle akışı içerisinde yazmalısınız.

8- Seo Uyumlu Makalede Başlık Tag Kullanımı (H Tags)

Başlık Tagları (H tags) yazıların büyük görünmesini sağlar fakat asıl görevleri yazıların önemini vurgulamak ve başlık olduğunu belirtmektir. Yani sizin can alıcı başlığınız en önemli olarak vurgulanmalıdır ki arama motorları da bu öneme göre bir sıralama yaparlar. O yüzden seo uyumlu makale yazmak için H tag kullanımlarına dikkat etmek gerekir.

<H1> – En Önemli İçerik
<H2> – Öncekinden daha az önemli içerik
<H3> – Öncekinden daha az önemli içerik
<H4> – Öncekinden daha az önemli içerik
<H5> – Öncekinden daha az önemli içerik
<H6>– En az önemli içerik

Temel web tasarım ilkelerine göre sıralama bu şekilde olmalıdır. Bu sıralama seo uyumlu içerik oluşturmak için de çok önemlidir. Bir yazıda sadece bir tane H1 başlığı kullanmak tavsiye edilir. Birden fazla H1 etiketinin aynı yazı içerisinde olması çok tavsiye edilmez.

O yüzden Seo açısından güzel bir içerik için ana başlıkta H1 kullanılmalı, diğer başlıklarda ise önem sırasına göre H2 – H3 ve diğer başlıklar kullanılmalıdır. Genel kullanımla H3’e kadar olan başlık kullanımı işinizi görecektir.

Burada seo açısından önemli bir diğer konu da anahtar kelimenin bir H2 başlığı içerisinde yer almasıdır. Yani yazacağınız diğer önemli anahtar kelimeleri birer H2 tag’ında kullanmak faydanıza olacaktır.

9- URL Yapısı Uyumlu Olmalıdır:

WordPress ve blogger gibi sistemleri kullanırken bir yazı ekleyeceğiniz zaman, yazının URL’si yazının başlığı ile aynı olur. Hatta eğer bu kısmı WordPress’te düzenlememişseniz çok daha fazla gereksiz ayrıntı, tarih – saat vb bilgiler de yer alır. Bu Seo uyumlu makale yazmak için istenmeyen bir durumdur.

URL anahtar kelime içermelidir ve gereksiz ayrıntılardan arındırılmış olmalıdır.

Bu makalenin başlığı “Seo Uyumlu Makale Yazmak İçin 13 Altın Kural” olduğu için URL kısmında da bu aynen çıktı. Fakat buraya daha net ve farklı anahtar kelime içeren bir URL yazmak daha doğru olacaktır.

lafmacun.net/seo-uyumlu-makale-yazmak-icin-13-altin-kural

Yukardaki gibi bir kullanım yerine aşağıdaki gibi bir kullanım seo açısından daha iyi olacaktır.

lafmacun.net/seo-uyumlu-makale-nedir-nasil-yazilir

Bu URL formatını WordPress’te aynen yapabilirsiniz. Blogger kullanıcısı iseniz de yazıyı yayımlamadan önce “kalıcı bağlantıyı düzenle” seçeneğine tıklayarak benzer şekilde bir URL ayarlaması yapabilirsiniz.

10- Diğer Yazılara Bağlantı (Link) Verin:

Seo uyumlu makale yazmak için bir diğer önemli kriter ise site içi linklemedir. İçeriğinize uygun ve alakalı bağlantılar vermek seo açısından olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

İçeriğinizde kullandığınız bazı anahtar kelimelere ilgili olan diğer yazılarınıza link vermek yazdığınız mevcut içeriği güçlendireceği gibi aynı zamanda bağlantı verdiğiniz diğer yazılarınızı da güçlendirecektir.

Aynı zamanda diğer başka sitelere link çıkışı yapmanız da önemlidir. Fakat bu sınırlı sayıda olmalıdır. Dışarı çıkan linklerin büyük sitelere olması avantaj sağlayacaktır. Örneğin Google, Wikipedia, TDK vb sitelere bağlantı vermek iyi olacaktır.

11- Görseller/Resimler SEO İçin Optimize Olmalıdır:

Seo uyumlu bir içerik için görseller de büyük önem arz ediyor. Seo kriterlerine uygun olarak hazırlanmış bir görsel hem arama motorları tarafından tanımlanmış olur hem de görsel aramalarda ilgili konuda çıkarır.

Bunu bir örnek ile açıklayalım. Örneğin aşağıdaki seo yazılı görseli “gorsel-01” diye adlandırıp makalenize eklemeniz, arama motorları tarafından makalenizle ilişkili olarak algılanmayacaktır. Çünkü böyle bir isimlendirme görselin ne ile ilgili olduğunu ifade etmez. Yani kısaca görsel neyi içeriyorsa görselin adı da o olmalıdır.

İkinci olarak ise görseli yazı içerisinde optimize etmeniz gerekmektedir. Bunun için de yazı içerisine eklediğiniz görselin alt tagına (alternatif metin) kısmına görselin ne ile alakalı olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Yine yukarıdaki örnekten hareketle eğer görselim “seo” ile alakalıysa ve ben oraya “seo” alt tagını eklemezsem arama motorları bunun ne olduğunu anlayamayacaktır. Fakat alt tagına görselin ne olduğunu yazarsam bunu daha iyi anlayıp ona göre konumlandıracaktır.

Siz de kendi yazılarınızda kullanacağınız görsellerin adlarını ve yazı içerisindeki alt taglarını (alternatif metinlerini) içeriğinizle alakalı yazmalısınız. Böyle bir kullanım seo uyumlu makale açısından çok faydalı olacaktır.

Görsellerle alakalı bir diğer konu da görsel boyutu ile ilgilidir. Örneğin yüksek kalitede ve yüksek çözünürlükte bir görsel kullandığınız zaman bu görselin sayfa içerisinde açılma süresi uzun sürecektir ve bu da sitenin açılış hızını yavaşlatacaktır. Bu sebeple eğer yüksek kalitedeki bir görseli olduğu gibi orijinal haliyle kullanmak istemiyorsanız bunların boyutlarını optimize etmeniz tavsiye edilir.

Böyle bir boyut optimizasyonu için TinyPNG sitesini kullanabilirsiniz. Buraya siz yüksek boyutta bir görsel yüklüyorsunuz ve o size optimize edip daha düşük boyuta çeviriyor. Bu ve benzeri sitelerden ve programlardan faydalanarak görsellerinizin boyutlarını küçültebilirsiniz. Böylece görselin görüntü kalitesini bozmadan boyutunu düşürebilirsiniz.

12- Sabırlı olun:

Buraya kadar seo uyumlu makale için gereken teknik kısımları detaylı olarak inceledik. Bence güzel bir makale için bir diğer etken ise sabırlı olmaktır. Nasıl yani?

Şöyle ki; okuyucularınıza güzel bir içerik sunmak istiyorsanız yazdığınız konuyu iyi araştırmalısınız. Farklı kaynaklardan okumalar yapmalısınız. Kaynak tarama işi bittikten sonra ve yazarken de özenle yazmalısınız ve sabırlı olmalısınız. Çünkü acele edip bir an önce yazıyı yayınlamaya kalkarsanız bazı noktaları gözden kaçırabilirsiniz.

Elbette yapılan hatalar sonradan düzeltilebilir ama işi en baştan sıkı tutmak daha iyi olacaktır.

13- Makalenizi Dinlendirin:

Bana göre son olarak önemli konulardan birisi de yazılan yazıları dinlenmeye bırakmaktır. Eğer çok acil değilse yazdığınız yazı bittikten sonra hemen yayına almayın. Son halini verdikten sonra bırakın bir kenara ve birkaç gün orada öylece beklesin.

Böyle bir bekleme süresi zihninizi toparlamanıza yarayacaktır. Birkaç gün sonra hatta günler sonra o içeriği yeniden açıp okuduğunuz zaman yaptığınız bazı hataları daha iyi fark edeceksiniz. Daha farklı bir bakış açısıyla o yazıyı okuyup yeniden ele alacaksınız. Böylece içeriğiniz daha kaliteli olacaktır.

Bu yöntem yazarlık atölyelerinde tavsiye edilen ve genel anlamda yazarlık yapan herkesin kullandığı bir yöntemdir. İçeriğiniz ne kadar güzel ve kaliteli olursa okuyucular da o oranda beğenecektir. Böylece arama motorlarında daha üst sıralara gelmenize katkı sağlayacaktır.

Sonuç Olarak

Seo uyumlu makale yazmak için öyle bir içerik hazırlamalısınız ki okuyucu o konuda aradığı her şeyi bulabilmeli. Aynı zamanda teknik detaylar incelikle yapılmış olmalıdır.

Bu konu ile ilgi yorumlarınızı yazmanız benim için çok önemli. Hem fikir almak açısından hem de size bir fayda sağlayıp sağlamadığını görmek için buna önem veriyorum. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin. 🙂

Ayrıca Seo uyumlu makale başlıklı bu yazıda eksik gördüğünüz yerler varsa onları da iletmeniz beni memnun eder. Elimden geldiği kadar detaylı, açık ve geniş bir içerik sunmaya çalıştım. Gözümden kaçan yerler varsa düzeltmek isterim.

Exit mobile version