Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Zekat Ve Filtre Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kimlere verilir?

Ramazan ayında akla gelen Zekat ve Fitre Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kimlere Verilir? Zekat ve Fitre arasındaki fark nedir? Tüm bu soruları yanıtlayacağız.

Dünyanın en çok camiisinin bulunduğu ve her cümlesinde, muhabbetinde Allah’ın adını anan bir ülke olduğumuz için üzerimizdeki yükümlülüklerin farkında olmalıyız. Bizler atalarımızın zamanından beri kimsenin inancına, giyinişine, düşüncesine saygısızca bakmamışızdır. Ressullah’ın ümmeti olarak bu inancı yaşam biçimi olarak edinmiş ve ona göre dünyadaki tüm kusurlara güzel bakmışızdır.

Bu nedenledir ki İslam’ın şartlarını yerine getirenin bilinçli ve temiz inançlı insanlara gıpta eder ve örnek alırız. Bugün sizlerle Zekat ve Fitre Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kimlere Verilir? Zekat ve Fitre arasındaki fark nedir? Tüm bu soruları yanıtlayacağız.

Zekat Nedir?

Zekat Nedir?

Varlıklı müslümanların elindeki malların ve mülklerin üzerinde ihtiyaç sahibi kişilerinde hakkı olduğu kabul edilen (Mearic 70/22-25) kısma ve yapılan ibadete zekat denir. Kur’an da bulunan ayet ve hadislerle farzdır. 30. ayette bahsi geçer. İslam’ın 5 şartından biridir.

Zekat, TDK’nın sözlük anlamıyla ”bereket, çoğalma, arıtma” gibi anlamlar taşır.

Kimler Zekat Vermelidir?

Zengin ve müslüman olan insanların zekat vermesi şarttır.Adaletsiz dünya da fakir daha çok fakirleşirken, zengin daha da zenginleşiyor. Bu yüzden müslüman bir zenginin zekat vermesi zenginliğinin borcudur. Topluma olan borcunu ödemesidir. Zekat veren kişinin yetişkin veya akli dengesinin olup olmaması söz konusu değildir. Hepsi için geçerlidir.

Zekat Nasıl Hesaplanır?

Zekat verecek insanların belirlenmesinde Nisap Miktarı hesaplanır. Kişinin Nisap miktarı aşıyorsa bu kişi zengin sayılır ve zekat vermek zorundadır.
Nisap miktarı 80.18 gram altındır. Kişinin 80.18 gram altını var veya buna karşılık bir parası var ise kişi zekat vermekle yükümlüdür.
Ancak evi olan insan evi için zekat vermek zorunda değildir. Kira da olan evleri içinde kira vermekle yükümlü olmasa da bu gelirlerden nisap miktarı aşılıyor ise zekat vermek mecburidir.

Zekat Verilecek Mallar ve Oranları

Altın veya gümüşü bulunanlar ziynet eşyaya sahip olduğu için yüzde iki buçuk
madeni veya kağıt parası olanlarda altına tekabül eden miktarla eşdeğer olduğundan yüzde iki buçuk
Ticari malların gelirleri nisapa dahil olduğu için yüzde iki buçuk
Toprak ürünleri doğal sulama ile elden edilen mahsulden yüzde 10
Emekle sulanarak yetiştirilen mahsülden yüzde 5
Bal’dan yüzde 10
Maden veya define ele geçiren kişinin ödeyeceği yüzde 20
Deniz mahsulünden yüzde 20

Zekat için Gereken Şartlar

Niyet etmek gerekir : Zekat için verilen malın zekat olarak verildiğine dair niyet etmek gerekir.
Temlik : Zekat miktarının verilen kişinin mülkiyetine geçmesine denir. Fakirlere yemek yedirmek zekat değildir. Ancak bir fakire para veya mal vererek bu kişinin kendi mülkiyeti ile harcaması zekattır. Kişinin kendi malı olarak yemesi temliktir.

Zekat Ne Zaman Ödenir?

Belli bir gün veya ay yoktur. Her yıl elde edilen gelirin zekatının verilmesi gerekir.

Zekat Kimlere Verilir?

Anne, baba, kardeş, yeğen, torun, dede, nine bunlara verilmez.
Peygamber Efendimiz’in yakınlarına verilmez.
Zenginlere verilmez.
Müslüman olmayan kişilere verilmez.
Fakirlere ve miskinlere verilir.

Zekat ve Fitre Arasındaki Fark Nedir?

Zekat mal varlığından ödenen borç iken, Fitre, Ramazan Bayramı zamanında ödenen sadakadır.

Fitre Nedir?

Fıtır Sadakası olarak bilinen Fitre, Ramazan Bayramı’ndan 2 gün önce veya Bayram Namazı esnasında ödenen sadakadır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu