Faydalı Bilgiler

Yüzme nasıl öğrenilir? Pratik Yüzme Taktikleri

Yüzme öğrenmek aslında çok zor gibi görünse de aslında çok kolaydır. Yüzme nasıl öğrenilir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzme öğrenmek aslında temellere ve geçmişe dayanır. Geçmişten kastımız aslında geçmişte deniz hakkında ki yaşadıklarınız yani daha çoğunlukla; deniz gibi büyük su birikintilerinden korkmanız, sizi denizin tutması anlamına veya benzeri anlamlara gelebilir. Denizden korkmak hiç ayıplanacak bir şey değildir. Her insanın belli bir korkuları vardır. Bazı insanlar karanlıktan, palyaçolardan, kapalı alanlardan korkabilir. Bu sizin ne kadar cesaretli olup olmadığınızı veya sizin ne kadar büyük olduğunu belirleyecek şey olmadığını düşünüyorum. Eğer sizin büyük olduğunuzu belirleyecek bir şey varsa bu korkuları yenme çabanız olmasıdır. Bu korkuları yenip, yüzme nasıl öğrenilir sorusunu öğrenmek aslında hiç zor değil.

Yüzme nasıl öğrenilir?

Yüzme nasıl öğrenilir ?

Öncelikle baskı altınızda kalmamalıyız; size eğer biri yüzmeyi öğretmeye çalışıyorsa sizi aniden bırakması, sizi denizin altında tutması hiç bir yarar sağlamaz. Tam tersine sizi denizden soğutmaya, eğer varsa korkunuzu büyütmeye ve sizi daha zor yüzmeyi öğrenmenize zemin hazırlar.

Yüzme konusunda çok acemi iseniz direk yüzmeye başlamak saçma ve anlamsız olacaktır. Bunun yerine ayaklarınızı denize sokarak suya alışmanız ve suya yavaş yavaş girmeniz tavsiye edilir.

Suya yavaş yavaş girdiniz ve diyelim ki bir sahildesiniz; ellerinizi etrafınızda yüzen insanlara bakarak yüzer gibi yapar fakat ayaklarınızı kesmeden yüzmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede fark edeceğiniz gibi hem ayaklarınız yere basıyor hem de yüzmeye çalışıyorsunuz. Eğer fazla açılmadıysanız ayaklarınızı bazen kaldırarak ellerinizi çırpma pozisyonuna geri döndürerek yüzmeye çalışabilirsiniz. Sadece biraz deneyiminiz ile göreceğiniz üzere çok az da olsa yüzmeye başlayacaksınız.

Eğer etrafınızda iyi yüzmeyi bilen başka biri yoksa nasıl ellerimi yüzmek için kullanacağınız merak ediyorsanız; size yazılı bir şekilde anlatmaya çalışabilirim. Öncelikle denizin içinde kollarınız serbest bir şekilde belinizin yanında duruyor, öncelikle sağ veya sol bu sizin tercihinize kalmış, kolunuzu arkadan gelecek bir şekilde hızlı bir şekilde yukarı ve durdurmadan suyun yüzüne vuracak şekilde indiriyoruz. İndirirken eğer sağ kolunuzla vuruyorsanız sol omzunuz denizin içine batacak, sağ omzunuz denizin üstünde kalacak şekilde küçük bir dönme hareketi yapıyoruz. Sağ elinizi denize vurur şeklinde indirdikten sonra hiç beklemeden sol kolunuzla aynı şekilde yapıyoruz ve yine aynı şekilde sol kolumuzu denize indireceğimiz için sağ omzumuz denizin içine girecek şekilde dönüyoruz ve hızlı hızlı bu adımları tekrarlıyoruz.

Yavaş yavaş alıştıktan sonra ve kendinizi hazır hissettiğinizden sonra (bu hazır hissetme artık ayaklarınızı rahatça kaldırıp yüzmeye başlamanız) vücudunuzu neredeyse düz bir şekilde denizin içinde durduruyorsunuz. Ayaklarınızı, dizlerinizden yardım alarak önce sağ veya sol yine sizin tercihinize kalmış bir şekilde ileri geri yapıyoruz, ardından sağı kullandıysanız solu olacak şekilde aynısını yapıyoruz. Bu işlemi hızlıca yapmaya başladıktan sonra hem kolunuzla hem ayağınızla yüzmeye başlıyorsunuz.

Bu işlemleri sürekli tekrarlayarak cidden iyi bir yüzücü olabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu