HaberlerPolitika

YSK İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı


Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı ile ilgili gerekçeli kararını gecikmeli olarak açıkladı. YSK’nın 200 sayfa olarak hazırladığı gerekçeli kararın 8 sayfasında gerekçelere yer verildiği kalan bölümlerde ise, AKP’nin itiraz dilekçesi, ilçe seçim kurullarına yazılan yazılar ve gelen cevapların yer aldığı gerekçeli kararda özellikle “Sandık kurulu başkanları kanuna aykırı görevlendirildi” ifadesinin altı çizildi. Ancak kimler tarafından nasıl aykırı olarak görevlendirildiği ile ilgili bilgi yer almadı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ise gerekçeli kararda koyduğu muhalefet şerhinde “Sandık kurulları kesinleştikten sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazlar seçimin itirazı için tek başına iptal sebebi görülemez. Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz” dedi.

200 sayfalık gerekçeli kararın 8 sayfalık bölümünde seçimin neden iptal edildiğine dair gerekçeler açıklanmaya çalışıldı. YSK’nın temel dayanağı sandık kurullarında görev alan kamu görevlisi olmayan kişilerdi. Kararda aynı zamanda, “Seçim sonucunun belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri olan sayım döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması, bu sandıklardaki seçim sonucunun güvenilirliğini ciddi biçimde zedelemektedir” denildi.

Gerekçeli kararda, “İtiraz konusu ise, AK Parti’nin süresinde başvurusu üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin seçim iş ve işlemleri nedeniyle olağanüstü itiraz yoluyla iptaline ilişkindir. 298 sayılı Kanunun 130. maddesi hükmü uyarınca olağanüstü itirazın ancak seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebebiyle yapılması mümkündür. Olağanüstü itirazın kabul edilebilmesi, seçimin neticesine müessir görüldüğü takdirde mümkün olabilecektir. Keza, seçimin neticesine müessir bir olay veya halin varlığı saptandığında alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde müracaat edilmemiş olması, bu itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmeyecektir” denildi.

İlgili Makaleler

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu