Faydalı Bilgiler

Yoga Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzakdoğu kökenli bu spor dalı, aslında spordan çok bir tür meditasyon ve içine dönme uygulamasıdır. Felsefeye göre vücutta enerji akımını sağlayan çakralar vardır. Bu noktalar elektrik kablolarının kesiştiği yerlere benzeyen kesişme noktalarıdır.

Çakralar

Çakraların doğru ve uyumlu çalışması, kişinin kendini enerjik ve mutlu hissetmesini sağlar. Ancak çakralar pek çok sebeple akımı dengesizleştiğinde sorunlar yaşanmaya başlar. Hayatında sürekli aynı sorunlarla karşılaşan insanlar, dengesizlik yaratan çakradaki uyumu ve ahengi sağladıklarında yaşamlarındaki sorunlar da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Tam olarak bu noktada yoga devreye giriyor. Çakraların uyumlanmalarını sağlamak için uygulanabilecek yoga hareketleri sonuçta çakraların ve yaşamımızın sorunlarını ortadan kaldıracak çalışmalar olarak görülür.

Batı Tıbbının Bakışı

Batı  tıbbına  göre ise işin ruhani ya da felsefi boyutu bir kenara konulursa, yoga sağlık açısından faydalıdır. Özellikle vücudun esnekliğini arttıran ve nörolojik açıdan denge sorunlarının çözümünde kullanılan bazı metodlar, vücudun sağlığını koruması ve hatta bazı durumlarda bozulan sağlığın kazanılması için de kullanılabilecek bir yöntemlerdir.

Ayrıca yoga sırasında uygulanan içe dönüş metodları psikolojik açıdan yarar sağlayabilir. Kişinin kendini tanımasını, yanlış davranışlarının neler olduğunu keşfetme fırsatı sağlayabilir. Ancak elbette bütün bu faydaları deneyimleyebilmek için uzun süre ve düzenli olarak yoga çalışmaları yapılmalıdır.

Günümüzde pek çok tıp adamının da kendi yaşamlarında uyguladıkları yoga sistemleri belki de gelecekte topluca yapacağımız ve asla vazgeçemeyeceğimiz sistemler olacaktır.

Yoga meditasyonun zihinle yapılan halidir. Kişinin hem bedensel hem de ruhsal açıdan huzur bulmasını sağlayan yoğa yaşam biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meditasyonun en etkili yöntemleri arasında yer alan yoga olumlu etkileri ile dikkat çeken bir yaşam tarzıdır.

Doğru nefes alıp verme teknikleri ile uygulanan yoga herkes tarafından yapılmaya başlandı. Yoga eğitmenleri sayesinde nefes alıp verme teknikleri öğrenilmektedir. Kişilerin rahatlamasını sağlayan yoganın uzman kişiler eşliğinde yapılması gerekmektedir.

yoga hakkında bilgiler

Yoganın Faydaları

Yoga ile doğru nefes alıp verme tekniklerinin uygulanması sayesinde kalp atışları düzene girer. Yoganın olumlu etkilerinin başında kalp krizi risklerini büyük oranda engellemesi gelmektedir.

Ayrıca ruhsal ve bedensel bir rahatlama imkanı sunan yoga sayesinde panik atak ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da önüne geçilir.

Hamileler tarafından da yoga yapılmaktadır.  Hamile bayanların yoga yapmasındaki temel amaç ise doğru duruş şeklinin öğrenilerek doğumun rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.  Doğum sonrasında da annenin rahat hissetmesini sağlayan yoganın önemi büyüktür.

Yoga Ne İşe Yarar?

Yoga insanların ruhen ve bedenen arınmasını, dinlenmesini ve tüm duruların açılmış olmasını sağlamaktadır.

Stresle başa çıkmayı sağlayan yoga stresi azaltmak gibi olumlu etkilere de sahiptir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu