Faydalı BilgilerListeler

Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga, dayanıklılığınızı arttırır,özellikle de ashtanga yoga, power yoga, vinyasa yoga ve Bikram yoga gibi  yoga biçimleri atletik yapınızı geliştirir ve sizi formda tutar. Bu titiz yoga uygulamaları, ilerledikçe daha zorlayıcı hale gelen asanalar/duruşlar belirli bir sıra izler. Daha nazik hatha yoganın aksine, ashtagna yoga, power yoga, vinyasa yoga ve Bikram yoga formları,vücudunuzu duruşlar arasında sabit bir şekilde hareket ettirmenizi gerektirir;bu da yorucu bir kardiyovasküler egzersizdir. Hatha yoga, sırt ve boyun ağrısını azaltabilir, çünkü pozlar ve duruşlar sırt ve bacak kaslarınızı hafifçe gererek güçlendirir. Yoga sıklıkla tekrarlayan gerilme yaralanmaları, diz ve sırt yaralanmaları, hatta küçük cilt yanıkları gibi çeşitli yaralanmaları iyileştirmeye yardımcıdır. Elbette, yogayı herhangi bir yaralanma tedavisi olarak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Yoga, kemik yoğunluğunuzu artıracak mükemmel bir ağırlık taşıma egzersizidir. Bu, özellikle menopoza yaklaşan kadınlar için faydalıdır, çünkü yoga osteoporozu önlemeye veya kemiğin inceltilmesi ne yardımcı olabilir.

Yoga’nın Kardiyovasküler Sisteme Sağladığı Faydalar

Yoga'nın Kardiyovasküler Sisteme Sağladığı Faydalar

Yoganın kalbiniz için muazzam sağlık yararı vardır. En önemlisi Yoga duruşları  kan basıncınızı düşürür çünkü asanalar nefesinize odaklanırken vücudunuzda  kan akışının her tarafa eşit olarak akmasını sağlar. Hatha yoga kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu düşüre bildiğinden, hipertansiyondan şikayetçi insanlar yogadan büyük fayda sağlayabilir. Birçok uygulayıcı yoganın kolestrolü düşürdüğünü iddia etmektedir. 

Power yoga’nın faydaları

Power yoga'nın faydaları

Power yoga, vücudunuzun her tarafında dolaşan kan ve oksijeni muhafaza ederken, çekirdek kasları güçlendiren kardiyo kondisyonlamanın mükemmel bir şeklidir. Yoga, zihinsel rahatlamayı da sağlar ve etkili bir psikolojik terapi biçimidir. Yoga endişe ve stres düzeyini azaltır; sonuçtadaha iyi sağlık, daha iyi bir ruh hali ve daha iyi konsantrasyon sağlar. Yoga akut endişe, depresyon ve ruhsal değişimler de dahil olmak üzere çok çeşitli duygusal ve zihinsel bozuklukları tedavi etmek için bin yıllardır uzak doğuda kullanılmıştır. Çocuklar bile yogadan yararlanabilir. Dikkat eksikliği ya da bozukluğu ve hiper aktiviteye sahip olanlar yoga solunumu ve yoga asanaları kullanarak rahatlamayı öğrenebilirler. Yoga bir meditasyon şekli olduğu için, geniş kapsamlı sağlık yararları barındırır.Sık sık baş ağrısı çekenler de yoga ile baş ağrılarından kurtulabilirler. Yoga yapanlar gerginlikten baş ağrılarından ve migrenden kurtulabilir. yoga ayaklarınızdan başınıza kadar  kan ve oksijen ulaşımını kolaylaştırır. Bu da genellikle baş ağrısının başlamasını önleyebilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu