EğitimHaberlerListeler

Yurtdışında Üniversite Önerileri

1. İsveç’te Üniversite okumak

İsveç'te Üniversite okumak

İsveç’te okumak için yıllık ücret 8000 ile 15000 Euro arasında değişiyor, bunun yanı sıra öğrenciler İsveç’te okudukları zaman boyunca çalışma iznine sahip oluyor. TOEFL veya IELTS sınavlarından üniversitenin istediği notu almak gerekiyor. 

2. Danimarka’da Üniversite okumak

Danimarka'da Üniversite okumak

Danimarka’da devlet üniversiteleri ücretsiz, normalde 3 yıllık eğitim süresi var ancak Danca hazırlık okuma hakkı da var. Üniversitelerin ücretleri yıllık 6000 ile 16000 arası değişiyor. Danimarka’da öğrencilere burs imkanları da bulunuyor.

3. İspanya’da Üniversite okumak

İspanya'da Üniversite okumak

İspanya’da üniversite eğitimi lisedeki derslerin devamı olarak işleniyor. Bu yüzden başvurudan önce lise denklik belgesi almak zorunlu. Bunun yanında Selectividad adlı sınava girip geçmek de gerekiyor. İspanyolca, Katalanca, Baskça, Galiçya dilinde ve İngilizce eğitim veren üniversiteler var. İspanya’da yıllık üniversite ücretleri devlette 1000, özelde ise 9000 Euro civarında seyrediyor. 

4. Hollanda’da Üniversite okumak

Hollanda'da Üniversite okumak

Hollanda’da üniversitelerin yıllık ücretleri 3500 ile 15000 Euro arasında değişiyor. Üniversite süresince yarım zamanlı çalışma imkânı sağlanıyor ve mezuniyetten sonra da 1 yıl çalışma iznine sahip olunuyor. 

5. İtalya’da Üniversite okumak

İtalya'da Üniversite okumak

İtalya’da devlet üniversitelerinin yıllık ücretleri 1000, özel üniversiteler ise 9000 Euro civarında bulunur. İtalya’da okumak için 12 yıllık eğitim görmek gerekiyor, bunun yanında üniversitelerin yaptığı sınavlardan da başarıyla geçmek zorunlu.

6. İsviçre’de Üniversite okumak

İsviçre'de Üniversite okumak

İsviçre’de okumak için öncelikle kayıt yaptırılacak lisans bölümünün 2 yıllık ön lisans bölümü okunmuş olması gerekiyor. Devlet üniversiteleri yıllık 1000 Euro’dan az bir ücretle öğrenci alıyor ancak ülkenin farklı yerlerinde farklı dillerde eğitim veriliyor. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İngilizce eğitim veren üniversiteler var.

7. Malta’da Üniversite okumak

Malta'da Üniversite okumak

Malta’da bir tane devlet üniversitesi bulunuyor. Girmek içinse üniversite sınavında barajı geçmek ve üniversitenin yapacağı dil sınavını başarıyla geçmek gerekiyor. Tıp gibi önemli bölümlerin ücretleri 95000 ila 159000 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu