EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkListeler

Yüksek Tansiyon belirtileri nelerdir? Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir? Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler? Alkol ve kan basıncı Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir? Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Yüksek tansiyonda alkol rol oynayabilir. Tansiyon hakkındaki gerçekleri öğrenin ve tansiyonunuzu nasıl kontrol altında tutacağınızı öğrenin. Yazımızda yüksek tansiyon sebepleri ve yüksek tansiyonda alkolün rolünü inceleyeceğiz. Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir? Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler? Alkol ve kan basıncı Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir? Yüksek tansiyona ne sebep olur? Yüksek tansiyonun etkileri. Yüksek tansiyon nasıl azaltılır. Stres ve yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon (kan basıncı) nedir?

Kalbiniz, vücuda gerekli enerjiyi ve oksijeni vermek için vücudunuza devamlı kan pompalar. Kan dolaşımını sağlamak için basınç gerekir. Basınç, arter duvarlarına (kan damarları) iter ve kan basıncınız arter duvarlarından gelen direnişle birlikte bu itme kuvvetini belirler.

Normal bir kalp düşük basınçta bile vücuda kolayca kan pompalar. Yüksek tansiyon, kalbinizin daha zor kan pompalanması ve arterlerin daha fazla basınç altında kan taşıması anlamına gelir.

Bu, atardamarlarınıza ve kalbinize bir baskıda bulunur ve kalp krizi, inme veya böbrek hastalığına yakalanma riskinizi artırır.

 

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Genelde yüksek tansiyon hissedemez veya fark edemezsiniz. Aslında, yüksek tansiyonlu yaklaşık 7 milyon insanın teşhis edilmediğini tahmin ediliyor. Bunun nedeni, yüksek tansiyonun belirgin belirtilere sahip olmamasıdır.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Birisinin kan basıncının neden yüksek olduğunu açıkça söylemek her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, hipertansiyonun gelişme riskini arttırmada rol oynayan birkaç faktör vardır:

  • Alkolün düşük riskli kuralların ötesinde düzenli olarak tüketilmesi
  • Yeterli egzersiz yapmamak
  • Aşırı kilolu olmak
  • Ailede yüksek tansiyon vakalarının olması
  • Fazla tuz tüketmek.

 

Yüksek tansiyonunuz varsa nasıl anlaşılır?

Belirgin belirtileri olmaması nedeniyle, hipertansiyon belirsiz bir sağlık durumudur. Bir sorun olup olmadığını bilmek için tek yol tansiyonunuzu ölçmektir. Bunu bazı eczanelerde yapabilir ya da  tansiyon ölçme cihazı alabilirsiniz.

Bir kan basıncını okumak, iki sayı veya seviye, sistolik basınç ve diyastolik basıncı içerir: Doktorunuz aksini söylemediği takdirde, kan basıncınızın 140 / 90mmHg5’in altında olması gerekir.

Yüksek tansiyonunuz varsa nasıl anlaşılır?

Yüksek tansiyonun etkileri

Yüksek tansiyon inme ve kalp krizinin önemli bir nedenidir.

Kan basıncınızı düşürerek felç (inme) veya kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.

Felç (İnme)

Felç, beynin bir bölümüne kan tedarikinin kesilmesi durumunda ortaya çıkan ve hayatı tehdit eden ciddi bir tıbbi durumdur.

Kontrolsüz yüksek kan basıncı, beyindeki hayati arterler de dahil olmak üzere vücudun her yerinesw bulunan kan damarlarına baskı yapar. Bu, damarları zayıflatabilir veya tıkanmasına neden olabilir, bu da kan damarlarının tıkanıklığına yol açarak beyine kan almamasına veya beyine kanaması yol açabilir.

Kalp krizi

Kalp krizi, kan dolaşımının aniden kan pıhtısı ile engellendiği ciddi bir tıbbi acil durumdur. Kalbe kanın gitmemesi kalp kasına ciddi zarar verebilir

Yüksek tansiyonunuz varsa, gelecekte bir kalp krizi geçirme veya kalp rahatsızlığı geliştirme riski taşırsınız. Kalbinizdeki ve kan damarlarındaki artan zorlanma nedeniyle, tedavi edilmemiş yüksek kan basıncı anjinaya neden olabilir (göğüs ağrısı ve kalp kaslarına verilen kan dolaşımı kesildiğinde nefes darlığı kısıtlanır) ve sonuç olarak bir kalp krizine neden olabilir.

Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişir. Göğsünüzde gerginlik veya ağrı hissedebilirsiniz. Bu, kollarınıza, boynunuza, çeneye, sırt ya da mideye yayılabilir. Bazı insanlar için ağrı şiddetlidir, diğerleri hafif bir rahatsızlıktan başka bir şey hissetmemektedir. Göğüs ağrısı veya rahatsızlığının yanı sıra hafif veya baş dönmesi hissi ile nefes darlığı hissedebilirsiniz. Ayrıca mide bulantısı veya kusma isteği hissedebilirsiniz.

Acil tedaviyi ne kadar erken alırsanız, hayatta kalma şansınız o kadar artar.

Yüksek tansiyonun diğer etkileri böbrek hasarına ve retina hasarına (görülebilmenizi sağlayan gözün arkasındaki ışığa duyarlı astar) sahiptir.

Yüksek tansiyon nasıl azaltılır?

Yüksek tansiyon nasıl azaltılır?

Yaşam tarzınızı değiştirerek kan basıncınızı düşürebilirsiniz:

  • Alkolü kes. Alkol kan basıncı üzerinde uzun süreli ciddi etkilere sahip olabilir ve araştırmalar aşırı içmenin erkek ve kadınlarda hipertansiyon riskini artırdığını göstermiştir.
  • Sağlıklı beslenme ve egzersiz kan basıncını düşürmeye yardımcı olur
  • Kafeini asgari seviyede tutun: geçici olarak kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırabilir. Düzenli olarak günde dört fincandan fazlasını içiyorsanız, azaltmalısınız.
  • Stres kötü tansiyon yüksek tansiyona neden olur?
  • Stres, kısa vadede kalp atış hızınızı ve dolayısıyla kan basıncınızı yükseltir. Ancak stresin tek başına kan basıncınızı uzun süre etkili olduğu ispatlanmamıştır.

Bununla birlikte, insanlar abur cubur yeme ve fazla içmek gibi stresle mücadele etmek için eğiliminde olan şeyler uzun vadeli tansiyon problemlerine neden olabilir

Alkol içmek zihinsel sağlık zorluklarını hafifletmek için etkili bir yol değildir.

Originally posted 2021-11-19 09:53:23.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu