EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerDoğa - Çevre

Güzel Ama Zehirli 10 Çiçek

Bu bir tür paradoks: Birçok insan yıl boyunca çiçek açan “gizli bir bahçeye” sahip olmayı hayal ediyor. Ama bazen çiçekler zehirli olabiliyor.

Bu bir tür paradoks: Birçok insan yıl boyunca çiçek açan “gizli bir bahçeye” sahip olmayı hayal ediyor. Bununla birlikte, bu insanların ne kadarının böyle bir bahçeyle ilgileneceği ve ne kadar zaman bulabilecekleri de ayrı bir hikâye. En azından, birçok insanın favori bir çiçeği var. Bu çiçek onları ve evcil hayvanlarını birkaç saat içinde öldürebilse bile.

Ökse otu

Ökse otu

Ünlü meyvelerin aslında zehirli olması biraz ironik. Ökse otunun ölümcül olması pek mümkün olmamakla birlikte, tatil sırasında bazılarını yutan bir çocuk gibi, yanlışlıkla yutulması durumunda tıbbi yardım alınmalı. Ökse otu zehirlenmesi belirtileri mide bulantısı, bulanık görme ve ishaldir. Eski Yunanlılar ökse otunun doğurganlık gücüne sahip olduğuna inanıyordu. İskandinavlar ise ökse otunu bir barış bitkisi olarak görüyorlardı.

Zakkum

Zakkum

Şaşırtıcı bir şekilde, birçok toksik çiçek, sebep oldukları rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Örneğin, zakkum kalbinizi yavaşlatabilirken, kalp yetmezliğini önlemek için de kullanılır. Zakkum aslında epilepsi, astım, sıtma ve hatta saçkıran gibi birçok rahatsızlığı tedavi eder. Garip değil mi? Bununla birlikte, tıbbi olmayan nedenlerle zakkumu yutarsanız, mide ağrısı, denge bozukluğu, bayılma, düzensiz kalp atışı ve tonlarca başka semptomlar göreceksiniz. Bununla birlikte, tüm bu kötü toksinlere rağmen, zakkum 300’den fazla çeşide sahiptir ve ekilmeye devam etmektedir.

Morsalkım

Morsalkım

Morsalkım kesinlikle çok güzel. Bunu inkâr etmek olmaz. Ancak toksisitesini inkâr etmek de mümkün değil. Çin, Kore ve Japonya’dan çıkan Morsalkım, saplardan kümeler halinde sarkan pembe, mor, beyaz veya mavi çiçeklerdir. Yenilirse semptomları kusma, ishal, karın ağrısı ve merkezi sinir sisteminin bozulmasıdır. Bu cins içindeki her bitkinin tüm kısımları zehirli olsa da tohumları en kötüsüdür. Morsalkım ayrıca kediler ve köpekler için son derece toksiktir. Nereye yerleştirdiğinize dikkat edin!

Boru Çiçeği

Boru Çiçeği

Brugmansia cinsinin sarkık çiçekleri ola boru çiçeği iyi huylu değildir. Bir ısırık, felç, halüsinasyonlar, ishal, kusma ve göz problemleri, felç ve hatta ölüm gibi belirtiler gösterebilir. Aslen Güney Amerika’ya özgü olan bu çiçeğin tüm türlerinin vahşi doğada neslinin tükenmiş olduğu düşünülmektedir. Bu çiçek yetiştirme yoluyla yaşar ve bir dizi melez bile geliştirilmiştir.

Zambaklar

Zambaklar

Birçoğu zehirli olan zambak çeşidi vardır. Çoğu insan “hayalci” zambağına aşinadır. Ayrıca nilüfer ve calla zambak gibi zambak olarak sınıflandırılmayan birçok çiçek var. Zambaklar dünya genelinde çiçek popülaritesinde dördüncü olsalar da çok az insan aslında ne kadar zehirli olduklarını bilir. Paskalya zambakları Japonya’da ortaya çıksa da bu bitkiler Kuzey Yarımkürenin ılıman bölgelerine özgüdür. Zambaklar genellikle hayvanlar için, özellikle de kediler için insanlardan daha toksiktir, ancak tehlikeli olabilirler. Bir taraftan bazı çiçeklerin özleri cilt tahrişine neden olabilir; diğer taraftan, bazı türlerin yutulması potansiyel olarak ölümcüldür. “Sahte” veya “gerçek” bir zambak olup olmadığı, zambak türüne bağlıdır. Hepsi diğerleri kadar zehirli değildir.

Yüksük otu

Yüksük otu

Yüksük otu olarak bilinen Digitalis cinsi, Avrupa ve Asya’da ortaya çıkmıştır. Bu bitki kalbiniz için kötü olan glikozitler, digitoksinler ve deslanosidler içerir. Öyleyse, “Ölü Adamın Çanları” olarak da bilinen kabaca bu 20 çiçek türünden hiçbirini yemeyin. Bitkilerin tüm kısımları zehirlidir, ancak üst gövdede bulunan yapraklar sizi en hızlı şekilde öldürür. Hezeyan, halüsinasyonlar, kusma, titreme ve daha fazlası tek bir yaprağın sadece bir defa ısırılmasıyla meydana gelir.

Açelya

Açelya

Açelya, Rhododendron cinsinin üyeleridir. Köpekler, kediler ve atlar gibi hayvanlar için çok toksiktir. Açelya, merkezi sinir sistemine zarar veren ve yeterince yutulduğunda komaya veya bir tabuta koyabilecek grayanotoksinler içerir. Açelya ABD’nin güney eyaletlerinde, özellikle tarlalarda yetişir ve oldukça popülerdir. Büyük ölçüde Asya kökenlidirler ancak Kuzey Amerika’da da en az 26 tür bulunur.

Güzelavrat Otu

Güzelavrat Otu

Meyvelerini yutmanın etkileri susuzluk, ağız kuruluğu, hezeyan, çöküntü ve sersemlikten oluşur. Vücudunuzun kasları istemsiz hareket eder. Kısa sürede felç edebilir.

İnci Çiçeği

İnci Çiçeği

Bu zarif görünümlü çiçeğin tamamen toksik olmasını beklemeyin. Bu bitki kalbi etkileyen 38 farklı tipte kardiyak glikozit içermektedir. Kusmaya, yanılsamalara ve bulanık görmeye neden olmasına rağmen, zehir vücuda yavaşça emilir, bu nedenle ciddi hasarlar oluşmadan önce tedavi almak için zamanınız vardır. Ayrıca şiddetli baş ağrısı, bulantı, yavaş kalp atışı ve aşırı tuvalete çıkma yaşayabilirsiniz. Ancak, Kuzey Avrupa’da veya Amerika’da yaşamıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü Kuzey yarımkürenin serin, ılıman bölgeleri sever.

Baldıran Otu

Baldıran Otu

Dantelli, ölümcül zehirli baldıran otu Kuzey Amerika, Asya ve Avustralya’ya tanınsa da Avrupa ve Afrika’da da yetişir. Bu bitkinin küçük taneleri bile sizi hızla öldürebilir. Zehir solunumu keser ve nihayetinde ölüme neden olur. Su baldıranı zehir baldıranından bile daha tehlikelidir. Aslında su baldıranı Kuzey Amerika’da yetişen en zehirli bitki olma unvanına sahiptir. Öldürmeden önce bir nöbet şekline vücutta etki yapar. Daha da önemlisi çok yaygın bir çiçektir. Muhtemelen hepimiz bir zamanlar rastlamışız ve başka çiçeklerle karıştırmışızdır.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu