ListelerSağlık

Yumurtalık kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

Günümüzde sık görülmeye başlayan yumurtalık kanseri sebepleri, belirtileri ve yumurtalık kanseri tedavisi ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Normalde sağlıklı insanlarda yumurtalı vücudun ihtiyacına binaen çoğalan hücrelerden meydana gelmektedir. Ancak bazı durumlarda hücreler gereksinimler dışında oluşmaktadırlar. Bu anormal duruma ise tümör adını vermekteyiz. Tümör dediğimiz kavram iyi veya kötü huylu olabilmektedir. Mesela 30 yaşın altındaki kadınlarda görülen içinde sıvı olan yumurtalık kistleri iyi huyludur. Kendi kendine kaybolma ihtimali olduğu gibi gerektiği takdirde operasyonla da alınabilmektedir. İyi huylu dediğimiz tümörler çevrelerindeki hücrelere sıçramaz ve onları ele geçirmezler. Buna muhalif kötü huylu tümörler ise tam tersi bir politika izlerler. Çevrelerindeki hücreleri de ele geçirir ve yayılım gösterirler. Bağırsağa, mideye hatta lenfomatik yolla vücudun her yerine gidebilirler. Böyle olaylara ise “metastaz” adı verilmektedir. Yumurtalık Kanseri dediğimiz kanser türünün bir kaç tane türevi bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olanı “Epitelyal EVR” adını verdiğimiz kanser çeşididir. Bunu haricinde kalan tipler ise ender rastlanan türlerdendir. Epitalyal Evr kanseri her 55 kadından birinde ortaya çıkma oranına sahiptir.

Yumurtalık kanseri Belirtileri nelerdir?

Tanılama Erken Yapılabilir mi?

Evet. Erken tanı konulduğu takdirde de tedavisi yapılabilen bir kanser çeşididir. Ancak şu bir gerçek ki hastalık evresinde hiçbir belirti göstermediği için tanılama konduğunda hastalığın ilerlemiş olma ihtimali çok yüksektir. Bundan mütevellit yumurtalık kanserinde ölüm riski, diğer üreme organı kanseri türlerine göre daha fazladır. Kadınlarda kanserden ölüm sebebi olarak baktığımızda yumurtalık kanseri 4.cüsırayı alacak kadar popülerdir.

Yumurtalık kanseri Belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanserinde erken teşhis çok zordur. Şikâyetler ortaya çıkmadığı sürece kanser sinsi sinsi ilerliyor olacaktır. Belirtileri ise:

  • Karnın alt kısmında rahatsızlık ve basınç hissi
  • Şişkinlik
  • Gaz hissi
  • İştah azalması durumu
  • Tokluk hissi vs.

Hazımsızlık ve bulantı dikkat çekicidir. Büyüyen tümör yakınındaki organlara baskı yaparak, tuvalet ihtiyacını oldukça arttırabilir. Seyrek de olsa hazneden kanama görülebilir. Karın içerisindeki sıvı birikimi de şişkinlik yaratabilir.

Yumurtalık kanseri Tanılama

Doktor hastayı muayene eder ve anamnezini yani hastalık öyküsünü dinler. Bu muayene kadın doğum uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ultrasonografi çekilerek yumurtalıklar incelenmektedir. Bununla beraber yumurtalık kanseri göstergesi olan CA-125 ismindeki maddeye kanda göz atılır. Ancak unutulmamalıdır ki bu maddeye iyi huylu tümörde de rastlanabilir.
Yumurtalıktan alınan parça ile  “biyopsi”  ve sıvı örneği ile patalog tarafından yapılan inceleme sonucu kesin tanı konmaktadır. Biyopsi ameliyatına ise Laparotomi adını vermekteyiz.

Yumurtalık kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri Tedavisi

Hastanın yaşı ve durumu tedavinin şeklini ve şiddetini belirlemede önemli bir yere sahiptir. Hastalara genellikle kemoterapi ve ışın tedavisi uygulanmaktadır.
“histerektomi” ve iki taraflı salpingo-ooforektomi” adı verilen hem rahim hem de iki yumurtalığın alınması gibi yaklaşımlar da söz konusu olabilir. Bunun nedeni ise tümörü çıkarmaktır. Laparotomi öncesi tanı konursa ve hastanın tümörü çıkartılamayacak kadar büyük ise küçültmek için tedavi uygulanır ve sonra ameliyat yapılır.
Ameliyattan sonra kanser karşıtı ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Tedaviden sonra yapılması gerekenler ise iki yıl boyunca üç ayda bir fiziki muayene, kanda CA 125 olup olmadığına bakılmasıdır. Sonraki üç yıl içerisinde tedavi süresi yani muayene süresi 6 ayda bir kadar uzatılır.

Not: Burada paylaşılan bütün bilgiler bilgilendirme amaçlıdır, tıbbı geçerliliği yoktur. Lütfen hekiminize danışınız.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu