EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListelerSağlık

Yıpranan Cilt Kışın Nasıl Yenilenir?

1. Sonbahara Girerken Cildi Yenilemelisiniz

Sonbahara Girerken Cildi Yenilemelisiniz

Cildiniz kış aylarında kuruyarak nemsiz kalır ve solgun bir görünüm kazanır. Bu sebeple, kış mevsimine girmeden bahar zamanı cildinizi yenilemeniz gerekir. Uzmanlar, cildinizin tipine ve yıpranma payına göre farklı bakım yöntemleri önerir. Bu konuyla ilgili en sık kullanılan yöntemler, dermo kozmetik, cildi soymaya yarayan peeling, lazer ve dolgu yöntemidir.

2. Cildin Kuruma Sebebi Nedir?

Cildin Kuruma Sebebi Nedir?

Cildin kurumasına sebep olan birçok etken vardır. Başlıcaları; çevre etkileri, rüzgar, hava yolculukları, kıyafetler, deterjanlar, klimalar ve farklı kimyasal maddeler gibi etkilerdir. Bunların yanında, kronik hastalıkların bir kısmı, tiroit bezinde oluşan çalışma bozukluğu, cilt hastalıkları, fazla kilo kaybetmek ve yaşınızın ilerlemesi de cildin kuruma sebepleri arasında gösterilebilir.

Cilt kuruluğu özellikle kol ve bacaklarda, gövde kısmında daha çok görülür. Bunun nedeni, bu alanlardaki yağ bezlerinin daha az olmasıdır. Yüz ise; vücudun diğer bölümlerine nazaran daha su geçirmezdir. Lipitler yani yağlar deri geçirgenliği bakımından daha aktif rol oynarlar. Kuruluğun kol ve bacak bölgelerinde daha görülür olmasının diğer nedeni, sık sık banyo yaptığınızda deri lipitlerinin yenilenmesi için yeterli zamanın olmamasıdır.

3. Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Düşük nem oranının daha yoğun yaşandığı dönemlerde, daha fazla cilt kuruluğu vakıalarıyla karşılaşılır. Bunu önlemek için, soğuk havalarda ellerinizi mutlaka eldivenle korumaya alın.

Vücut temizliği için sık sık duş almak doğru olsa da, uzun süreli ve çok sıcak suyla duş almak deri kuruluğuna sebep olur. Duş alırken süreyi azaltın ve çıktıktan sonra cildinize uygun nemlendiriciler kullanın.

Gliserin ve yağ oranı yüksek olan sabun kullanmak, normal sabunlara göre cildinizin kurumasını önler. Bundan dolayı yağlı sabunları veya ph değeri 5.5 olan sabunsuz temizleyicileri tercih edin.

Kimyasal maddelere uzak durun. Her ne kadar aseton ve deterjan gibi kimyasalları kullansanız da, sıklık oranını mutlaka azaltın.

Cilt kurumasına neden olabilecek diğer sebep klimalar dır. Odanızın nem oranını düşüren klimayı kullanıyorsanız da, cildinizi iyi koruyun.

4. Pürüzsüz ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Pürüzsüz ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Makyaj malzemelerini cildinize uygun olarak seçin.

Günde minimum 2 litre su için, yürüyüş ve spor yapmayı ihmal etmeyin.

Uzun süre güneş ışınına maruz kalmayın,sigara kullanmayın ve sigara içilen yerlerden uzak durun.

Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin ve stresi yenin.

Beslenmenize dikkat edin ve özellikle A– C vitamini yüksek olan gıdalar tüketin.

Cildinize uygun nemlendiricileri ve C –E vitaminli kremleri kullanın.

5. Bahar Mevsiminde Neler Yapılmalı?

Bahar Mevsiminde Neler Yapılmalı?

Bahar aylarında cildinizin kurumasını ve güzel görünmesini sağlamak için şunları yapmalısınız;

Düzenli cilt temizliği, nemlendirici kullanmak, makyajlı halde uyumamak, cilt için doğru kremleri tercih etmek,ihtiyaç durumunda doktora giderek peeling yaptırmak, bol su tüketmek, aşırı pudra ve fondöten kullanmaktan kaçınmak, yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmak ve sigara içmemek.

Tüm bu anlatılanları uygulamanız halinde, cildiniz daha doğal bir görünüme kavuşacak ve yıpranan cildi yenilemek gibi bir kaygınız olmayacak.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu