Muammer El Kaddafi Kimdir?

Muammer El Kaddafi Kimdir?,  Daha önceki Libya öncüsüdür. 1969 senesinde Libya’da darbe yaparak iktidara gelmiştir. 1970 ile 1972 seneleri arasında Libya Başbakanlığı yapmıştır. Daha sonrasında da 1972 senesi ile 1979 senesi arasında Libya Devlet Başkanlığı yapmıştır. 1979 ile 2011 seneleri arasında da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’nin Kardeşçe Öncüsü unvanını kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Bir Eylül Büyük Devriminin Kılavuzu unvanını kullanmıştır. Bu unvanlar ile resmi bir görev olmaksızın 42 sene süresince idarede bulunarak Libya’yı yönetmiştir.

Muammer El Kaddafi Yöneticiliği

Genel olarak Muammer El Kaddafi için diktatör denilmektedir. Dünya kamuoyu diktatör olarak göstermiş olsa da Libya halkına kendisini bu şekilde göstermemiştir. Libya halkı için kendisini yol gösterici ve kılavuz olarak görmektedir. 2011 senesinde yaşanmış olan Libya İç Savaşı neticesinde rejim devrilmiştir. Ayrı olarak halk tarafından da linç ederek öldürülmüş bulunmaktadır.

Muammer El Kaddafi Hayatı

1942 Haziran ayında Sirte Libya’da doğmuş olan Muammer El Kaddafi 20 Ekim 2011 senesinde 69 yaşında yeniden Sirte Libya’da yaşamını yitirmiştir. Muammer El Kaddafi’nin hayatına bakıldığında 1963 senesinde Libya Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdiği görülmektedir. Bingazi’de bulunan Askeri Yüksekokul’den 1966 senesinde mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen peşinden İngiltere’ye gitmiş ve askeri ihtisas eğitimi almıştır. Daha sonrasında 1956 senesinde Arap milliyetçiliği akımından etkilenmiş bulunmaktadır. Anti-Siyonist hareketlere katılarak Özgür Subaylar Hareketi isimi altında saklı bir örgüt kurmuştur.

Muammer El Kaddafi Darbe Günleri

1969 senesinde Muammer El Kaddafi yüzbaşı kademesine yükselmiştir. Bu tarihlerde Kral I. İdris’e karşı Muammer El Kaddafi darbe yapmıştır. Albay rütbesi alıp daha sonrasında da Libya Silahlı Kuvvetleri Komutanı unvanını almıştır. Bu sırada Devrim Kumanda Konseyi hesabına tüm denetimi ele geçirmiştir. İslam Sosyalizmi kuracağını belirtmiştir. Ayrı olarak ırkçılığa karşı geleceğini ve sömürgeciliğe karşı geleceğini de bildirmiştir. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 7 Eylül 1969 senesinde Kaddafi’yi tanıdığını belirtince Kral görevini bırakmıştır. Arap Baharı nedeni ile Muammer El Kaddafi 2011 senesinde Trablus düştü ve Kaddafi rejimi de yıkıldı. 20 Ekim 2011 senesinde Milli Geçiş Konseyi tarafından yakalandı ve linç edildi.

Exit mobile version