Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

ZEUS Kimdir? Hakkında bilgiler

Yunan mitolojisinde bir tanrıdır. Gücü gökyüzü, yıldırımlar, yağmurlar ve fırtınalar üzerindedir. Tanrıların en büyüğü olarak kabul edilir. Devletin varlığını ve birliğini koruyan Zeus aynı zamanda adaleti de temsil eder. Babası Kronos, annesi ise Rea’dır. Poseidon’un kardeşidir.

Zeus doğduğu zaman annesi oğlunu babasından koruyabilmek için bir su perisine emanet etmiştir. Zeus büyüyüp yetişkin olduğunda babasını tahtından indirerek yerine kendisi geçmiştir. Olympos’a yerleşmiş ve orada yaşamıştır.

Zeus, Hera’yla evlenmiştir. Hera,  Zeus’un aynı zamanda kardeşidir. Zeus evli olmasına rağmen çok çapkındır ve Tanrı olmayan kadınlarla yaşadığı aşklar efsaneleşmiştir. Bu duruma çok sinirlenen Hera, yanına Poseidon, Athena ve Apollon’u alarak kocasını devirme planları yapmış, bunu başarmak üzereyken Zeus’un kurtulmasıyla çok büyük ceza almıştır. Ayrıca Zeus, Poseidon ve Apollon’u sürgün etmiştir. Bir süre sürgünde kalan Poseidon, Truva kralı için duvar örmüştür. Ama sonra Zeus tarafından affedilen Poseidon ve Apollon, Olympos’a geri dönmüştür.

Zeus’un pek çok heykeli yapılmıştır. Bu heykellerin en ünlüsü milattan önce 450 yılında altın ve fil dişinden yapılan heykeldir. Bu heykel Olympos’ta tapınakta yer almıştır. Bu heykel daha sonra tapınakta çıkan yangında yok olmuşsa da kendinden sonra gelen sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Zeus genellikle elinde bir şimşekle resmedilmiştir.

Zeus diğer kültürleri de etkilemiş, diğer kültürlerde pek çok Tanrı, Zeus’a benzetilmiştir. Bunun en yakın örneği Romalıların Zeus’u, devletin ve adaletin simgesi saydıkları Tanrıları Jüpiter ile eş tutmalarıdır. Günümüzde bazı fantastik filmlerde Zeus canlandırılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu