Haberlerİlginç Haberler

Yıllarca Çatı Katındaki Ayakkabı Kutusunda Tutulan Vazo, 16,2 Milyon Euro’ya Satıldı

Yıllarca Çatı Katındaki Ayakkabı Kutusunda Tutulan Vazo, 16,2 Milyon Euro’ya Satıldı

Ünlü müzayede evi Sotheby’s’in Paris’teki şubesinde gerçekleşen bir müzayedede, vazonun 500 bin ile 700 bin euro arasında bir fiyatla alıcı bulması bekleniyordu. Vazonun satış fiyatı ise herkesi şaşırtmayı başardı. Sotheby’s’in Paris’teki şubesinde satılan vazonun fiyatı şimdiye kadar tek bir parçaya verilen en yüksek miktar olmayı başardı.

ALAN KİŞİNİN İSMİ AÇIKLANMADI

Vazoyu satın alan Asya kökenli olduğu belirtilirken, kişinin adı ise açıklanmadı.

İlgili Makaleler

Sotheby’s’in Asya sanatları uzmanı Olivier Valmier, vazoyu ilk kez gördüklerinde çok fazla etkilendiklerini ve bu tarihi parçanın gerçek bir sanat eseri olduğunu belirtti.

VAZONUN ÜZERİNDE İMPARATORUN DAMGASI VAR

Olivier Valmier, “Adeta bir Caravaggio eseri bulduk” dedi.

Vazonun üzerinde 1736-1795 yılları arasında Çin’de hüküm süren İmparator Çianlong’a ait bir damga bulunuyor.

“PEK SEVMEZDİK”

Aile yadigarı vazoyu evinin çatı katında bulan kişinin ise Sotheby’s yetkilileri ile Mart ayında temas kurduğu ve “Vazoyu pek sevmedik. Zaten dedemler de sevmemişti” dediği ortaya çıktı.

BBC

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu