HaberlerListelerÜnlüler

Yılmaz Erdoğan’ın ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ ile ilgili Karara Tepkiler Dinmiyor.


‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’ filmi hala vizyondayken hatta henüz ikinci haftasında iken Netflix’e satılmasına tepkiler büyüyor. Vizyondaki filmi sinemada ücretini ödeyerek izleyen sinema severlerden gelen en büyük tepki, kendilerini sazan gibi hissetmeleri yönünde oldu. Erdoğan’a tepki sadece izleyiciden gelmiyor, sektörde bulunan isimlerde tepki gösteriyorlar. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ve Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği’de tepkilerini gösterenler arasında. ‘Bu Türk sineması için devrim değil, darbedir’ diyen SİSAY, açıklamasına şu şekilde devam etti:  ‘FİLM SİNEMADA İZLENİR’ ‘BKM ile CJ Entertainment; filmi, sinema sahiplerinden aldığı fiyat artırımı taahhüdüne ve sinemalara özel şartlar yükleyerek vizyona sokmalarına rağmen, sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde bir platforma satmış. Satışı sektörden gizleyip etik değerlere ters düşen bir ilke imza atmışlardır.’ 

Birol Güven ise Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı rolüyle yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokması, sinemamıza telafisi mümkün olmayan zararlar verecek. Birliğimiz, bu kararı yanlış bularak milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir. ‘Film, sinema salonlarında izlenir’ felsefesiyle salon işletmecilerinin yanındayız.” 

Tüm bu eleştirilere cevap veren BKM ise yapılanın Türk sinemasına faydası olacağını belirtirken sektörde yaşanan krize dem vurarak sinemayı ayakta tutmak adına yapılan bu anlaşmanın Türk sinemasına iyi geleceğini ve çok daha iyi yerlere taşınacağını açıkladılar.

‘SAZAN SARMALINI ŞİMDİ ANLADIK!’
Filmin Netflix’e satılması sosyal medyada da gündem haline geldi ve sosyal medya kullanıcıları Yılmaz Erdoğan’ı yerden yere vurdu. ‘Netflix’e düşen ‘Organize İşler’, milletin sinemaya verdiği parayı geri ver’, ‘Sinema biletine 27 lira verdikten sonra anladım ‘Sazan Sarmalı’ derken neyi kastettiklerini’ diye tweetler atıldı.

‘YAPILAN SİNEMAYA İHANETTİR, KALLEŞLİKTİR’
Son tepki ise yıllarını sinemaya vermiş usta oyuncu Aydemir Akbaş tarafından geldi: “Sinema bitmez, hayattır, candır, canlıdır. Dijital platformlar ölüdür, insanı miskinliğe alıştırır. Sinema ise hareket getirir. Film izlemek için dışarı çıkan insan, ekonomiye can verir. Seni sinema var etti, buralara getirdi. Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı sinemaya ihanettir, kalleşliktir.’  (SABAH)

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu