Faydalı BilgilerListelerYeme - İçme

Yorgunluk Giderici Bitki Çayı

Bitki çaylarının faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birisi de yorgunluk giderici bitki çayıdır. Bu yazımızda yorgunluğunuza iyi gelecek bitki çayı tarifini veriyoruz.

Çalışma ortamlarında yaşanan yoğun tempo, stres koşuşturmacanın ardından eve gelip oturduğumuzda anlarız ne kadar yorulduğumuzu. Bu tip yorgunluk bedenin ve zihnin aşırı yorulmasıyla ilgilidir. Fakat yorgunluğunuz altı aydan uzun bir süredir devam ediyorsa bir hekime başvurmanız yerinde olacaktır. Aşırı uyku hali, bitkinlik, çeşitli bölgelerde görülen kas ağrısı, sürekli şekil değiştiren baş ağrısı kronik tip yorgunluğun belirtileridir. Bitki çayı bu gibi durumlar için birebirdir.

Yorgunluğunuz sebebi eğer tıbbi kaynaklı değilse bir bardak bitki çayı içerek rahatlayabilirsiniz. Siyah çayı en az 4-5 dakika demledikten sonra içine 8-9 adet karanfil koyup içtiğinizde saç diplerinizde bile bir kıpırdanma oluştuğunu görecek ve kendinizi oldukça dinlenmiş hissedeceksiniz. Sallama çay kullanmamaya dikkat etmelisiniz demleme çay olması önemlidir.

Rahatlatan bitki çayı tarifi

Yine dolu bir çay kaşığı mate yaprağı, bir çay kaşığı kırmızı ginseng, yarım tatlı kaşığı yeşil çay, yarım tatlı kaşığı toz zencefil ve iki adet avokado yaprağının üzerine kaynar su koyulup 4-5 dakika dinlendirildikten sonra süzülüp içilerek de vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

15- 16 tane taze maydanoz saplarıyla beraber robotta öğütülür.Bu işlemi blender la da yapabilirsiniz. Üzerine iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve yarım bardaktan biraz fazla klorsuz su eklenir. Bir iki dakika robot veya blender da iyice karıştırılır. Sabahları aç karnına kahvaltıdan on beş dakika önce içilir. On beş gün boyunca küre devam edilir, yedi gün ara verdikten sonra tekrar on beş gün daha devam edilir.

Kakulenin uyandırıcı ve zihni açıcı etkisi olduğu bilinmektedir.İki üç adet kakuleyi günde üç dört kez kabuklarını soyup ağzınıza alın biraz ağzınızda tuttuktan sonra çiğneyip yutabilirsiniz.
Verdiğimiz önerileri uyguladığınızda kendinizi daha dinç hissedeceksiniz ve sabah uyandığınızda yeni güne içinizdeki bol enerjinin verdiği pozitiflikle başlamanız işinizde daha verimli olmanızı sağlayacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu