Tarih

Yüzyıllar Önce Yaşamış Bir Dahi: El-Cezeri

Hakkında yabancı mucitler kadar bilgi sahibi olmadığımız El-Cezeri, fizik, mekanik ve sibernetik alanda öncülük eden önemli çalışmalar yapmıştır.

El-Cezeri Kimdir? El-Cezeri’nin Tam adı “İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri’dir. 1136 yılında günümüzdeki Şırnak’ın Cizre ilçesinde dünyaya gelmiş ve 1206 yılında yine Şırnak-Cizrede dünyaya gözlerini yummuştur. Uyruğu Artuklu Beyliğindendir. El-Cezeri; fizik, mekanik ve sibernetik alanda öncülük eden önemli çalışmalar yapmıştır. Robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, El-Cezeriye aittir. Onun yaptığı otomatik makineler, günümüzde yararlandığımız mekanik ve sibernetik bilimlerin temelini meydana getirmiştir. El-Cezeri, “El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ’ati’l Hiyel” Türkçesi : Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar” isimli eşsiz  eserinde 50’nin üzerinde cihazın kullanım esaslarını, yararlanma yöntemlerini çizimlerle anlatmıştır. Ne yazıkki bu kıymetli eserin özgün kopyası günümüze kadar ulaşamamıştır. Fakat bilinen 15 kopyasından 10’u Avrupa’nın çeşitli müzelerinde ve 5 tanesi de Topkapı Süleymaniye Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir. Bir bilim adamı olan El- Ceberi, keskin zekası sayesinde elektiriğe ihtiyaç duymadan yanlınızca su ve mekanik parçalar yardımıyla çalışabilen mükemmel niteliklere sahip makineler yapmış ve günlük kullanıma sunmuştur. Bilim ve teknoloji alanında yaptığı hayranlık uyandıran icatlar ve otomatlarla tanınan bir dahidir.

Yüzlerce yıl öncesinde El- Cezerinin muhteşem zekasıyla yapmış olduğu araçlardan bazıları şunlardır;

Filli Su saati

Mumlu Saatler

Suyu yukarı çıkaran aletler

Kayık Su saati

Tavus kuşlu ibrik

Kan alma teknesi

Açı ölçer

Kilit

Kendiliğinden ses çıkaran aletler

Amid şehrinin Kapısı

Su saatleri

eğlence amaçlı kullanım için yapılmış çeşitli otomatlar

Abdest almak için kullanılan otomatlar

[irp]

 

  1. Cezeri’nin harika buluşları

el-cezeri icat

Kapı kiltleri, kupa saati gibi pek  çok sayıda mükemmel keşfe imza atmış olan El-Cezeri dönemin yaşamış en çalışkan dahilerinden biridir.

  1. Cezeri’nin robotik keşifleri

Cezeri, günümüzün robot teknolojisinin temelini oluşturan keşiflere imza atmıştır.

  1. Filli su saati

Filli su saati

Su ile çalışan bu ilginç saat 3 metre boyundadır.

  1. Cezeri’nin ilginç saatleri

El- Cezeri farklı özelliklere sahip ilginç görünüm ve yapıda saatler  yapmıştır.

  1. Cezeri’nin kayık su saati

Cezeri'nin kayık su saati

Kayık su saatinin çalışma prensibi kayığın içine belli saat aralıklarında su dolup batmasından oluşur. Kayığın su dolmasıyla birlikte sesler çıkarır.

  1. Cezeri’nin kale saati

Büyük dahi Cezeri’nin muhteşem keşfi olan kale saatinin dünyanın ilk analog bilgisayarı olduğu düşünülüyordu.

  1. Cezeri’nin kilitli sandığı

Cezeri'nin kilitli sandığı

Bu sandığın kilidini açabilmek için milyonlarca kez deneme yapmak gerekiyor. O dönemin en muhteşem buluşlarından biri de bu.

  1. Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar adlı kitabı

Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar adlı kitabında El-Cezerinin çok sayıda buluşu ve buluşların çalıştırılma prensipleri hakkında çizimlerle bilgiler verilmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu