Faydalı BilgilerListeler

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin, farklı çeşitleriyle kahvaltı sofraların olmazsa olmazı bir gıda maddesidir. Bu kadar çok tüketilen zeytinin faydaları nelerdir? İşte onlar...

Zeytin, farklı çeşitleriyle kahvaltı sofraların olmazsa olmazı bir gıda maddesidir. Akdeniz bölgesi ile Marmara ve Ege kıyılarında yaygın olarak yetiştirilen zeytin, lezzetinin haricinde sağlık için oldukça faydalı bir besin olmasından dolayı da yaygın olarak tüketilmektedir. Zeytinin faydaları saymakla bitmez tabi.

Siyah veya yeşil fark etmeksizin zeytinde, A, C, D, E ve K vitaminleri ile, kükürt, protein, kalsiyum ve flor minerallerinden bolca bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından bu kadar zengin olan ve sağlık için faydaları birtakım klinik araştırmalarla kanıtlanan zeytinin, zinde ve sağlıklı bir yaşam için özellikle kahvaltıda tüketilmesi, doktorlar tarafından önerilmektedir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını korur:

Zeytinyağının kalp sağlığını koruduğu herkes tarafından bilinmektedir. Aynı şekilde zeytin de, kalp sağlığı için koruyucu vitamin ve mineraller açısından zengindir. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi sayesinde, kalp ve damar hastalıklarını önler.

Kanseri önleyici etkisi vardır:

Zeytin, antioksidan ve antienflamatuar özellikte bir besindir. Bu özelliği sayesinde, kansere karşı doğal koruma sağlamaktadır. DNA için de faydalı yapısıyla, doku sağlığının korunmasında olumlu etkileri bulunmaktadır. Kanseri önleyici etkisi, zeytinin en önemli faydalarındandır.

Dolaşım sistemini düzenler: 

Vücudun en büyük düşmanı olan serbest radikaller, dolaşım sistemini ve kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir.

İçerdiği antioksidan sayesinde kalp hastalıklarını önleyen zeytin, kan basıncı üzerinde faydası yapılan araştırmalarla kabul edilen olumlu etkilere sahiptir. Dolaşım sistemini düzenleyici etkisiyle, hayati tehlike doğuran kalp krizine karşı önleyici niteliktedir.

Sindirim sistemi sağlığını korur: 

Sindirim sistemi rahatsızlıkları, dönem dönem herkesin muzdarip olduğu sağlık sorunlarıdır. Sindirim bozuklukları bazı kişilerde beslenme bozukluğu gibi basit sebeplerden kaynaklanırken, bazı kişilerde daha ciddi sebeplerden kaynaklanabilir.

Sebebi ne olursa olsun sindirim sisteminin düzensiz çalışması, birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu olumsuzlukların önlenmesi için, beslenme düzenine zeytini dahil etmek, avantajlı olacaktır.

Zeytin, sindirim sisteminin fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi için destek olan mucizevi bir besindir. Hormonları koruyucu etkisiyle, kolon kanserine sebep olan hücrelerle savaşmakta, hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi sindirim problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.

Göz sağlığı için faydalıdır: 

İnsan vücudu için baştan ayağa kadar her açıdan faydalı olan zeytin, göz sağlığını korumaktadır. Bu özelliği, içeriğindeki A vitamininden kaynaklanmaktadır. A vitamini eksikliği, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarak hastalığının en büyük nedenidir. Zeytin, retina sağlığını koruyucu etkisiyle, göz rahatsızlıklarını önlemektedir.

Ağrı kesici özelliği vardır:

Zeytin, doğanın insanlara sunduğu en faydalı besinlerden birisidir. Cennet meyvesi olarak da bilinen zeytin, doğal ağrı kesici özelliğie sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde, çeşitli ağrı şikayetleri için ilaçlara olan gereksinimi ortadan kaldırmaktadır.

Yüksek tansiyonu düşürür

Yüksek tansiyonu düşürür: 

Gereken miktarlarda tüketildiği takdirde yüksek tansiyonu düşürücü etkisi, zeytinin faydaları arasında bulunmaktadır. Yüksek tansiyonun düşürülmesi ise, hayati öneme sahip birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir.

Gribal enfeksiyonlardan koruyucu etkisi vardır:

İçerdiği C, D ve E vitaminleri sayesinde grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korumaktadır. Zeytin ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonu riskini de en aza indirmektedir.

Beyin sağlığı için faydalıdır: 

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan zeytin, zihin sağlığını korumaktadır. Beynin genel anlamda sağlığını koruduğu gibi, ruhsal problemleri önleme açısından da olumlu etkilerinin olduğu, uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Kanı temizleyici etkisi vardır:

Zeytin, antioksidan özelliği sayesinde kanı temizleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, toksin attırıcı etkisi sayesinde, vücudu zararlı maddelerden temizlemekte, metabolizmanın rahat ve etkili şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Karaciğeri korumaktadır:

Bilindiği üzere karaciğer, vücut işleyişinde hayati görevleri bulunan önemli organlarımızdan birisidir. Ancak, çeşitli sebeplere bağlı olarak karaciğerde, ciddiyeti değişen birçok hastalık oluşabilmektedir. Yine de karaciğer, kendini hızlı bir şekilde yenileme özelliğine sahip olduğundan, sağlıklı beslenildiği takdirde çeşitli karaciğer hastalıları önlenebilir. Zeytin, karaciğer sağlığı için tüketilmesi gereken sağlıklı besinler grubundadır. Antioksidan özelliği ve içerdiği vitamin ile mineraller sayesinde karaciğerin çalışma yükünü azaltıcı etkisi vardır.

Saç ve cilt sağlığını korumaktadır:

Zeytin, içeriğindeki E vitamini sayesinde saç ve cilt sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Düzenli tüketildiği takdirde, birtakım cilt hastalıklarını önlediği gibi, cildi güzelleştirmekte ve yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirmektedir. Aynı şekilde saç sağlığını da koruyucu etkileri vardır.

Sağlıklı yaşamın anahtarı, sağlıklı beslenmektir. Doğal, mevsiminde ve sağlıklı gıdaları gereken miktarlarda tüketenlerin hastalıklara yakalanma riski daha azdır. Zeytin, insan sağlığına her açıdan olumlu katkıları bulunan besinlerden birisidir. Ancak, her şeyin fazlası zarardır deyiminden yola çıkarak tüketimine dikkat edilmeli, günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır.

Sitemizde yer alan Faydalı bilgiler (https://lafmacun.net/liste/faydali-bilgiler/ ) kategorimizden bir çok konuda bilgi öğrenebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu